Neděle 16. května 2021, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 16. května 2021 Přemysl

Stavaři odbývají montáž oken, tím ničí celou stavbu, stěžuje si šéf komory

Česká komora výrobců oken se potýká s mylnými tvrzeními o tom, jak se hodnotí kvalitní okna. Příčí se jí, jak se často chybně postupuje při jejich montáži. Podle ní i perfektní okno dokáže špatná montáž znehodnotit.

Správně zabudované okno podstatně zvyšuje komfort bydlení. | foto: Velux

Jan Bedřich je výkonným ředitelem České komory lehkých obvodových plášťů. Zabývá se sledováním a sběrem novinek z oblasti a trendů ve výrobě oken, spolupracuje při tvorbě oborových norem a pokouší se kultivovat prostředí a kulturu výrobců. Dehonestaci oken z recyklátu považuje za vyloženou lež, rovnající se marketingové manipulaci.

Kam až se může dostat snaha o co nejmenší prostup tepla oknem?
Dlouhodobým trendem v této oblasti, a to jak České republice, tak i v celé Evropské unii, je snaha o snižování ztráty tepla prostupem okny. Dříve se vyráběla okna s koeficientem prostupu tepla Uw = 2,5W/m²K, dneska není problém vyrobit okna s hodnotou 1,2 nebo dokonce 1,0. 

Fotogalerie

Na druhé straně už ale nemá cenu snažit se vyrobit okno s koeficientem 0,6, protože byste museli použít třeba okno se čtyřmi tabulemi skla, mezi kterými jsou tři vzduchové mezery. Takové okno by bylo nejen strašně těžké, ale je v tomto případě i otázkou, zda se jedná o efektivní řešení.

Podstatná je takzvaná celková energetická bilance. Zda energie, která by se k výrobě tohoto typu „úsporného okna“ vynaložila, by nakonec nebyla větší než kolik energie by se ušetřilo v průběhu jeho užívání.

Když už dostanu okno na stavbu, kde jsou největší problémy při montáži?
Pokud má výrobek správně fungovat a dlouhodobě sloužit, je třeba klást důraz na správně provedenou montáž. Bohužel se opětovně setkáváme s faktem, že právě tato oblast je opomíjena. 

Stále kolem sebe vidíme, že se okno zabudovává jako před dvaceti lety. Umístí se na podložky, vyrovná podle vodováhy, spára se vyplní PUR pěnou, a ta se opatří maltou. Nakonec se to celé natře interiérovou barvou a je hotovo. 

Ale norma říká, že takto se montáž neprovádí. Je to špatně a má to i své následky. Pro dosažení kvalitního a trvanlivého utěsnění spáry je v dnešní době potřeba použít více materiálů a ty navzájem vrstvit. 

Norma hovoří o takzvaném třístupňovém utěsnění spáry. K vytvoření takové skladby slouží venkovní pojistná hydroizolační fólie. Tepelný izolant, což je zpravidla PUR pěna a na vnitřní straně okna pak fólie, která je vzduchotěsná a omezuje proudění vlhkého interiérového vzduchu do spáry. 

Ta teorie je poměrně komplikovaná, ale v praxi to znamená, že tepelný izolant ve spáře musí zůstat v suchu po 365 dní v roce. A to i za takových podmínek, že venku je deštivo nebo sněží (při -10 °C) a uvnitř místnosti je bazén a +27 °C. 

Aby tepelná izolace zůstala v suchu mají na starosti právě materiály jako fólie, pásky, tmely, lišty na jejím povrchu, které jsou trvale upevněny k rámu okna a pak na ostění. Tyto materiály znemožní vodě a vlhkosti prostoupit k pěně, ta následně nemá co nasáknout, nedochází k její degradaci a snížení tepelně izolačních vlastností.

A proč ji tam někteří stavaři nedávají?
Základním předpokladem úspěchu je dostatečná příprava. Tedy dokumentace, která zahrnuje i řešení připojovací spáry, kdy potřebné podklady vypracuje projektant. S ohledem na konkrétní stav, stavební konstrukci, navrhne optimální řešení a zpracuje potřebnou výkresovou dokumentaci. 

Takto to vypadá po aplikaci extériové pásky.

Takto to vypadá po aplikaci extériové pásky.

Nicméně tento přístup lze očekávat u zakázek většího rozsahu, ať se jedná o novou výstavbu nebo rekonstrukci. V případě rekonstrukcí, realizovaných v menším rozsahu (byt, rodinný dům), nelze očekávat, že bude investor ochoten investovat finanční prostředky a čas za účelem získání projektu, byť tento postup lze vřele doporučit. 

Obecně bývá problém v tom, že každý rád kývne na nižší cenu. Takže ušetří pětistovku na montáži okna právě za fólie a pásky ochraňující tepelnou izolaci spáry, ale výrazně si tím zhorší kvalitu bydlení, a nakonec se tím znehodnotí a degraduje i kvalita samotného okna, které stálo tisíce.

Proč se osazení oken nekontroluje při stavbě nebo rekonstrukci?
Problém vidím ve stavebním zákonu. Česká obchodní inspekce kontrolovat nemůže a developer si tam dá vlastní dozor, který mu schválí to, co potřebuje. Developer to pak prodá. 

V zahraničí je to tak, že když inspekce zjistí, že když stavební firma podle zjištění inspekce nedodržela normu, dostane obrovskou pokutu a je profesně znemožněná. A naopak když inspekce nařídí kontrolu a zjistí se, že je vše v pořádku, musí na vlastní náklady uvést vše do původního stavu.

Jak je to s členěním na profil A, B, C?
To je obrovský problém, kdy někteří výrobci toto značení prezentují jako kvalitativní rozdíl a jako marketingový argument. V médiích se stále častěji setkáváme s kampaní, která podsouvá konečným spotřebitelům, že okna vyrobená z PVC profilů, jejichž tloušťka pohledové stěny profilu je jiná než třídy „A“, mají nižší kvalitu.

Detail konstrukce okenního profilu

Detail konstrukce okenního profilu

Tloušťka stěny profilů není kvalitativním parametrem a to bez ohledu na skutečnost, zda je to profil nebo vlastní okno. Tato informace je jasně a neoddiskutovatelně uvedená v normě ČSN EN 12608-1. Kvalita okna je prokázána systémovými zkouškami dodavatele systému nebo certifikací výrobce oken.

Velmi diskutovanou otázkou je i používání recyklovaných plastů k výrobě oken. Je to tedy dobře, anebo špatně?
Celá Evropa se snaží využívat suroviny tak, aby dosáhla jakéhosi koloběhu zdrojových surovin, hovoříme o tzv. uzavřeném životním cyklu. ČKLOP (Česká asociace lehkých obvodových plášťů) zdůrazňuje, že všichni významní evropští výrobci PVC-U profilů, určených na výrobu oken a dveří, se dobrovolně zavázali při výrobě profilů používat recyklát a regenerát, což je vlastní znovupoužitelný materiál.

Důvodem této aktivity není pouze snaha o morální podporu ochranu životního prostředí, ale je motivována myšlenkou jít příkladem i ostatním výrobcům svými činy. Je prokázáno, že každá tuna PVC recyklátu, ve srovnání s nasazením primárního PVC, ušetří až 1,87 t CO2 emisí. 

Přitom z fyzikálního pohledu je tento materiál absolutně rovnocenný s původním materiálem. Testy, které byly provedeny v akreditovaných laboratořích, prokázaly, že profily s obsahem recyklátu/regenerátu mají, například co se týče svařitelnosti a pevnosti v rozích, stejnou, ne-li lepší kvalitu v porovnání s profily vyrobenými výhradně z „prvomateriálu“.

PVC profily na výrobu oken a dveří, s obsahem recyklátu vyrábějí prakticky všichni evropští výrobci. Prostě to ani jinak dělat nemohou, jinak by ani nedostali například zakázku od města a normálně by se znemožnili.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak na pěstování rajčat? Vyzkoušejte triky z našeho manuálu

Premium Rajčata tvoří spolu s paprikami a okurkami nejoblíbenější trio naší plodové zeleniny. A právě u rajčat na chuti a vůni...

Pohlreich nadskakoval nedočkavostí, když mu gril sebrala Iveta Fabešová

Zdeněk Pohlreich rád vaří a griluje. Ovšem když mu jeho oblíbenou hračku sebere jeho souputnice pořadem Rozpal to,...

Kočky se dají oklamat iluzí. Krabice milují natolik, že se posadí i do falešné

Každý, kdo má kočku, ví, jak milují sedět v jakékoli krabici. Nová studie naznačuje, že si stejně rády sednou i do...

Vítězný snímek Czech Nature Photo, kosáci Igora Mikuly, vznikl na toaletě

Oceněné fotografie pátého ročníku prestižní soutěže vyhlásila porota prostřednictvím online přenosu na sociálních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A teď budu kadeřník! Jiří Babica jako youtuber narazil na zlatou žílu

Premium Před rokem si na internetu založil Babicovu televizi. Uvedl ji prohlášením: „Tohle je moje televize. A nikdo mi do ní...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Jakmile jednou ochutnáte pravé italské risotto, už nikdy nemůžete jinak

Spor o rizoto a risotto provokuje nekončící vášnivé diskuse mezi zastánci české a italské kuchyně. Je pravda, že Ital...

A teď budu kadeřník! Jiří Babica jako youtuber narazil na zlatou žílu

Premium Před rokem si na internetu založil Babicovu televizi. Uvedl ji prohlášením: „Tohle je moje televize. A nikdo mi do ní...

Mlsejte moruše, snížíte spotřebu kofeinu i vysoký krevní tlak

Exotické plody morušovníku vypadají jako ostružiny a právem se řadí mezi superpotraviny. Jsou totiž takovým zapomenutým...

Zkuste nadýchané čokoládové suflé s karamelizovanými ořechy a mascarpone

Suflé je kulinářská specialita, která při přípravě v troubě zvětší svůj objem. Jednou z hlavních ingrediencí jsou...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...