Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Je libo kávu z brambor? Vývoj náhražek kávy pohledem do historie

I velké historické události mohou mít malé, nikoliv však nepodstatné důsledky. Kdyby nebylo osudné Bonapartovy kontinentální blokády, možná by naše babičky snídaly něco úplně jiného než meltu a cikorku.

Napoleon Bonaparte, jak ho zachytil francouzský malíř Robert Lefèvre. | foto: Profimedia.cz

Když přivezli benátští kupci na začátku 17. století do Evropy z Turecka první kávu, velkou díru do světa zrovna neudělali. O neznámou černou břečku zprvu nikdo nestál, a tak skončila zašantročená kdesi v krámcích lékárníků.

Jenže nakonec Benátčané, milovníci všeho nového a neznámého, přišli kávě na chuť a po nich i zbytek starého kontinentu. V roce 1734 dokonce složil Johann Sebastian Bach Kávovou kantátu, v níž se notami trefoval do módní vášně emancipovaných Evropanů.

Test objevil v bezkofeinových kávách toxický akrylamid i furan.

Kdo ví, jak by celé toto kofeinové dobrodružství dopadlo, kdyby na evropská bojiště nevtrhl Napoleon a v roce 1806 nevyhlásil takzvanou kontinentální blokádu. Francouzský císař se tehdy rozhodl zničit „národ kramářů“ neboli Brity tím, že vyhladoví jejich ekonomiku zablokováním dovozu veškerého zboží z britských kolonií do Evropy. Nechme teď stranou, jak úspěšný Napoleon ve své taktice byl, jisté je, že zákaz se týkal i importu kávy.

Na Evropanech tak bylo, aby zaimprovizovali a osmiletý výpadek lahodného nápoje nějak nahradili...

Je libo kávu z brambor?

Přiznejme si, že kofeinem nabuzení obyvatelé oblasti od Pyrenejí po Rýn se sice rychle vrhli na vše, co rostlo na polích či v lesích, aby našli vhodnou kávovou náhražku, často však zakufrovali ve slepých kulinárních uličkách.

V jejich mlýncích neúspěšně končily pražené kaštany, bukvice, pecky z ovoce i hroznového vína, datle, mandle, křížaly, šípky, dokonce i brambory. Brrr...

Naštěstí pár objevitelů mělo šťastnější ruku a sáhlo po nadějnějších surovinách, především nenápadné čekance, ale také různých obilovinách, cukrové řepě, fících, žaludech, vlčím bobu nebo kořenu pampelišky, do něhož se zamilovala především Skandinávie. 

Premiantem mezi kávovými alternativami byla ovšem čekanka obecná, latinsky nazývaná Cichorium intybus. Pokud máte neodbytný pocit, že vám latina něco připomíná, pak se nemýlíte – z cichoria se zrodila oblíbená cikorka, jíž obrozenecký poeta František Jaromír Rubeš učinil i reklamní pukrle: „Nač nám třeba Orientu, celé Arábie, vždyť my máme Mochtín, vivat česká cikorie!“ Jen pro doplnění reálií, Mochtín je obec na Klatovsku, kde založil bývalý rotmistr Vilém Günter z Hildesheimu první továrnu na cikorku v českých zemích. Stalo se tak 30. března 1804.

Pozorní čtenáři už tuší, že tady něco nehraje: v roce 1804 přece zbývala ještě dvě léta do Napoleonovy blokády, tak proč se v Mochtíně pražili s cikorkou...? Popravdě, pravá káva byla pro většinu Evropanů vždycky tak drahá, že si už dávno před zákazem hledali nějakou lacinější alternativu. Šetrní Holanďané tak už v 17. století vyzkoušeli, že upražený kořen čekanky nechutná úplně zle.

Čekankové Café du continent, jak později Francouzi elegantně cikorku nazývali, bylo sice svého času prakticky jediné dostupné v Evropě, jenže na pořádného „turka“ to nemělo. Cikorkový výluh je sám o sobě hodně hořký a svíravý. Takže to chtělo takový dryák přece jen trochu zjemnit, čímž se zrodila polní káva, kterou znají Češi díky pardubické filiálce továrny Johanna Heinricha Francka pod názvem melta.

Když se smíchá náhražka s náhražkou

To bylo tak – opražit obilí nebo žaludy, pak je rozemlít a smíchat s vodou, to si lidé vyzkoušeli už ve středověku. Výsledný nápoj byl na tu dobu docela chutný, jenže moderní chuťové pohárky zmlsané orientální kávou chtěly něco pikantnějšího.

A tak se opražený ječmen a žito smíchaly s nahořklou čekankou a přidala se ještě sladká cukrová řepa (mimochodem, než Napoleon utáhl importní kohoutky, sladila Evropa cukrovou třtinou, řepa cukrovka je tak další bonapartovskou náhražkou, která už nám na talíři zůstala).

Výsledek předčil očekávání! 

Tedy alespoň něčí. Například pruský král Fridrich II. Veliký hlasitě podporoval (kvůli německo-francouzské válce, jež zhatila dovoz kávových zrn) vaření takzvané pruské kávy z obilí, čekanky a řepy. Vojáci na bitevním poli ji pak překřtili na zvukomalebný Muckefuck. Nehledejte za tím nic neslušného, to jen vojsko zkomolilo francouzský pojem mocca faux čili falešná káva.

Právě Němci přitom měli s fixlovanou kávou zkušenosti i v nedávné historii. Téhle části dějin se přezdívá kávová krize a odehrála se v honeckerovské NDR mezi lety 1976 a 1979.

Napoleon Bonaparte, olejomalba od Josepha Chaborda.

Napoleon Bonaparte, olejomalba od Josepha Chaborda.

Silný kofeinismus východních Němců a mizerné socialistické hospodářství přiměly zdejší politbyro, aby přibrzdilo narůstající prodej kvalitní, leč velmi drahé kávy. Pamětníci si možná vybaví, že naši severovýchodní sousedé pak museli po tři roky pít takzvanou Mischkaffee, kávu smíchanou půl na půl s čekankou, žitem a řepou.

Stížnosti lidu ovšem byly tak hlasité, že nakonec generální tajemník Erich Honecker a spol. od svého spořivého programu upustili a začali kávu dovážet ze spřáteleného Vietnamu.

Franckovka není francovka

Když už jsme u melty nakousli historii firmy Franck a synové, hodilo by se doplnit, že tahle továrna na kávové náhražky z domácích zdrojů funguje od roku 1896 v Pardubicích dodnes. Jen jméno se v roce 1958 změnilo na Kávoviny.

Jak populární musely být zdejší výrobky, o tom svědčí jistá předválečná statistika – podle ní byly rozličné kávoviny ve třicátých letech ve střední Evropě nejkonzumovanějším nápojem. Že předstihly kávu nebo čaj, by nemuselo nikoho překvapit, ale ony porazily dokonce i pivo! 

„Nejznámějším výrobkem tehdy byla Pravá Franckova přísada ku kávě, krátce Franckovka, která se prodávala v oválných červených balíčcích nebo hnědých krabičkách,“ píše se na webu akciové společnosti Kávoviny o čekankové surovině, jež se vyslovuje poněmecku, tedy bez c. A tady pozor, neplést ani s červeným vínem frankovkou, ani se slavnou bylinnou francovkou – která vznikla, jak jinak, díky Napoleonovým vojákům okupujícím v roce 1805 Vídeň.

Obsah testu bezkofeinové kávy

Nescafé Classic bez kofeinu
Avita Karo
Melta

Podívejte se na výsledky velkého testu kávových náhražek: Toxický akrylamid i furan. Test objevil v bezkofeinových kávách škodliviny

Autoři:

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

Podívejte se živě do útrob včelího úlu

  • Nejčtenější

Pořád mě někdo zachraňuje, když vidí staršího muže na zemi, říká mykolog

Statistiky tvrdí, že průměrná česká rodina sesbírá za rok až šest kilogramů hub. Patříme k nejvášnivějším...

Modelové kolejiště roste v podkroví přes dvacet let, z tvaru L už je U

Pro Jaroslava Navrátila z Vrčeně na Plzeňsku jsou vlaky celoživotní láskou. Přes dvacet let vytváří v podkroví svého...

Nůž do travní sekačky nabrousíte za pár minut, nemusí být ostrý jako nůž

Letní zahradní sezona končí, je proto třeba zahradní techniku pomalu připravovat na další sezonu. Týká se se to i nože...

Nechte ho „levitovat“. Užitečné rady a tipy, jak zazimovat elektrokolo

Premium Koupili jste si letos elektrokolo a nevíte, jak se o něj správně postarat, až ho budete za pár týdnů ukládat k zimnímu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soutěžící prověřila česká klasika. Masterchef musí povýšit i svíčkovou

Masterchef Česko 2021 tento týden na televizních obrazovkách rozlouskl složení finálové šestnáctky amatérských kuchařů,...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Manželé tvoří netradiční dobroty. Marmelády vyrábějí z chřestu i okurek

Premium Když si chcete přivydělat na dovolenou, můžete vzít někde brigádu. Nebo si něco vymyslet sami. Manželé Otto a Zuzana...

Chutě a vůně moře v bistru na Šumavě prý nahradí cestu do Francie

Máloco je tak typické pro Provence jako bujabéza, voňavá polévka z ryb a mořských plodů, s pastisem a fenyklem....

Nechte ho „levitovat“. Užitečné rady a tipy, jak zazimovat elektrokolo

Premium Koupili jste si letos elektrokolo a nevíte, jak se o něj správně postarat, až ho budete za pár týdnů ukládat k zimnímu...

Nenechte se ukonejšit bezpečností vložky, stejně důležité je i kování

Aby vaše domácí mechanické zabezpečení opravdu fungovalo, musí spolu jeho části ladit. Kromě zámkové vložky a dveří...

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...