Devatero kvítí v kuchyni. Knedlíky s kontryhelem, králík na řebříčku

  0:06
Kytkožroutka, která vás provede rozkvetlou loukou a dá vám ochutnat rostliny, které byste do té doby maximálně utrhli tak do vázy. To je Jana Vlková, pro kterou jsou čisté přírodní porosty skvělým zdrojem čerstvých surovin. A ráda se podělí o zkušenosti, jak je zpracovat v kuchyni.
Karlovarské knedlíky s kontryhelem

Karlovarské knedlíky s kontryhelem | foto: David Turecký pro www.smartpress.cz

Recepty, které Jana Vlková vložila do své Květinové kuchařky s podtitulem Jedlé kvítí a býlí na vaření i zdobení, využívají jedlé byliny maximálně. Kdo toho zatím o divokých jedlých bylinách moc neví, ten se jen diví, co všechno lze při vaření, při přípravě salátů či na ozdobu sladkých jídel použít.

Co s jedlými květy v kuchyni

Pro představu, jak široká je škála možností využití letní nabídky luk a hájů, jsme společně vybraly devatero květů, které se můžete naučit poznávat ve fotogalerii. Najdete je tam i s popisem, jak je lze v kuchyni využít.

Jsou to květy tužebníku jilmového - ideální na sušení. Dále okvětní plátky růže šípkové a vlčího máku i slaďoučký jetel luční. A pak ještě sladce voňavá a čím dál vzácnější mateřídouška, léčivý i chutný kontryhel, příjemně nahořklý řebříček, šalvěj luční i hajní a poupata kozí brady luční vhodné do letních salátů.    

Recept na králíka na řebříčku

Králík na slanině je sice tradiční a osvědčený, jenže ideální tak v zimě. Takže Jana Vlková vyzkoušela, s jakým kvítím a býlím by mu to slušelo v létě, a vsadila na nahořklou chuť řebříčku. Ta je sice zajímavá pro dospělé strávníky, nicméně pro děti raději upravte poměr řebříčku a medu ve prospěch sladkého medu. „Inspirací mi byly suché svahy Středozemí, kde se dá snad každé býlí použít jako koření,“ vysvětluje volbu nadšená kytkožroutka.

Králík upečený na řebříčku se dá jíst i studený.

Pro 4 osoby budete potřebovat: 1 mladého zhruba dvoukilového králíka nebo 4 králičí stehna, 10 až 12 středních květenství řebříčku, 2 polévkové lžíce hladké mouky, 1 litr suchého bílého vína, 3 polévkové lžíce oleje na osmažení, sůl a pepř.

A můžete se pustit do přípravy. Troubu předehřejte na 180 °C a králíka si mezitím naporcujte. Rozehřejte pánvičku a vlijte do ní tři lžíce oleje. Kousky králíka lehce poprašte moukou a zprudka opečte ze všech stran a opečené maso naskládejte do pekáče odpovídající velikosti, ke kterému máte druhou část na zakrytí.

Soutěžte o Květinovou kuchařku pro kytkožrouty

Ilustrovanou Květinovou kuchařku s fotografiemi receptů koupíte na Knihy.iDNES.cz

Že kvítí a býlí se hodí na vaření i zdobení, ukazuje Květinová kuchařka.
Ukázky z knihy Květinová kuchařka autorky Jany Vlkové

Případně nám do redakce pošlete do poloviny července svůj oblíbený recept z letních bylinek. Ten nejzajímavější vybereme (posléze se o něj podělíme i se čtenáři iDNES.cz) a jeho autorovi či autorce pošleme tuto kuchařku plnou rad a tipů.

Na pánvičku k přípečkům vlijte malou skleničku vína a promíchejte. Uvolní se tak šťáva z masa. Přilijte ji do pekáčku k masu a dolijte zbylým vínem tak, aby maso bylo ponořené. Zakryjte horním dílem pekáčku a dejte do předehřáté trouby. Pečte alespoň hodinu, nebo podle stáří a velikosti králíka. Maso je hotové, když zapíchnete vidličku do nejsilnějšího místa a poteče čirá šťáva a nikoli krev, ale maso by nemělo odpadat od kosti.

Přidejte květenství řebříčku a zakrytý pekáč vraťte na 40 minut do trouby. Pak odklopte horní část pekáčku, vytáhněte řebříček a šťávu slijte do rendlíku. Na plotýnce ji pak provařte, aby zhoustla. Podávejte s vařenými brambory nebo dušenou zeleninou. V horkém létě chutná králík výborně i studený. Pokud k němu zatoužíte po klasické příloze, zkuste karlovarský knedlík. A taky s bylinkami.

Recept na karlovarský knedlík jinak

Na knedlíky pro 4 osoby budete potřebovat 10 rohlíků z předchozího dne, 5 vajec, 100 g másla, 500 ml mléka, 70 g kontryhelu a máslo na vymazání hrnečků.

Karlovarské knedlíky s kontryhelem, kterým nešetřete, jinak se jeho nevýrazná chuť snadno ztratí. Používejte především květy, jsou krásné. Při servírování můžete pokrm posypat i čerstvými.

Rohlíky nakrájejte na kostičky, vajíčka rozdělte na bílky a žloutky. Bílky odložte stranou a žloutky prošlehejte s mlékem. Směsí mléka a žloutků zalijte rohlíky a nechte asi deset minut odpočinout. Mezitím si zpracujte kontryhel. Použijete jen vrcholové části, tedy květy a mladé lístky. Odstraňte tuhé a silné části stonků, nasekejte nadrobno a vmíchejte do směsi.

Máslo rozpusťte, aby bylo vlahé, a také ho přimíchejte. Z bílků vyšlehejte tuhý sníh a opatrně jej vkládejte do těsta, abyste při tom zachovali co nejvíc vzduchových bublinek. Hrnky, ve kterých budete knedlíky vařit, by měly mít rovné stěny, nikoli kónický tvar; důkladně je vymažte máslem a plňte směsí asi 2 cm pod okraj.

Vařte v páře 35 až 45 minut, podle velikosti hrnku. Knedlíky jsou hotové, když vytvoří čepičku. Pokud potřebujete mít jistotu, vyzkoušejte je špejlí. Knedlíky nechte ještě 10 až 15 minut chladnout mimo hrnec, lépe se pak vyklápějí. Knedlíky sice můžete vařit v utěrce, nebo dokonce v potravinářské fólii, ale hrnečková metoda je spolehlivá, prověřená a vstřícná i k začátečníkům.

Na jaře můžete nahradit kontryhel bršlicí nebo kerblíkem (tipy na tyto a další jarní bylinky vhodné do kuchyně najdete zde), vyzkoušet můžete i variace s jitrocelem nebo mlaďoučkými listy řebříčku.

Jarní bylinky, z nichž některé ještě stále najdete, představuje Jana Vlková zde:

16. dubna 2015

A k tomu opravdu malý letní salátek...

Netřesk a rozchodníku můžete v malém letním salátku (viz recept v článku) nastavit okurkou nakrájenou na malé kostičky.Tu není třeba macerovat v soli s octem. V salátu na fotografii jsou použity květy hrachu setého, fazolu šarlatového, jetele lučního, poupata kozí brady, výhonky silenky nadmuté, laskavce ohnutého, listy netřesku zedního a horského, listy rozchodníku bílého a snítky kopru vonného.

Malý proto, že stačí degustační porce. Většina lidí totiž macaté listy netřesku ochutnává velmi opatrně. „Jenže to vám o netřesku naprosto nic neřekne, jeho kyselost ucítíte po stranách jazyka, nikoli hned za řezáky. Jeho jemná originální chuť se vyjeví jen těm odvážnějším. Proto můžete jeho množství do obyčejného salátku dávkovat postupně,“ radí Jana Vlková.

Na 4 degustační porce si připravte cca 50 g netřeskových listů, 50 g listů rozchodníku bílého bez květů (případně ho můžete nahradit jemnější šruchou), 20 g květů hrachu, 10 g obraných jetelových květů, 2 lžíce jemného ovocného octa, půl kávové lžičky soli, pepř a 3 polévkové lžíce kvalitního olivového oleje.

Netřesk a rozchodník dobře omyjte. Rozchodník pokrájejte na drobné kousky, listy netřesku zbavte špiček a nakrájejte na jemné plátky. Obě „zeleniny“ prosolte, ochuťte octem a nechte odpočinout minimálně 10 minut, nejvýše však 2 hodiny. Z šišky plně rozkvetlého jetelového květenství vytrhejte jen růžové části, květy fazolu použijte celé, včetně zeleného kalichu. Jen zkontrolujte, zda v květech hrachu není hmyz, případně ho vytřepejte.

Z netřesku a rozchodníku slijte přebytečnou tekutinu. Přidejte olivový olej, opepřete podle chuti, zamíchejte a nakonec přidávejte květy. Promíchávejte už jen velmi šetrně, těsně před podáváním. 

„Salát můžete doplnit dalšími nepříliš výraznými listy mladého špenátu, mladé kopretiny věncové, hlávkového salátu. Salátek také velmi dobře ladí s koprem, který je v tuto roční dobu nejlepší. Pro ostřejší chuť přidejte různé varianty mladé cibulky nebo pažitky a dostanete tak ideální salát k masu,“ radí ještě Jana Vlková, která učí poznávat a používat jedlé byliny i na svých seminářích.

  • Nejčtenější

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

Užijte si jarní svátky obklopeni květinami a symboly jara a Velikonoc

29. března 2024

Celý týden jste se těšili, jak si konečně na Velký pátek vyzdobíte byt, dům, chalupu? Vsaďte na...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...