I když se doba změnila, základ práce je pořád vylézt na střechu a zkontrolovat...

I když se doba změnila, základ práce je pořád vylézt na střechu a zkontrolovat komín. | foto: Marek Burza

Špatná štětka, špatný šťouch. Co musíte vědět, než se pustíte do čištění komína

  • 20
Než poprvé po zimě poprvé roztopíte kamna na chatě nebo chalupě, měli byste si připomenout, že dobře vyčištěný a ošetřený komín je nejen základem dobrého tahu, ale hlavně bezpečnosti. Nemusíte vždy volat a platit kominíka, komín si můžete vyčistit i sami. Jen byste měli postupovat správně, abyste nevyhořeli.

Jan Leksa, revizní technik a cechmistr Společenstva kominíků ČR pro kraj Vysočina, však upozorňuje na některé chyby, kterých se amatérští kominíci často dopouštějí. „Při provádění neprofesionálního čištění spalinové cesty nejsou často dodrženy všechny zásady bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a práce ve výškách. Hrozí proto zvýšené riziko úrazů či pádů z výšky,“ připomíná.

Malý rozměr štětky i poškození komína

Poměrně často se podle něj stává, že se k čištění použije také malý rozměr a nesprávný typ čistícího nástroje podle hesla „co mám náhodou doma, použiju.“ „Kvůli nevyhovujícímu rozměru dochází k nedostatečnému odstranění nečistot v komínu a v důsledku toho potom narůstají vrstvy dehtu a sazí, což zvyšuje nebezpečí rizika požáru,“ vysvětluje. 

Dalším problémem bývá i to, že amatérský kominík nevhodně vede čisticí nástroj. Kvůli tomu se pak stává, že dojde k mechanickému poškození keramických dílů a ke snížení životnosti nerezových komponentů komínového systému.

Komín i samotný kouřovod je nutno vyčistit v celé délce, stejně tak jako je důležité vybrat úsady z takzvané půdice komína, což je nejnižší bod komína s dvířky. Při čištění svépomocí se tyto zásady bohužel často opomíjejí nebo se na ně bere pouze částečný zřetel. To opět vede ke zvýšení rizika vzniku požáru. Nečistoty jsou odstraněny pouze částečně, narůstají vrstvy dehtů i sazí.

Lhůty čištění a kontrol spalinové cesty
Výkon připojeného spotřebiče paliv Druh paliva - pevné
Do 50 kW včetně ČinnostCeloroční provozSezonní provoz
Čištění spalinové cesty3× za rok2× za rok
Kontrola spalinové cesty1× za rok

Častou chybou je také to, že se nepoužijí ucpávky, čímž dochází ke znečištění interiéru. Mnozí „domácí“ kominíci také přehlížejí známky zjevného poškození jako netěsnosti, praskliny, poškozená dvířka a uzávěry. Neupozorní na to profesionála, takže dochází ke snížení bezpečnosti a spolehlivosti spalinové cesty.

Čištění komínů v paragrafech

Podle § 44 v odstavci 2 čištění používané spalinové cesty sloužící pro odvod spalin od spotřebiče na pevná paliva o jmenovitém výkonu do 50 kW včetně nebo spalinové cesty sloužící pro odvod spalin od náhradních zdrojů elektrické energie (dieselagregáty) je možné provádět svépomocí.

Tentýž paragraf určuje i lhůty čištění a kontrol, způsob čištění spalinové cesty a způsob kontroly spalinové cesty stanoví prováděcí právní předpis (vyhl.34/2016 Sb.).

Podle něj se „čištění spalinové cesty provádí odstraněním pevných látek, usazenin a nečistot ze spalinové cesty a jejích komponentů a výběrem pevných částí spalin nahromaděných v půdici komínového průduchu a kondenzátů ze spalinové cesty.“

Tatéž vyhláška také říká, že nelze-li spalinovou cestu vyčistit způsobem podle předchozích pokynů, lze provést čištění komínu odolného proti vyhoření sazí vypalováním. „Vypalování komínu smí provádět pouze oprávněná osoba,“ připomíná však Jan Leksa.