Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 18. srpna 2022 Helena

Stavaři odbývají montáž oken, tím ničí celou stavbu, stěžuje si šéf komory

Česká komora výrobců oken se potýká s mylnými tvrzeními o tom, jak se hodnotí kvalitní okna. Příčí se jí, jak se často chybně postupuje při jejich montáži. Podle ní i perfektní okno dokáže špatná montáž znehodnotit.

Správně zabudované okno podstatně zvyšuje komfort bydlení. | foto: Velux

Jan Bedřich je výkonným ředitelem České komory lehkých obvodových plášťů. Zabývá se sledováním a sběrem novinek z oblasti a trendů ve výrobě oken, spolupracuje při tvorbě oborových norem a pokouší se kultivovat prostředí a kulturu výrobců. Dehonestaci oken z recyklátu považuje za vyloženou lež, rovnající se marketingové manipulaci.

Kam až se může dostat snaha o co nejmenší prostup tepla oknem?
Dlouhodobým trendem v této oblasti, a to jak České republice, tak i v celé Evropské unii, je snaha o snižování ztráty tepla prostupem okny. Dříve se vyráběla okna s koeficientem prostupu tepla Uw = 2,5W/m²K, dneska není problém vyrobit okna s hodnotou 1,2 nebo dokonce 1,0. 

Na druhé straně už ale nemá cenu snažit se vyrobit okno s koeficientem 0,6, protože byste museli použít třeba okno se čtyřmi tabulemi skla, mezi kterými jsou tři vzduchové mezery. Takové okno by bylo nejen strašně těžké, ale je v tomto případě i otázkou, zda se jedná o efektivní řešení.

Podstatná je takzvaná celková energetická bilance. Zda energie, která by se k výrobě tohoto typu „úsporného okna“ vynaložila, by nakonec nebyla větší než kolik energie by se ušetřilo v průběhu jeho užívání.

Když už dostanu okno na stavbu, kde jsou největší problémy při montáži?
Pokud má výrobek správně fungovat a dlouhodobě sloužit, je třeba klást důraz na správně provedenou montáž. Bohužel se opětovně setkáváme s faktem, že právě tato oblast je opomíjena. 

Stále kolem sebe vidíme, že se okno zabudovává jako před dvaceti lety. Umístí se na podložky, vyrovná podle vodováhy, spára se vyplní PUR pěnou, a ta se opatří maltou. Nakonec se to celé natře interiérovou barvou a je hotovo. 

Ale norma říká, že takto se montáž neprovádí. Je to špatně a má to i své následky. Pro dosažení kvalitního a trvanlivého utěsnění spáry je v dnešní době potřeba použít více materiálů a ty navzájem vrstvit. 

Norma hovoří o takzvaném třístupňovém utěsnění spáry. K vytvoření takové skladby slouží venkovní pojistná hydroizolační fólie. Tepelný izolant, což je zpravidla PUR pěna a na vnitřní straně okna pak fólie, která je vzduchotěsná a omezuje proudění vlhkého interiérového vzduchu do spáry. 

Ta teorie je poměrně komplikovaná, ale v praxi to znamená, že tepelný izolant ve spáře musí zůstat v suchu po 365 dní v roce. A to i za takových podmínek, že venku je deštivo nebo sněží (při -10 °C) a uvnitř místnosti je bazén a +27 °C. 

Aby tepelná izolace zůstala v suchu mají na starosti právě materiály jako fólie, pásky, tmely, lišty na jejím povrchu, které jsou trvale upevněny k rámu okna a pak na ostění. Tyto materiály znemožní vodě a vlhkosti prostoupit k pěně, ta následně nemá co nasáknout, nedochází k její degradaci a snížení tepelně izolačních vlastností.

A proč ji tam někteří stavaři nedávají?
Základním předpokladem úspěchu je dostatečná příprava. Tedy dokumentace, která zahrnuje i řešení připojovací spáry, kdy potřebné podklady vypracuje projektant. S ohledem na konkrétní stav, stavební konstrukci, navrhne optimální řešení a zpracuje potřebnou výkresovou dokumentaci. 

Takto to vypadá po aplikaci extériové pásky.

Nicméně tento přístup lze očekávat u zakázek většího rozsahu, ať se jedná o novou výstavbu nebo rekonstrukci. V případě rekonstrukcí, realizovaných v menším rozsahu (byt, rodinný dům), nelze očekávat, že bude investor ochoten investovat finanční prostředky a čas za účelem získání projektu, byť tento postup lze vřele doporučit. 

Obecně bývá problém v tom, že každý rád kývne na nižší cenu. Takže ušetří pětistovku na montáži okna právě za fólie a pásky ochraňující tepelnou izolaci spáry, ale výrazně si tím zhorší kvalitu bydlení, a nakonec se tím znehodnotí a degraduje i kvalita samotného okna, které stálo tisíce.

Proč se osazení oken nekontroluje při stavbě nebo rekonstrukci?
Problém vidím ve stavebním zákonu. Česká obchodní inspekce kontrolovat nemůže a developer si tam dá vlastní dozor, který mu schválí to, co potřebuje. Developer to pak prodá. 

V zahraničí je to tak, že když inspekce zjistí, že když stavební firma podle zjištění inspekce nedodržela normu, dostane obrovskou pokutu a je profesně znemožněná. A naopak když inspekce nařídí kontrolu a zjistí se, že je vše v pořádku, musí na vlastní náklady uvést vše do původního stavu.

Jak je to s členěním na profil A, B, C?
To je obrovský problém, kdy někteří výrobci toto značení prezentují jako kvalitativní rozdíl a jako marketingový argument. V médiích se stále častěji setkáváme s kampaní, která podsouvá konečným spotřebitelům, že okna vyrobená z PVC profilů, jejichž tloušťka pohledové stěny profilu je jiná než třídy „A“, mají nižší kvalitu.

Detail konstrukce okenního profilu

Tloušťka stěny profilů není kvalitativním parametrem a to bez ohledu na skutečnost, zda je to profil nebo vlastní okno. Tato informace je jasně a neoddiskutovatelně uvedená v normě ČSN EN 12608-1. Kvalita okna je prokázána systémovými zkouškami dodavatele systému nebo certifikací výrobce oken.

Velmi diskutovanou otázkou je i používání recyklovaných plastů k výrobě oken. Je to tedy dobře, anebo špatně?
Celá Evropa se snaží využívat suroviny tak, aby dosáhla jakéhosi koloběhu zdrojových surovin, hovoříme o tzv. uzavřeném životním cyklu. ČKLOP (Česká asociace lehkých obvodových plášťů) zdůrazňuje, že všichni významní evropští výrobci PVC-U profilů, určených na výrobu oken a dveří, se dobrovolně zavázali při výrobě profilů používat recyklát a regenerát, což je vlastní znovupoužitelný materiál.

Důvodem této aktivity není pouze snaha o morální podporu ochranu životního prostředí, ale je motivována myšlenkou jít příkladem i ostatním výrobcům svými činy. Je prokázáno, že každá tuna PVC recyklátu, ve srovnání s nasazením primárního PVC, ušetří až 1,87 t CO2 emisí. 

Přitom z fyzikálního pohledu je tento materiál absolutně rovnocenný s původním materiálem. Testy, které byly provedeny v akreditovaných laboratořích, prokázaly, že profily s obsahem recyklátu/regenerátu mají, například co se týče svařitelnosti a pevnosti v rozích, stejnou, ne-li lepší kvalitu v porovnání s profily vyrobenými výhradně z „prvomateriálu“.

PVC profily na výrobu oken a dveří, s obsahem recyklátu vyrábějí prakticky všichni evropští výrobci. Prostě to ani jinak dělat nemohou, jinak by ani nedostali například zakázku od města a normálně by se znemožnili.

Autor:

Podívejte se živě do útrob včelího úlu

  • Nejčtenější

Vosa je legrace, bojte se pralesního mravence. Bolest se dá změřit na stupnici

Premium Co víc bolí, bodnutí včely, nebo vosy? Schmidtova stupnice ukazuje bolestivost hmyzích žihadel či kousnutí. Vosa a...

PŘEHLEDNĚ: Jak získat dotaci na tepelné čerpadlo a fotovoltaiku

Seriál Přechod z vybraného typu vytápění, charakter nemovitosti, druh jejího vlastnictví, umístění panelů, výkon a kapacita...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Předokenní rolety v létě chladí, v zimě hřejí. Ušetří tak hodně energie

V průběhu letošního parného léta jste si možná říkali, že by neškodilo trochu ochladit interiér. Zvláště v bytech...

Hrabat, zalévat, vyživovat. Pět kroků k resuscitaci spáleného trávníku

Vrátili jste se z dovolené a doma vás čekalo nepříjemné překvapení v podobě žlutých vypálených kol ve vámi opečovávaném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kutil nevyhodil starou šatní skříň. Radši z ní vyrobil zahradní jukebox

Seriál Miroslav miluje hudbu. A aby ji mohl poslouchat i v zahradním altánu, postavil si jukebox. Běžný posluchač by...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Děti se diví, co to je bažant. Naše civilizace se přírodě vzdaluje, říká chovatel

Premium Civilizace se přírodě vzdaluje a zvířata, která s námi na téhle planetě žijí, jsou nějak zvláštně upozaďovaná,...

Na co byste neměli zapomenout, když přecházíte od plynu ke krbovým kamnům

Premium Vysoké ceny energií nutí mnoho lidí přemýšlet nad alternativními způsoby topení. Přibývá tak Čechů, kteří se rozhodli...

Sýr Jarlsberg může zachraňovat kosti. Podle studie „zažene“ osteoporézu

Podle odborníků je prospěšné sníst dva plátky ořechového norského výrobku denně. Konzumace Jarlsbergu zvyšuje hladinu...

Česko je plné pokladů a legend. Když se některé vynoří, je z toho poprask

Česká republika je plná bájných pokladů. Mnohé z nich se ale našly zcela náhodou třeba při břehu potoka či na poli....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...