Akumulační vložky jsou jako skládačka, objednávají se zvlášť.

Akumulační vložky jsou jako skládačka, objednávají se zvlášť. | foto: Marek Burza

Malý výkon a akumulaci. Taková krbová kamna potřebují nízkoenergetické domy

  • 5
Klasická krbová kamna jsou perfektní pro nezateplené chaty a chalupy. Ale nové domy, které se stále častěji staví v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu, by tato kamna o velkém výkonu přetápěla. Výrobci musejí na tento trend zareagovat a přijít s vytápěním o nižším výkonu.

„Dnes se navrhuje drtivá většina staveb jako nízkoenergetické nebo dokonce pasivní a kdybyste tam postavili kamna, která se běžně prodávají, ten prostor by se velmi rychle přetopil. Takže byste je museli škrtit, což neprospívá efektivitě hoření,“ vysvětluje Tomáš Sádecký ze specializované prodejny na krbová kamna GIVE.cz.

Souvisí to podle něj také s tím, že hodně lidí takové domy vybaví tepelným čerpadlem. Jenže když náhodou v zimním období vypadne elektřina, jsou takzvaně nahraní, topení nefunguje. Proto projektanti navrhují do domu i druhý, náhradní zdroj vytápění. „A když přestane jít proud, stačí zatopit a rodina nemusí mrznout,“ říká.

Mnoho výrobců kamen proto vyvinulo nové řady kamen s výkonem kolem tří- až čtyř kilowattů výkonu, což přibližně odpovídá tepelné ztrátě největší místnosti v domě. A když se po zatopení otevřou dveře do podkrovních ložnic, vytopí se do teploty vhodné pro spánek.

Na rozdíl od situace, kdy přijedete na chalupu a potřebujete ji co nejdříve vytopit, je u stále obývaného domu situace jiná. Ve zdech má již akumulované teplo ze stálého vytápění, takže místo klasického systému vytápění kamny je dobré dbát spíš na akumulaci. 

Proto většina předních výrobců doplňuje svá kamna s nízkým jmenovitým výkonem i akumulační vložkou. „Umísťují ji na začátek hrdla kouřovodu, kde je nejvyšší teplota. Takže když zatopíte, veškerý nadbytečný výkon se akumuluje do speciálních vložek. Tak se zajistí, že krb vydává teplo i dlouho poté, co vychladne plamen a zároveň slouží jako jakýsi vyrovnávač výkonu, aby se kamna nepřetopila,“ popisuje Tomáš Sádecký (jak akumulace pomáhá vyrovnávat výkon, vidíte na obrázku).

Průběh výdeje tepla u akumulačních kamen

Další požadavky na výběr krbových kamen zůstávají podobné jako dříve. Žádají se spíš „širokoúhlá“ kamna s velkou prosklenou plochou. Jednak proto, aby se mohla použít delší polena a tím pádem se nemuselo při přípravě dřeva tolik řezat, jednak proto, že stále více lidí kamna používá jako vizuální efekt. Takže se do nich dívají místo televize.

Každá kamna mají uvedenou specifikaci, v jakém režimu mohou pracovat. Kromě minimálního a maximálního výkonu (víc z nich nedostanete) také jmenovitý výkon, při kterém fungují v optimálním režimu. To znamená, že nejlépe funguje oplach okna kamen vzduchem a mají nejvyšší účinnost.

Pro vestavbu kamen v nízkoenergetickém domě je důležité, aby projekt předem počítal s instalací kamen. To znamená, aby měl zabudovaný přívod vnějšího vzduchu. 

„Tyto domy jsou hodně zaizolované, takže by kamna neměla spalovat kyslík z místnosti. Maximální délka přívodu vzduchu by neměla být větší než pět metrů. A když se s krbem počítá v projektu, klidně může být i v prostoru, protože některá kamna mají možnost přívodu vzduchu nejen zezadu, ale přívod vzduchu se dá zabudovat a vyvést i z podlahy, takže je možné pořídit i designová kamna na noze a třeba i otočná,“ vypočítává odborník.