Extrémní gastro: Chuť kočky, „králíka bez uší“, oslovuje tradiční Švýcary

aktualizováno 
„Skandál. Proti etice!“ volali rozhořčení Italové, když jejich šéfkuchař prohlásil o kočičím mase: „Je lepší než kuře, lepší než králík, lepší než holub.“ Pojídání koček však zakazuje zákon. Nepatří mezi jateční zvířata, popisuje týdeník 5plus2.

Kočka patřila spolu se psem ještě počátkem roku 1934 na seznam jatečných zvířat. | foto: Profimedia.cz

Střešní králík nebo králík bez uší, tak se ještě nedávno říkalo kočkám ve velké části Evropy. Včetně Československa. 

Kočka patřila spolu se psem ještě počátkem roku 1934 na seznam jatečních zvířat. Upéct si ji doma nebylo nic neobvyklého. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Pár let před válkou sice oba „domácí mazlíčky“ ze seznamu jatečních zvířat prvorepublikoví zákonodárci vyškrtli, ovšem s válečným hladem a chudobou se tisíce koček a psů do českých kuchyní vrátily. 

Naštěstí se zvyk chudých vytrácel už po válce a postupně vymizel. Dnes se maso koček ani psů na trh v Česku dostat nesmí.

Vzpomeňte na poprask, který rozpoutala skupina vtipálků, když „otevřela“ fiktivní restauraci Dog Heaven. Zmíněná internetová stránka dodnes funguje.

Nabízeli dokonce, že si můžete přinést vlastního psa a nechat si ho naložit. A spoustu lahůdek jako čivava s karamelem nebo grilovaná chrtí žebra. 

Ve skutečnosti chtěli spíše rozpoutat diskuzi, proč se netoleruje konzumace psího masa, ale hromadné zabíjení hospodářských zvířat nám připadá normální. „Proč některé druhy zvířat jsou degradovány na předmět průmyslové výroby a prožijí tak ubohý krátký život, kdežto jiné druhy si užívají mnohdy až bizarního luxusu?“ ptali se.

„Když opomineme kulturní a etický pohled na věc, který do velké míry konzumaci masa psů a koček v naší civilizaci vylučuje, maso z domestikovaných šelem není v ČR zákonem vyjmenováno jako maso, které se smí uvádět na trh,“ vysvětluje mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Dnes si našinec pojídání koček spojí spíše s Čínou a městem Kanton nebo Vietnamem, kde před nedávnem, stejně jako na Taiwanu, konečně postavili pojídání koček mimo zákon.

Švýcarům dodnes chutná specialita i z masa koček

Naopak zákonem povolenou a oblíbenou přípravu kočičího masa vcelku překvapivě najdeme pouhých čtyři sta kilometrů od české hranice, ve Švýcarsku.

Tamní kanton Appezell je vyhlášený regionální pochoutkou mostbröckli, vyráběnou mimo jiné z masa psů a koček. 

O Vánocích s bílým vínem a na česneku

V některých oblastech Švýcarska, údajně kolem Bernu či Lucernu, připravují obyvatelé delikátní pokrmy z koček. Tvrdí, že jejich maso je jemné a snadno stravitelné. 

„Tajně ho jí zhruba tři procenta obyvatel země,“ odhaduje Tomi Tomková, zakladatelka ligy na ochranu zvířat SOS Chats Noiraigue. Švýcaři připravují kočky zejména na Vánoce v podobném receptu jako králíka, tedy při pečení podlité bílým vínem a na sosu z česneku.

Krajová specialita z okolí města St. Gallen bývá chystána podle rodinného receptu předávaného z generace na generaci. Zpravidla každá usedlost či statek připravuje mostbröckli vlastním způsobem. 

Jde o vyčištěný, uzený a usušený kus soleného masa, který se podává nakrájený na tenké plátky. Porážka je legální v případě, že ji provede majitel kočky pro vlastní potřebu.

Dnes se tento pokrm připravuje hlavně z hovězího nebo koňského masa. V minulosti se používalo mimo kočičího i psí maso.

„Není na tom nic divného, maso je prostě maso. Kočka je spíše slavnostní, častěji se tady jedí psi. Zvláště stavební dělníci, zedníci jsou tím vyhlášení,“ prozradil při zachování anonymity v roce 2013 švýcarský sedlák pro britský list Daily Times.

Kočky ještě v nedávné historii konzumovala běžně takřka celá Evropa. Tak třeba anglická zvyklost říká, že první jídlo v novém domě by měla být pečená kočka. Přináší to totiž štěstí.

Pozor, hlavu ne. Abyste nepropadli šílenství

Kočky ve středověku pojídala francouzská městská chudina. Španělský recept zase varoval před snědením kočičí hlavy, které prý přivede jedlíka k šílenství.

Celý recept z roku 1529 popisuje významný středověký kuchař Ruperto de Nola takto: „Vezmi plnou kočku a podřež jí hrdlo, hlavu od mrtvého těla odděl a zahoď. Pokud ji budeš jíst, ztratíš smysly i soudnost. Vyčisti dobře maso od srsti, zvenčí i zevnitř. Zabal jej pak do bílého plátna a na den a noc zakopej do země, aby zkřehlo.“ 

Švýcarský parlament protesty proti pojídání psů a koček sice vždy vyslyší, ale prozatím nic nepodniká a roky argumentuje tím, že jíst či nejíst kočky je svědomím každého švýcarského občana. 

To sousední Italové kočičí hody zakázali. Sami totiž kvůli chudobě kočky často v minulosti pojídali a dodnes se prý za to velmi stydí.

Trestný čin týrání zvířat

Důkazem je kulinářský pořad veřejnoprávní televizní stanice RAI, kde v roce 2010 vystoupil vyhlášený italský kuchař Beppe Bigazzi a k milionům televizních diváků prohlásil: „Jedl jsem kočku a můžu vám říci, že je to lepší než mnoho dalších zvířat. Lepší než kuře, lepší než králík, lepší než holub,“ olizoval se Ital a přidal také tradiční radu na úpravu masa. „Kočičí maso před dušením naložte na tři dny do pramenité vody, aby zkřehlo.“

Místo potlesku přišla obrovská kritika, pořad byl na hodinu zakázán a ozvalo se italské ministerstvo zdravotnictví: „Je absolutně neslýchané, aby veřejná televizní stanice ve svém programu divákům říkala, jak jsou kočky delikátní pochoutkou. Kontaktovala jsem již producenty pořadu, aby uvážili, zda jejich pořad nevybízel k trestnému činu týrání zvířat,“ uvedla tehdy pracovnice ministerstva Francesca Martini.

Poslední větší případ pojídání koček řešili Italové v roce 2015. Padesátiletý Francesco F. byl souzen za to, že obcházel útulky, kde sháněl černé kočky.

Když však jednou prohlásil, že by rád zvíře, které má na sobě trochu masa, ochránci ho začali sledovat. Itala přistihli přímo v kuchyni s rukama od krve ve chvíli, kdy jedno ze zvířat usmrtil. „To se nesmí, jíst kočky?“ opáčil muž, který si měl odpykat dvanáct měsíců vězení.

Zakázaný pokrm Ortolans a la provençale ze strnada

Kromě koček a psů se ochránci zvířat snaží zakázat pojídání dalšího zvířete, strnada obecného, kterého zejména francouzské restaurace „na černo“ nabízejí v pokrmu zvaném Ortolans a la provençale, tedy pečený strnad.

Problém je v usmrcení zvířete. Strnad je několik týdnů vykrmován fíky a kukuřicí na čtyřnásobek své váhy, aby byl nakonec utopen v koňaku a upečen.

Ptáka servírují dva číšnici, jeden pokrm před jedlíkem odklopí, druhý mu přes hlavu přehodí ubrus, aby se neztratila vůně masa. Nejlepší jsou prý ptačí plíce, které se po utopení ptáka naplní zmíněným koňakem. 

Cena za tradiční francouzskou delikatesu se pohybuje kolem pěti tisíc korun. Když koncem devadesátých let klesla populace opeřeného pěvce ve Francii o třicet procent, byl lov strnada zakázán. Přesto každoročně nejen ve Francii, ale i ve Španělsku, Itálii a hlavně na Kypru a Maltě policie chytí tisíce pytláků s miliony strnadů a jiného drobného ptactva. 

To se právě přes Středomoří stěhuje za teplem. Jejich konzumaci se i přes zákaz lovu stanovený zákonem stále nedaří vymýtit. S ptáky se čile obchoduje a dovážejí se také z Tuniska nebo Jordánska.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Liška jako domácí mazlíček je jen pro trpělivé. Zdevastuje vám byt

V poslední době vzrostl zájem o lišky jako domácí mazlíčky. Zasloužila se o to i roztomilá videa mláďat a dospělých...

Venkovskou zahradu proměnili na ráj odpočinku. Jen té vody mohlo být víc

Stavět dům či renovovat starší stavení, a ještě kolem zakládat zahradu přináší nekonečné počítání. Řeč je hlavně o...

Udělejte si z domova zelený ráj. Tyto odolné pokojovky zvládnou i stín

Že vám doma bez sluníčka nic zeleného neporoste? Ale kdepak, některé pokojové rostliny se cítí báječně i v tmavších...

Zázrak pro trávení a duši. Kardamom má léčivé účinky i delikátní chuť

Trávicí potíže se často dostavují v důsledku stresu a rozčilení. A platí to i naopak. Když si rozhodíte zažívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Čeští modeláři se vrátili z mistrovství světa s hromadou medailí

Čeští plastikoví modeláři uspěli na mezinárodní scéně. Z britského Telfordu přivezli celkem 75 ocenění, z toho 14...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Vylovili Horusický rybník, aby kapři byli na Vánoce na stole

Podzim je sezonou nejen pro myslivce, ale i pro rybáře. Jak to vypadalo, když se na konci října lovil Horusický rybník,...

Musíme se vrátit k přírodě a pěstovat potraviny pro obživu, říká Cílek

Výkyvy počasí jsou v posledních letech stále častější a rady si s tím nevědí ani přední odborníci celého světa. Podle...

Z hlívy ústřičné uděláte dršťkovou i řízek. Navíc vám posílí imunitu

Hlíva ústřičná má lahodnou chuť s příjemně jemným houbovým aroma a právě v tomto období ji můžete najít nejen v lese,...

Africké jonátky, známé jako fialky, vám třeba na okně pokvetou celou zimu

Líbezné kvítky a sametově měkké lístky skromných afrických fialek neboli jonátek vyvolávají nadšený obdiv již víc než...

Pronájem bytu 2+1 na ulici U Papíren v Lanškrouně.
Pronájem bytu 2+1 na ulici U Papíren v Lanškrouně.

U Papíren, Lanškroun - Ostrovské Předměstí, okres Ústí nad Orlicí
9 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz