Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jednoduché triky, jak udržet semiš jako nový

Pokud zanedbáte impregnaci, velice snadno se vám semišové doplňky nebo oblečení ušpiní. Přitom stačí vědět, jak je správně ošetřovat. Ať už jde o semišové boty, kabelku, rukavice, sako či velurový kožíšek, označovaný někdy jako "dubeňák".
Nové kotníčkové semišové boty fialové barvy

Nové kotníčkové semišové boty fialové barvy | foto: Profimedia.cz

"Jak se takový kožený výrobek bude chovat, jak dlouho vám vydrží a nakolik půjde čistit, případně dobarvovat a podobně, záleží především na kvalitě kůže a jejího zpracování v koželužně. A to nemáte při nákupu jako laik šanci poznat," upozorňuje hned na začátku Marie Stejskalová, v oboru respektovaná znalkyně.

Přesto není nutno rezignovat a vzdávat se oblíbeného veluru a nubuku v šatníku úplně. Stačí nakupovat ve specializovaných obchodech, opatřit si správné přípravky na ošetřování semiše a čištění po sezoně nechat na odbornících.

Co je TO SEMIŠ

Velur i nubuk ošetřování potřebují, jinak si jich moc neužijete.Semišem se obecně nazývá broušená kůže s jemnějším či hrubším vlasem. Záleží na tom, je-li broušená z líce, nebo z rubu, tedy tzv. "od masa". Kůže broušená z líce se nazývá nubuk, je mnohem jemnější a krásně se na ni dá "psát" prstem, ale mnohem hůře se čistí. Velur je kůže broušená z rubu, je proto hrubší, a moc toho na ni tedy "nenapíšete". Právě z veluru se šily a šijí oblíbené teploučké "dubeňáky", navrch příjemně semišové a dospod s hřejivým kožíškem.

"Zpracovaná kůže není nic jiného než chaotický pletenec keratinových vláken," vysvětluje Marie Stejskalová, "teprve v koželužně prostor mezi těmito vlákny vyplní kulturním tukem, který se nekazí a nežlukne. Díky tomu kůže krásně změkne a lze ji dál zpracovávat." Právě na práci koželužny nejvíc záleží, jak kvalitně půjde kůže obarvit, jak dlouho výsledný produkt svému uživateli vydrží, jak půjde ošetřovat a jestli vůbec a jak dlouho bude krásně hřát.

Velur i nubuk chraňte hned po nákupu

Pokud ho ještě nemáte doma, zakupte současně s jakýmkoliv semišovým výrobkem i vhodný ochranný sprej na jeho ošetření. Je to minimum a bohužel současně i maximum, co můžete jako jejich budoucí uživatel pro své nové věci udělat a na co každopádně nezapomeňte. Broušená kůže je prostě lapačem vlhkosti a prachu, a proto se bez vodoodpudivé vrstvy neobejde. Tato ochranná vrstvička ji současně chrání i před zašpiněním, takže po nákupu není na co čekat. Nový výrobek ošetřete dříve, než si ho nechtěně třeba zamastíte.

"Výbornou vodoodpudivou vrstvu vám vytvoří tekutý teflon ve formě spreje," radí Hana Staňková ze zlínské firmy Siga. "Když na takto ošetřenou kůži dopadne kapka vody, nevsákne se dovnitř, ale vytvoří kuličku, která se z povrchu kůže bez jakéhokoliv následku prostě odkulí."

Podobně teflon odpudí i prach, mastnotu i další možné nečistoty. Nevýhodou je, že tato ochranná vrstva vydrží na kůži jen nějakou dobu a je nutno ji průběžně obnovovat. Což platí pro všechny typy impregnačních sprejů, ať pracují na bázi teflonu nebo třeba silikonu. "Já doporučuji spíše tekutý teflon, protože ten kůži nejen ochrání, ale současně propouští vodní páry, takže jí dovolí přes ochrannou vrstvu dýchat. A například na údržbu výrobků s ošetřením Goretex by se měly zásadně používat jen tyto výrobky na bázi teflonu."

Běžné čištění zvládnete sami

Kartáčkem na semiš vykartáčujete zaschlé bláto i čistící pěnu.Zbavit semišové boty například zaschlého bláta je při správném ošetřování ochranným sprejem poměrně jednoduché. Velur stačí vyčistit kartáčkem nebo houbičkou s hrubší strukturou, které jsou určeny speciálně pro semiš, a opět naimpregnovat. Nubuk se zase před další impregnací dobře čistí speciální měkkou gumou.

Běžného zašpinění způsobeného nošením semiš zbavíte čisticí pěnou, kterou po vyschnutí z výrobku opět vykartáčujete. Výrobek pak přestříkáte impregnací jako na začátku používání.

Pokud byste ale měli pocit, že si semiš říká o pořádnou regeneraci, že by chtěl změkčit a případně i oživit barvu, můžete sáhnout po některém z renovátorů kůže, mezi nimiž najdete i přípravky s barevným pigmentem. "Pozor, tady ale opět platí, že si renovátor raději nejprve vyzkoušejte na nějaké nepohledové části výrobku, ať nejste barevnou změnou nepříjemně překvapeni," varuje Hana Staňková.

Špína, skvrny a semiš

Semišové sako, bundu či kožíšek po sezóně raději nechte vyčistit odborníky.  "Jakmile si třeba kabát z veluru či nubuku něčím umažete, ať jde o mastnou skvrnu nebo třeba propisku, radím na nic nečekat a uhánět za odborníky (každé časové prodlení snižuje šanci na kvalitní vyčištění). Já sama bych se do čištění doma také nepouštěla, protože moc dobře vím, že ty správné kroky se v takovém případě dají udělat jen s profesionálním vybavením," zní rady Marie Stejskalové.

Varuje tedy před jakýmkoliv domácím "šudláním". Tím můžete dílo zkázy akorát tak dokonat. "Je to pak škoda, protože kolikrát dokážeme nemožné. A dokonce k nám ani nemusíte běžet, ale po telefonické dohodě si k nám lze téměř cokoliv koženého poslat na vyčištění i poštou," usmívá se.

Velurové rukavice sice zahřejí, ale s jejich údržbou už je to obtížnější.Vypadá to na jednu stranu nadějně, naši kolegyni ze serveru o bydlení a další čtenáře přesto moc nepotěšíme. Pokud vám například oblíbenou semišovou rukavici na řízení auta sebral pes, ožvýkal ji a ještě vyválel v bahně, moc toho s ní už nenaděláte. Záleží sice také na tom, jakou jste jí věnovali preventivní péči, ale tak jako tak moc šancí na vratný proces v jejím případě není. "Kožené rukavice obecně do sebe natáhnou hodně potních solí a nedají se tak dobře čistit. Čímž je v podstatě vyloučeno i jejich případné obarvení na tmavší odstín," opět vysvětluje Marie Stejskalová.

Údržba kůže je široká vědní disciplína, a kdo jí opravdu rozumí, vyčte třeba z vašeho veluráčku těžko pochopitelné věci.

"Jsem do kůže blázen, takže mi udělá radost, když si k nám starý pán přinese dvacet třicet let starý dubeňák, my ho vyčistíme, zregenerujeme, dobarvíme a on při převzetí řekne, že je jako nový. Moji kolegové z čistírny už takovou radost jako já z těchto zakázek nemají, protože každý takový kousek chce naprosto specifickou péči a ne každý zákazník umí výsledek našeho snažení ocenit," vypráví případy ze své praxe Marie Stejskalová z karlínské čistírny Leder TEX, specializující se na kožené výrobky. I proto zde uchovávají cenný fotoarchiv, kde najdete každý čištěný kožich, kabelku i boty zvěčněný ve stavu před a po jejich odborném "renovačním" zásahu. 

Ošetření SEMIŠE v praxi

- U každého nového výrobku platí, že byste ochranný sprej měli nejprve nastříkat jen na kousek, a to ještě na místo, které při nošení nebude moc vidět. "Zvláště u světlejších odstínů semiše platí, že s největší pravděpodobností výrobek po nastříkaní ochranné vrstvy o nějaký ten odstín ztmavne," konstatuje Hana Staňková fakt, se kterým toho prostě moc nenaděláte. Pak počkejte, nejlépe 24 hodin, až sprej zaschne, a zkuste to ještě jednou. Pokud budou změny na kůži minimální a pro vás přijatelné, teprve nastříkejte celý výrobek.

- Pokud byste se se změnou odstínu jen těžko vyrovnávali, uvědomte si to raději hned při nákupu a na přírodní kůži raději zapomeňte. Vybírejte si textilní imitace kůže, tam vám nic podobného nehrozí. Bez ochranného ošetření se totiž semiš prostě neobejde. Pokud mu ho neposkytnete, vystavíte ho nechráněnému působení vlhkosti, prachu, mastnoty a dalších nečistot a podle toho bude taky vypadat.

- Jak často pak semišové (resp. kožené výrobky obecně) ochranným sprejem ošetřovat, záleží na frekvenci jejich užívání. Většinou stačí na to čas od času pamatovat a potřebnou chviličku jejich ošetření věnovat. Určitě se to vyplatí.

- Pokud však například kožené boty využíváte velmi intenzivně, záleží jen na vaší péči, jak dlouho a s jakým komfortem si je budete užívat. Což dokládají například internetové diskuse o outdoorovém vybavení, kde skalní milovníci přírody radí nosit spreje (označované většinou jako "waterstop" nebo "aquastop") při pobytu v přírodě nejlépe neustále v kapse, zvláště ve vlhkém prostředí či při deštivém počasí. Pak se prý dá v kožených botách přebrodit i potok a kapičky vody se z nich jednoduše skutálejí, aniž by je namočily. Čas od času jen z kapsy vytáhnete sprej a ochrannou vrstvičku přiživíte. A co platí pro boty, platí samozřejmě i pro rukavice, kabelku či semišové paleto.

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Vágner má nový český rekord, na Vranově chytil sumce dlouhého 264 centimetrů

Podruhé během několika měsíců se může známý rybář Jakub Vágner pochlubit úlovkem, který v českých vodách nemá obdoby. V pondělí na Vranovské přehradě na Znojemsku po půlhodinovém souboji vytáhl z...

9. října 2024  16:11

Mazlíček králů a milovníků luxusu. Khao manee je jednou z nejdražších koček

Premium

V Thajsku, odkud pochází, se jí říká bílý drahokam. Její místo bylo v královské rodině a jako dar ji dostávali pouze důležití státníci, proto je dalším jejím přívlastkem „kočka králů“. Dnes už je...

11. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soutěžící Hell’s Kitchen Česko ubývají, ale jednoho pruďas Kašpárek vrátil

Pekelná kuchyně otevřela své brány na konci srpna. Radek Kašpárek přivítal profesionální kuchaře z celé České republiky, kteří bojují o pozici kreativního šéfkuchaře v jeho restauracích 420 a Field a...

27. srpna 2024  9:24,  aktualizováno  9.10 21:54

Zahrada u řadovky v Praze slouží jako venkovní obývák s terasou i bazénem

Když na tuto zahrádku na pražské Ořechovce vstoupila krajinářská architektka Martina Forejtová poprvé, byl to v podstatě zanedbaný pozemek s živořícími ovocnými stromy. Kromě vzrostlého tisu a...

10. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dejte si trénink na hospodský kvíz. Je to výzva i příjemný strávený čas

Se zkracujícími se dny ubývá času stráveného venku, přesouváme se spíš dovnitř a setkání s přáteli už také moc nesměrujeme do parku nebo na louku. Tak proč si s nimi nedat třeba hospodský kvíz –...

3. října 2024,  aktualizováno  11.10 10:27

Máte zateplenou fasádu? Pak se bojte ptáků a pražského brouka

Fasáda hraje v celkovém vzhledu každého domu důležitou roli. Kromě působení přírodních vlivů se však také často stává terčem ptáků nebo hmyzu. Mezi nejčastější útočníky na zateplené fasády patří...

12. října 2024

Mazlíček králů a milovníků luxusu. Khao manee je jednou z nejdražších koček

Premium

V Thajsku, odkud pochází, se jí říká bílý drahokam. Její místo bylo v královské rodině a jako dar ji dostávali pouze důležití státníci, proto je dalším jejím přívlastkem „kočka králů“. Dnes už je...

11. října 2024

Dejte si trénink na hospodský kvíz. Je to výzva i příjemný strávený čas

Se zkracujícími se dny ubývá času stráveného venku, přesouváme se spíš dovnitř a setkání s přáteli už také moc nesměrujeme do parku nebo na louku. Tak proč si s nimi nedat třeba hospodský kvíz –...

3. října 2024,  aktualizováno  11.10 10:27

OBRAZEM: Byl den úsměvů, i zvířata umějí udělat sýýýr

Mezinárodní den úsměvu apeluje na to, že smích podporuje jak naše fyzické, tak psychické zdraví. Posiluje totiž fungování imunitního systému, snižuje stres, tlumí úzkosti i napětí. Podívejte se na...

11. října 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...