Sklenici držte vždy za stopku, upozorňuje sommeliér Jakub Král

Sklenici držte vždy za stopku, upozorňuje sommeliér Jakub Král | foto: archiv firmy Lidl

Nechutná vám víno? Možná ho jen pijete ze špatné sklenice

  • 32
Pokud chcete pití vína proměnit v úžasný zážitek, musíte si ho umět vybrat, správně ho naservírovat i ochutnat. Pokud jste tedy třeba pod stromečkem objevili nějakou zajímavou lahev, přečtěte si doporučení od sommeliéra, jak si víno nejlépe vychutnat.

Víno vybíráme většinou podle toho, co k němu budeme konzumovat. Bílé k rybám, červené k masu, těstovinám či plísňovým sýrům. Vína dnes mají často napsáno už na vinětě, k čemu přesně se hodí, takže tyto informace využijte jako další vodítko a podle toho také vybírejte. Zkoušejte, experimentujte.

Vína se také liší ročník od ročníku, i stejná odrůda ze stejné vinice je každý rok trochu jiná, záleží na srážkách a slunečním svitu. "Pro francouzské vinaře byl třeba dobrý ročník 2010. To jsou vína skutečně kvalitní a vhodná i k archivaci," dává do placu svůj tip přední český sommeliér Jakub Král, který se právě v roce 2010 stal sommeliérem roku a letos například hodnotil speciální nabídku francouzských vín pro síť Lidl. Pro moravská vína zase byly dobré ročníky 2011 a 2012. 

Víno je vybrané, teď ještě tu správnou teplotu a sklenici

Ať už si přinesete domů víno z vinotéky, nebo třeba ze supermarketu, rozhodně ho hned neotevírejte. "Po příchodu domů je víno takzvaně rozbité, je potřeba ho nechat minimálně hodinu stát v klidu," radí sommeliér.

Také je samozřejmě důležité láhev vína servírovat při správné teplotě, která také bývá uvedena na lahvi. U bílých vín to bývá zhruba 7 až 10 °C, u červených 10 až 17 °C. Obecně platí, čím těžší víno, tím vyšší teplota při servírování.   

Pokud opravdu chcete poznávat víno, není od věci dopřát si degustaci se zkušeným sommeliérem.

Kdo to s poznáváním a pitím vína myslí skutečně vážně, může zainvestovat do domácí vinotéky, na které bez problémů nastaví požadovanou teplotu. Pokud si jen občas koupíte lahev, vystačíte si s běžnou chladničkou.   

Zaměřte se i na výběr vhodné sklenice. "Bílá vína pijeme ze sklenic tulipánovitého tvaru, o objemu minimálně tři deci. Na červené víno vybíráme větší kalich o obsahu minimálně čtyři nebo pět deci. Lepší je sklenice bez lemu na skle, který nás při pití může rušit a víno si pak dostatečně nevychutnáme," radí Král.

A zásadně držte sklenici vždy za stopku, abyste víno neohřívali dlaní. Už tak se po nalití do sklenice ohřeje zhruba o dva stupně, s čímž se ovšem počítá. "Je jedno kolika prsty nebo jak přesně sklenici držíte, ale vždy za stopku," upozorňuje ještě sommeliér.  Zkuste to. Je to jen drobnost, ale když se to naučíte, poznáte rozdíl.

Konečně můžete víno ochutnat...

Nalijte si do sklenice asi deci vína. Prohlédněte si proti světlu barvu. Dále se sklenicí zakružte, víno ulpí na jejích stěnách a podle toho, jak stéká, se posuzuje jeho viskozita. Když stéká pomalu, mělo by jít o těžší víno s vyšším obsahem alkoholu, pokud na sklenici téměř neulpí, jedná se naopak o víno lehčí.

Poté si k vínu přičichněte a nakonec se trochu napijte. Doušek chvíli poválejte v ústech a teprve potom polkněte. Právě jste správně degustovali víno.

Při koupi a výběru vína tedy riskujte, experimentujte, zkoušejte, hledejte a najděte si to své. A nemyslete si, že dobré víno je pro vás příliš drahé nebo že pití vína je pro snoby. Cena totiž často o výsledném zážitku vypovídat nemusí.