Košťálová zelenina může být na stole v podstatě celoročně čerstvá, od křehkých...

Košťálová zelenina může být na stole v podstatě celoročně čerstvá, od křehkých kedlubniček po kadeřávek či růžičkovou kapustu, které lze sklízet po celou zimu. | foto: Profimedia.cz

Proč se vyplatí pěstovat a jíst kedlubny, zelí, květák či brokolici

  • 7
Veškerá košťálová zelenina je velmi zdravá. A můžete si vybrat, co chutná zrovna vám, možností je spousta. Pramátí košťálovin je brukev zelná pocházející ze Středomoří, z níž lidé vyšlechtili květák, kapustu, brokolici, kedlubny i zelí, a to v mnoha kultivarech. Chcete-li si vypěstovat vlastní, je čas sázet.

Košťáloviny lze pak postupně sklízet celou sezonu: od raných kedluben až po růžičkovou kapustu, jež přečká i mráz a čerstvou ji můžete mít i v zimě.

Vyplatí se to. Košťáloviny jsou totiž bohatým zdrojem vitaminů C, A, E, K a skupiny B i minerálů, jako je vápník, hořčík, železo, selen, mangan či draslík. Obsahují i flavonoidy, širokou škálu aminokyselin a dalších bioaktivních látek, přičemž je významná zejména jejich unikátní kombinace. 

Spojení antikancerogenních složek diindolylmetanu, sulforafanu a selenu přispívá k prevenci nádorových onemocnění. Pro dobrý stav kostí a jako ochrana před osteoporózou zase poslouží kombinace vápníku a vitaminu K. Přidá-li se ještě „céčko“, je to pomoc pro kloubní chrupavky. 

KVÍZ: Otestujte se, co víte o košťálové zelenině

Další složky společně slouží k prevenci i léčbě diabetu, protože harmonizují hladinu cukru v krvi, jiné snižují krevní cholesterol a brání „stárnutí“ cév, takže pomáhají předcházet kardiovaskulárním chorobám. 

Vedle toho však košťálová zelenina také posiluje imunitní systém, má dezinfekční účinky na trávicí i močové cesty, napomáhá čištění organismu od škodlivin, zmírňuje překyselení žaludku, je vhodnou součástí redukčních diet, prospívá krvetvorbě, a dokonce má příznivý vliv i na psychiku – zlepšuje náladu a zklidňuje. 

Jak košťáloviny konzumovat

Košťáloviny lze samozřejmě jíst syrové, ale to je poněkud zatěžující pro žlučník, a také ne zas tak chutné. Vhodnější je tedy tepelná úprava; sice se při ní ztratí část vitaminu C, ale rozhodně ne všechen, a většina dalších účinných látek zůstává plnohodnotně zachována. 

Super zdravé je tuto zeleninu konzumovat kvašenou jako tzv. pickles, čímž se její léčebně preventivní účinky umocňují. Běžné je kysané zelí, ale úplně stejně tak můžete naložit i brokolici, květák, kapustu a další. 

Nejkrásnější zahrada 2020

Posílejte do soutěže snímky vaší zahrady

Sepište příběh své zahrady, prozraďte, jak dlouho na ní hospodaříte, jak ji užíváte a co na ní máte nejraději, pečlivě ji nafoťte a spolu se svými údaji vložte do soutěžního formuláře. Příspěvky, které redakci zaujmou, zpracujeme, zveřejníme a zařadíme do soutěžní čtenářské ankety. Hraje se o 10 cen v hodnotě 10 tisíc korun. (Termíny a kompletní pravidla soutěže zde.)

Jedinou nevýhodou košťálovin je, že mohou vyvolávat plynatost, nadýmání. Tomu lze předejít vhodnou kuchyňskou úpravou. Doporučuje se zeleninu podusit v páře nebo ve vodě a dochutit bylinami – tedy vlastně kořením, které působí proti nadýmání a navíc pokrm ještě dochutí. Vhodné je přidat ke košťálovinám třeba kmín, mátu, fenykl, anýz, zázvor, kopr, šalvěj, tymián, majoránku, oregano či česnek.