Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kávu objevili pastevec a šaman díky „noci ďábelských koz“

Je nejoblíbenějším nápojem na světě, však se jí denně vypije okolo 1,6 miliardy šálků. Káva je fenomén, jehož počátek musíme hledat v Africe před více než tisíci lety, popisuje týdeník 5plus2.
Kozy jako první pochopily, že káva je životabudič.

Kozy jako první pochopily, že káva je životabudič. | foto: Profimedia.cz

Historický původ kávy jako nápoje je spojený s africkým kontinentem, konkrétně s územím dnešní Etiopie kolem roku 850 našeho letopočtu. Legenda rozšířená po celém světě praví, že za vším stojí příběh jistého pastevce jménem Kaldi.

Ten si žil klidným a mírumilovným životem na náhorních plošinách, kde kočoval se svým stádem koz v nadmořské výšce okolo dvou tisíc metrů.

Ačkoliv právě v té době kdesi v oblasti současné Sýrie muslimský učenec jménem Al-Battání díky svým průlomovým astronomickým přístrojům upřesnil hodnotu trvání roku na 365 dní, 5 hodin, 46 minut a 24 sekund, Kaldi o nějakých objevech neměl tušení.

Věděl, že doma je na náhorních plošinách a že se musí starat o stádo, v těchto dnech o to bedlivěji, protože právě přešel na nové pastviny. Přesto jednomu objevu napomohl.

Začalo to tím, že se jeho kozy tady najednou začaly chovat divně. Přes den se nic nedělo, ale když se v noci Kaldi hřál u ohně a ukládal se ke spánku, zvířata bezdůvodně divočela.

Kozy mečely a skákaly jedna přes druhou, pobíhaly a všelijak znepříjemňovaly Kaldimu noční spánek. Pastýř si druhý den všiml, že stádo se krmí červenými bobulemi z keře, který neznal.

Zatočme s kávovou břečkou, kterou doma pijeme. Jak na lepší kávu

Okusil bobule také, jíst se to moc nedalo, ale za chvíli pocítil určitý příval energie. Další den jich snědl víc a bylo mu ještě lépe. Rozhodl se svůj objev prozradit šamanovi, vydal se proto na několik dnů dlouhou cestu do nejbližší vesnice.

Podivné divočení rohatých hlav

Cestou Kaldi žvýkal bobule, což mu dodávalo energii, a tak netrvalo dlouho a už seděl v šamanově chýši. Vyprávěl, co rostlina umí, a také popisoval chování zdivočelých koz.

23. května 2012

Na ukázku jim několik bobulí večer podal. Ve svitu ohně začaly rohaté hlavy divočet a blýskat očima. Starý šaman se „ďábelských“ koz polekal, Kaldimu rostliny vzal, hodil do ohně a šel spát.

Ráno se ale v okolí chýše nesla příjemná vůně. Starý muž se zarazil a nařídil přihlížejícím vesničanům vytáhnout uhlíky z popela – byly to upražené bobule, které krásně voněly.

To vesničany zaujalo, a proto několik dnů běhali do hor pro onu zvláštní rostlinu s červenými plody. Nosili celé větve, šaman je pálil a hasil, a roztloukal a pálil, dokud nepřišel na to, že když upražené bobule vyndá z ohně a roztluče na prach, který pak zalije vroucí vodou, dostane tmavou tekutinu. Ta po vypití nejenže navodí příjemný a zklidňující pocit, ale přiměje ho delší dobu s ostatními debatovat a diskutovat o důležitých věcech.

Podivného chování si brzy všimli i obyvatelé další vesnice. Vyslali posly, aby zjistili, zda se jejich sousedé tahající větve z dalekých výšin nezbláznili. „Delegace“ se po pár dnech vrátila nadšená, navrch s podivnou rostlinou, kterou také začali házet do ohně.

Kaldiho objev se tak začal šířit od vsi ke vsi. Onou „kouzelnou“ rostlinou byl kávovník a domorodci na území dnešní Etiopie z ní připravili první kávu.

První kavárna? V Brně a díky Turkovi

Uběhly stovky let a káva se rozšířila po velké části zejména muslimského světa. Války i obchod ji nakonec zavály i do Evropy, do českých zemí se dostala koncem 16. století. Shodou okolností se tehdy začal v Evropě prosazovat také čaj dovezený portugalskými mořeplavci.

Produkce kávy zaměstnává stovky milionů lidí, v obchodování se točí miliardy dolarů a je odhadováno, že se po celém světě denně vypije na 1,6 miliardy šálků.

Trvalo ještě nějaké to desetiletí než Čechům, stejně jako nejdřív Kaldimu, káva zachutnala natolik, že nechali jistého přivandrovalého Turka otevřít první kavárnu. To se psal rok 1702, muž se jmenoval Ahmet a stalo se to v Brně.

Odsud totiž vedlo dobré obchodní spojení do Vídně, kterou jen před pár lety oblehly stovky tisíc Turků. Ahmet připravoval kávu na „turecký“ způsob a sladil cukrovou třtinou.

Káva od „Jirky“ pod Mosteckou věží

V Praze se první kavárna otevřela až o 12 let později, tuto „exotiku“ zde zavedl arménský Žid říkající si váženým jménem Georgius Deodatus Damascenus. Pražským uším to ale moc neznělo, tak mu začali říkat Jirka.

Výroba kávy

Cizinec si umění přípravy kávy přinesl z Istanbulu a z Damašku, a nápoj nejdříve prodával na ulici u Karlova mostu oblečen v tradičním arabském oděvu. Pod Mosteckou věží si nakonec roku 1714 otevřel první pražskou kavárnu, to už jich ale bylo v Brně několik.

Průmyslová revoluce a její rychlé tempo rozšířily nápoj do zbytku světa během necelých dvou set let. Oblíbenost kávy stále stoupala a dnes její produkce zaměstnává stovky milionů lidí, v obchodování se točí miliardy dolarů a je odhadováno, že se po celém světě denně vypije na 1,6 miliardy šálků.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Soutěžící Hell’s Kitchen Česko ubývají, pruďas Kašpárek vyhazuje i favority

Pekelná kuchyně otevřela své brány na konci srpna, kdy Radek Kašpárek přivítal profesionální kuchaře z celé České republiky. Ti bojují o pozici kreativního šéfkuchaře v jeho restauracích 420 a Field...

27. srpna 2024  9:24,  aktualizováno  6.11 21:52

Richard slaví Kristova léta v nové expozici. Své chovatele stále překvapuje

Jak moc je gorilí samec Richard konzervativní, to vědí – za těch 21 let, co se o něj starají – chovatelé primátů ze Zoo Praha velice dobře. Přesto je umí překvapit, obzvlášť v posledních dvou letech,...

8. listopadu 2024

Neštvěte vrány. Tyto mistryně pomsty se budou zlobit ještě příštích 17 let

Všichni jsme slyšeli, že sloni nikdy nezapomínají, ale nová studie naznačuje, že i někteří naši opeření přátelé mají dlouhou paměť. Výzkum ukazuje, že vrány si dokážou pamatovat křivdu až 17 let vůči...

11. listopadu 2024

Popínavá hortenzie dá opoře kvetoucí kabát, s dubolistou si užijete barvy

Ve volné přírodě roste kolem osmdesáti druhů hortenzií. Některé pocházejí ze Severní Ameriky, ale většina jich je původem z Asie. „Pro použití v zahradách a parcích nám stačí sedm nebo osm základních...

5. listopadu 2024

Mezi stébly trávy číhají zombie. Přinutí zvířata chovat se jako blázni

Premium

Zástupy nemrtvých pochodující s nepřítomným výrazem šerem pod stromy. Ubožáci, jimž z hlavy rostou houby či kteří ve smrtelné agónii skáčou po hlavě do vody. Ne, to nejsou náměty na béčkové horory...

7. listopadu 2024

Inteligentní houba rozpozná tvary a informuje o nich zbytek podhoubí

Má paměť, učí se a dokáže se rozhodovat, prohlašují japonští vědci o kůrovce sametové, kterou zkoumali v nedávné sérii experimentů. Houba podle nich dokáže rozpoznávat tvary a navíc o nich informovat...

12. listopadu 2024

Dobroty s mákem zpevní kosti, kromě superdávky vápníku dodají i proteiny

Mák setý je jednoletá bylina, která může dorůst do výšky až 1,5 metru. Má velké, vlnité listy a květy různých barev, nejčastěji bílé, růžové, červené nebo fialové. Po odkvětu se vytvoří plody –...

12. listopadu 2024

Pravidla ideální péče v říši orchidejí. Pokojovek, jimž název dala varlata

Krásky mnoha tváří vnášejí do lidských domovů kousek exotiky a jen málokdo ji někdy neměl doma na okně. U Aztéků byly posvátnou květinou, v Číně jsou symbolem lásky a na Havaji manifestují...

11. listopadu 2024

Neštvěte vrány. Tyto mistryně pomsty se budou zlobit ještě příštích 17 let

Všichni jsme slyšeli, že sloni nikdy nezapomínají, ale nová studie naznačuje, že i někteří naši opeření přátelé mají dlouhou paměť. Výzkum ukazuje, že vrány si dokážou pamatovat křivdu až 17 let vůči...

11. listopadu 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Panelové sídliště v Rusku možná láme rekordy, ale na pohled přímo děsí

Netrvalo to ani šestnáct let a z vesnice na okraji Petrohradu se stalo šedesátitisícové město. Vyřešit akutní...

Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství

Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství Donalda Trumpa v...

Korn vyměnil Vondráčkovou za mladší. Najal si Kateřinu Marii Fialovou

Ať už na ní člověk narazí v jakémkoliv projektu, nemůže ji přehlédnout. Sáhnul po ní i Jiří Korn, když hledal náhradu...

RECENZE: Gottův nástupce v O2 areně zářil, jiní si ukousli příliš velké sousto

Premium Vzpomínkový koncert na Karla Gotta s podtitulem ...jeho písně žijí dál! táhla hlavně trojice Lucie Bílá, Richard Krajčo...

Muzikant Tomáš Vartecký ukázal fotky ze svatby, nevěsta oblékla černé šaty

Zatímco zpěvačka Anna K. se sňatku s muzikantem Tomášem Varteckým nedočkala ani po sedmadvaceti letech vztahu,...