Kardamom se spolu s dalšími bylinkami a kořením přidává například do čajů a je...

Kardamom se spolu s dalšími bylinkami a kořením přidává například do čajů a je také součástí kořenící směsi garam masála, typické pro indickou kuchyni. | foto: Getty Images

Zázrak pro trávení a duši. Kardamom má léčivé účinky i delikátní chuť

  • 5
Trávicí potíže se často dostavují v důsledku stresu a rozčilení. A platí to i naopak. Když si rozhodíte zažívání, odrazí se to zhoršením psychického stavu. Bránit se obojímu zároveň pomáhá kardamom.

Právě kardamom dokáže zajistit, že vám nic nebude ležet v žaludku. A to doslovně i v přeneseném smyslu slova. Používají se plody či mletá semena tropické byliny zvané kardamovník obecný. Tento tzv. pravý kardamom s citrusovo-pryskyřičnou vůní a delikátní chutí má výrazné léčivé účinky. 

OTESTUJTE SE, co víte o kardamomu?

Setkat se můžete i s tzv. černým nebo bengálským kardamomem. Ten pochází z příbuzné rostliny s názvem amom černý. Je chuťově ostřejší, je cítit po kafru a kouři a má mnohem nižší obsah zdraví prospěšných látek. Volte proto radši dražší, ale kvalitnější pravý kardamom.

Pravý kardamom napomáhá trávení a je významnou součástí tradiční čínské medicíny i ájurvédy. Pomáhá proti žaludečním křečím, nadýmání, pálení žáhy, nevolnosti či zácpě, dodává chuť k jídlu a trávení celkově zlepšuje. 

Tato unikátní bylinka ovšem současně působí proti depresím, úzkostem, nervozitě a stresu, zlepšuje náladu a zklidňuje. Má příznivý vliv na kardiovaskulární systém, zejména na krevní tlak a srdeční rytmus. 

Pravý kardamom se doporučuje i při zánětech v krku a ústní dutině, protože má antimikrobiální účinky. Navíc jde o silný antioxidant, takže chrání buňky před poškozením a přispívá k prevenci nádorových onemocnění.

Kardamom je také zdrojem mnoha prospěšných látek: vitaminu C a vitaminů skupiny B, vápníku, fosforu, draslíku a dalších minerálů. Obsahuje zdravé omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, bílkoviny a silice, hlavně gingerol, pinen a cineol.

Domácí využití kardamomu je široké

  • Jako koření zlepšuje stravitelnost pokrmů. Je možné dát ho skoro do všeho: k masu, do indických jídel, ale také do vánočního cukroví. Lze ho použít naslano i nasladko.
  • Na léčivý čaj zalijte lžičku koření horkou vodou a nechte 15 minut odstát. Při psychických či trávicích potížích, nebo jako prevenci, pijte 2× denně. Tímto výluhem můžete také kloktat, a to při zánětech krku, dásní i zubů.
  • Celý světle zelený plod nebo špetku mletých semen lze přidat do čaje nebo kávy pro uklidnění.
  • Kardamomové silice se užívají i při aromaterapii, hodí se do aromalampy či do koupele na uklidnění.