Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Stavaři odbývají montáž oken, tím ničí celou stavbu, stěžuje si šéf komory

aktualizováno 
Česká komora výrobců oken se potýká s mylnými tvrzeními o tom, jak se hodnotí kvalitní okna. Příčí se jí, jak se často chybně postupuje při jejich montáži. Podle ní i perfektní okno dokáže špatná montáž znehodnotit.

Správně zabudované okno podstatně zvyšuje komfort bydlení. | foto: Velux

Jan Bedřich je výkonným ředitelem České komory lehkých obvodových plášťů. Zabývá se sledováním a sběrem novinek z oblasti a trendů ve výrobě oken, spolupracuje při tvorbě oborových norem a pokouší se kultivovat prostředí a kulturu výrobců. Dehonestaci oken z recyklátu považuje za vyloženou lež, rovnající se marketingové manipulaci.

Kam až se může dostat snaha o co nejmenší prostup tepla oknem?
Dlouhodobým trendem v této oblasti, a to jak České republice, tak i v celé Evropské unii, je snaha o snižování ztráty tepla prostupem okny. Dříve se vyráběla okna s koeficientem prostupu tepla Uw = 2,5W/m²K, dneska není problém vyrobit okna s hodnotou 1,2 nebo dokonce 1,0. 

Fotogalerie

Na druhé straně už ale nemá cenu snažit se vyrobit okno s koeficientem 0,6, protože byste museli použít třeba okno se čtyřmi tabulemi skla, mezi kterými jsou tři vzduchové mezery. Takové okno by bylo nejen strašně těžké, ale je v tomto případě i otázkou, zda se jedná o efektivní řešení.

Podstatná je takzvaná celková energetická bilance. Zda energie, která by se k výrobě tohoto typu „úsporného okna“ vynaložila, by nakonec nebyla větší než kolik energie by se ušetřilo v průběhu jeho užívání.

Když už dostanu okno na stavbu, kde jsou největší problémy při montáži?
Pokud má výrobek správně fungovat a dlouhodobě sloužit, je třeba klást důraz na správně provedenou montáž. Bohužel se opětovně setkáváme s faktem, že právě tato oblast je opomíjena. 

Stále kolem sebe vidíme, že se okno zabudovává jako před dvaceti lety. Umístí se na podložky, vyrovná podle vodováhy, spára se vyplní PUR pěnou, a ta se opatří maltou. Nakonec se to celé natře interiérovou barvou a je hotovo. 

Ale norma říká, že takto se montáž neprovádí. Je to špatně a má to i své následky. Pro dosažení kvalitního a trvanlivého utěsnění spáry je v dnešní době potřeba použít více materiálů a ty navzájem vrstvit. 

Norma hovoří o takzvaném třístupňovém utěsnění spáry. K vytvoření takové skladby slouží venkovní pojistná hydroizolační fólie. Tepelný izolant, což je zpravidla PUR pěna a na vnitřní straně okna pak fólie, která je vzduchotěsná a omezuje proudění vlhkého interiérového vzduchu do spáry. 

Ta teorie je poměrně komplikovaná, ale v praxi to znamená, že tepelný izolant ve spáře musí zůstat v suchu po 365 dní v roce. A to i za takových podmínek, že venku je deštivo nebo sněží (při -10 °C) a uvnitř místnosti je bazén a +27 °C. 

Aby tepelná izolace zůstala v suchu mají na starosti právě materiály jako fólie, pásky, tmely, lišty na jejím povrchu, které jsou trvale upevněny k rámu okna a pak na ostění. Tyto materiály znemožní vodě a vlhkosti prostoupit k pěně, ta následně nemá co nasáknout, nedochází k její degradaci a snížení tepelně izolačních vlastností.

A proč ji tam někteří stavaři nedávají?
Základním předpokladem úspěchu je dostatečná příprava. Tedy dokumentace, která zahrnuje i řešení připojovací spáry, kdy potřebné podklady vypracuje projektant. S ohledem na konkrétní stav, stavební konstrukci, navrhne optimální řešení a zpracuje potřebnou výkresovou dokumentaci. 

Takto to vypadá po aplikaci extériové pásky.

Takto to vypadá po aplikaci extériové pásky.

Nicméně tento přístup lze očekávat u zakázek většího rozsahu, ať se jedná o novou výstavbu nebo rekonstrukci. V případě rekonstrukcí, realizovaných v menším rozsahu (byt, rodinný dům), nelze očekávat, že bude investor ochoten investovat finanční prostředky a čas za účelem získání projektu, byť tento postup lze vřele doporučit. 

Obecně bývá problém v tom, že každý rád kývne na nižší cenu. Takže ušetří pětistovku na montáži okna právě za fólie a pásky ochraňující tepelnou izolaci spáry, ale výrazně si tím zhorší kvalitu bydlení, a nakonec se tím znehodnotí a degraduje i kvalita samotného okna, které stálo tisíce.

Proč se osazení oken nekontroluje při stavbě nebo rekonstrukci?
Problém vidím ve stavebním zákonu. Česká obchodní inspekce kontrolovat nemůže a developer si tam dá vlastní dozor, který mu schválí to, co potřebuje. Developer to pak prodá. 

V zahraničí je to tak, že když inspekce zjistí, že když stavební firma podle zjištění inspekce nedodržela normu, dostane obrovskou pokutu a je profesně znemožněná. A naopak když inspekce nařídí kontrolu a zjistí se, že je vše v pořádku, musí na vlastní náklady uvést vše do původního stavu.

Jak je to s členěním na profil A, B, C?
To je obrovský problém, kdy někteří výrobci toto značení prezentují jako kvalitativní rozdíl a jako marketingový argument. V médiích se stále častěji setkáváme s kampaní, která podsouvá konečným spotřebitelům, že okna vyrobená z PVC profilů, jejichž tloušťka pohledové stěny profilu je jiná než třídy „A“, mají nižší kvalitu.

Detail konstrukce okenního profilu

Detail konstrukce okenního profilu

Tloušťka stěny profilů není kvalitativním parametrem a to bez ohledu na skutečnost, zda je to profil nebo vlastní okno. Tato informace je jasně a neoddiskutovatelně uvedená v normě ČSN EN 12608-1. Kvalita okna je prokázána systémovými zkouškami dodavatele systému nebo certifikací výrobce oken.

Velmi diskutovanou otázkou je i používání recyklovaných plastů k výrobě oken. Je to tedy dobře, anebo špatně?
Celá Evropa se snaží využívat suroviny tak, aby dosáhla jakéhosi koloběhu zdrojových surovin, hovoříme o tzv. uzavřeném životním cyklu. ČKLOP (Česká asociace lehkých obvodových plášťů) zdůrazňuje, že všichni významní evropští výrobci PVC-U profilů, určených na výrobu oken a dveří, se dobrovolně zavázali při výrobě profilů používat recyklát a regenerát, což je vlastní znovupoužitelný materiál.

Důvodem této aktivity není pouze snaha o morální podporu ochranu životního prostředí, ale je motivována myšlenkou jít příkladem i ostatním výrobcům svými činy. Je prokázáno, že každá tuna PVC recyklátu, ve srovnání s nasazením primárního PVC, ušetří až 1,87 t CO2 emisí. 

Přitom z fyzikálního pohledu je tento materiál absolutně rovnocenný s původním materiálem. Testy, které byly provedeny v akreditovaných laboratořích, prokázaly, že profily s obsahem recyklátu/regenerátu mají, například co se týče svařitelnosti a pevnosti v rozích, stejnou, ne-li lepší kvalitu v porovnání s profily vyrobenými výhradně z „prvomateriálu“.

PVC profily na výrobu oken a dveří, s obsahem recyklátu vyrábějí prakticky všichni evropští výrobci. Prostě to ani jinak dělat nemohou, jinak by ani nedostali například zakázku od města a normálně by se znemožnili.

Autor:
  • Nejčtenější

Vepřový tomahawk je hvězdou letních grilů, navíc za rozumné peníze

Vepřový tomahawk steak je zajímavý tím, že obsahuje část masa z krkovičky i bůčku. Je na kosti, což je pro chuť...

Exotické krásky milující teplo. V Česku potřebují muškáty zvláštní péči

Premium Muškáty v široké škále zářivých barev zdaleka nepatří jen na venkov. Také okna, terasy či balkony v menších i velkých...

Zahrada s vodou a výhledy jako součást domova, která přináší radost a léčí

Soutěž „Naše zahrada není jen zahradou, je to naše srdcovka. Zdroj neustále se objevující práce, která nás naštěstí baví,...

Rodinná zahrada z jižních Čech, jejímž srdcem je jezírko skvělé na koupání

Soutěž „Pro nás začal příběh našeho domu a zahrady na jaře roku 2017. Tehdy pro nás začal být život ve městě příliš rušný a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Petržel proti zápachu, léčivý kopr, krvavá skořice. Mýty a legendy o koření

Bylinky a koření musely do českých kuchyní poměrně často urazit dlouhou cestu. Petržel zahradní se zpočátku užívala k...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Tužebník nahradí acylpyrin, aniž by dráždil žaludek. Lze ho i pěstovat

Na co je tužebník jilmový dobrý, dokládá jeho lidový název zimničné koření. Roste zejména na vlhkých loukách, lesních...

Vepřový tomahawk je hvězdou letních grilů, navíc za rozumné peníze

Vepřový tomahawk steak je zajímavý tím, že obsahuje část masa z krkovičky i bůčku. Je na kosti, což je pro chuť...

Radek Kašpárek umí i po Skypu. S redaktorkou vařil pórkovou polévku

Premium Obavy z toho, že člověk musí prodat kravku a zastavit dům, aby se mohl najíst v michelinské restauraci, se snaží...

Korálové útesy mizí, ryby vymírají. Musíme je chránit jinak, nabádají vědci

Klimatické změny přetvářejí tropické korálové útesy od základu. Dokonce natolik, že to, co jsme se během posledních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...