Jaký kompresor na dofouknutí domácí vodárny? Odborníci se neshodují

aktualizováno 
Máme domácí vodárnu. Má se dofukovat jednou za čtvrt roku. Říkám si, jestli by nebylo nakonec levnější koupit si vlastní kompresor, než si pokaždé zvát firmu za několik set korun. Ale nemohu se rozhodnout jakou, ptá se čtenář.

Po vypuštění vodárny se bude ukazovat nulový tlak vody. | foto: Marek Burza

"Viděl jsem v hobbymarketech takové malé šikovné kufříkové kompresůrky, cena něco přes dva tisíce. Myslíte, že by na podobný úkol stačily?" doplnil v e-mailovém dotazu. Jedinou další informaci, kterou ještě dodal, je, že má poměrně velkou, 80litrovou expanzní nádobu (zde najdete návod na dofouknutí domácí vodárny).

"Pán to může vyzkoušet, měl by si ale uvědomit, že si kupuje hračku určenou spíše k natlakování jízdního kola nebo mičudy," upozorňuje Jana Kutičková ze servisu kompresorů K.Servis. "Uvnitř najdete samý plast," říká.

Podle ní je problém v tom, že každý pístový bezolejový kompresor může pracovat tak tři minuty, pak se musí chladit. "Kdo na to zapomene, spálí ho. V obchodě vás ale většinou na tento problém neupozorní. Mělo by to být v návodech k použití, ale kdo je čte," usmívá se.

Model Boxy
Model BT-AC 180 KIT

Podobnost čistě náhodná, papírové parametry v podstatě shodné

Radí tedy nepatrně si připlatit a koupit nějaký menší model se vzdušníkem (používá se také termín větrník). "Bude stát třeba o tisíc víc, ale spínat bude jen jednou za čas, než se natlakuje vzdušník. Pak bude chvíli odpočívat. Když to shrnu: lepší ten nejlevnější kompresor s malým vzdušníkem, například 24 litrů, než typ, který poběží bez přestávky," říká.

Podobně postupují i pracovníci vodoinstalačních firem. "Máme úplně jednoduchý levný kompresůrek se vzdušníkem. Ten samozřejmě není v nepřetržitém provozu, takže na něj nejsou takové nároky jako třeba na velký olejový kompresor do lakýrnické dílny," řekl nám technik společnosti Aqua Thermo.

Ne každý z techniků však sdílí podobný názor. "Rozhodně na podobnou práci nepoužívejte autokompresory, ale malé kompresůrky bez větrníku běžně prodáváme i k těmto účelům a nezaznamenali jsme problém," tvrdí Vladimír Pleticha ze společnost Alfin Trading, která prodává italské kompresory Fiac a Black and Decker. Je pravda, že v diskusích internetových obchodů se občas objeví kladný ohlas potvrzující, že vodárnu opravdu bez problémů dofoukli.

"Berte to tak, že když se servisákovi zmíníte o hobby výrobku, dostane osypky, protože ví, že případná oprava ho bude stát jen čas a ve finále možná zjistí, že náhradní díly nesežene, takže se nedivte," komentuje. "Jestli něco odejde, tak levná plastová spirálová hadice, do které se vhání horký vzduch z válce. Tam bych doporučil koupit opletenou nebo gumovou," doplňuje.

Další z prodejců, Libor Choleva ze společnosti Nuair, však souhlasí spíše se servismany. "K tlakování expanzní nádoby lze použít teoreticky jakýkoliv kompresor. Malé bezolejové agregáty taky, ale samozřejmě první tlakování bude dlouho trvat, kompresor je při tom přetěžován. Musel by se vypínat, nechat vychladnout. Takže je to kompromis. Na malou nádobu si vystačíte s malým kompresorem, na velkou bych doporučil silnější typ. Jen pro představu: kompresor se stolitrovou nádobou bývá osazován motorem o příkonu 2,2 kW a silnějším, ty malé mají motor 1,1 kW."

A teď si z toho vyberte. Zajímala by nás (a určitě i našeho čtenáře) vaše zkušenost s podobnými levnými kompresůrky. Pokud budete mít chuť, určitě se s nimi svěřte v diskusi, možná pomůžete i dalším zájemců o koupi kompresoru k podobnému účelu.

Autor:

Nejčtenější

Co s uštěkaným psem? Ať se s ním mazlí ti, na které štěká, radí odborník

Rudolf Desenský se seznamuje s brabantíkem Edou rodiny Lucie Benešové.

Ukočírovat domácnost se čtyřmi dětmi, čtyřmi psy a dvěma kočkami není pro vytíženou herečku Lucii Benešovou jen tak....

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Česká akumulátorová sekačka dobývá svět a teď přivezla i cenu za design

Hlavním kladem akumulátorové vřetenové sekačky je její hodně tichý chod.

Výrobu modelu vřetenové sekačky Electra ohlásila společnost Swardman zhruba před rokem a tomuto modelu se podařilo...

Opravdu slovo robot vymyslel Čapek? Co o robotech vůbec víte? Otestujte se

Sophia je inteligentní humanoidní robot vyvinutý v roce 2016 společností...

Nejmodernější technologie jsou nedílnou součástí 21.století, roboti postupně pronikají do našich každodenních životů,...

České maso patří v Evropě k nejkvalitnějším, řekl řezník Kšána v Rozstřelu

Řezník František Kšána ml. v diskusním pořadu Rozstřel

Jméno František Kšána je mezi milovníky masa pojem. Ten starší dlouhá léta kraloval legendárnímu řeznictví v pražském...

Další z rubriky

Zabezpečte dětský pokoj. Základem je ukotvit nábytek a neopomenout okna

Po narození dítěte je první „povinností“ zaslepit veškeré dostupné elektrické...

Zařizování dětského pokoje neznamená jen výběr vhodné barvy na zeď, hezkého nábytku a doplňků, které perfektně ladí....

I vitaminy se lze předávkovat. U některých hrozí arytmie a poruchy jater

Vitaminy, ovoce, vitaminové přípravky

Vitaminy hrají zásadní roli pro náš metabolismus i imunitní systém, ovšem stačí tělu to, co mu dodáme ve stravě?...

Peletkový kotel s dotací funguje, ale musíte mít dost místa ve sklepě

Pokud kupujete balené pelety, zhruba jednou za týden budete muset doplnit...

Na přelomu jara a léta by mělo být zahájeno sbírání žádostí pro třetí a zároveň poslední vlnu kotlíkových dotací....

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz