Brno Pohlreicha nepřestává překvapovat. Dostal ho pstruh s kysaným zelím

  • 8
V další epizodě pořadu Jak to bylo, šéfe? se kuchař Zdeněk Pohlreich vypravil do Brna. Jelikož se vzpomínalo na zajímavé části 3. a 4. řady show Ano, šéfe!, nutně nesměla chybět připomínka slavné epizody v brněnské restauraci Bohéma.

Na průšvih, jaký zažil šéfkuchař v roce 2011, si určitě každý vzpomene. Tehdy poprvé nedokončil natáčení, protože shledal poměry v restauraci za tak skandální, že to vzdal. Zatímco restaurace se tvářila jako nóbl podnik s vyššími cenami, jádro, tedy kuchyně, bylo zcela prohnilé.

To se přirozeně projevovalo na kvalitě pokrmů už při první ochutnávce. A příčiny odhalil, když se dostal přímo do kuchyně. Našel tam partu kuchařů bez základního vybavení.

Navíc bez elánu a zájmu, protože už mnozí nedostali několik měsíců výplatu. Přitom majitelé jezdili v BMW, ale nedopřáli zaměstnancům základní vybavení k práci.

Podle Pohlreicha je Brno vždycky specifické a lze se tam setkat s lecjakým překvapením. Ale aby na městě nezůstala pachuť té staré vzpomínky, rozhodl se diváky seznámit se zajímavým kuchařem, kterému se dalo pracovně říkat světoběžník.

Tomáš Reger z podniku Element v centru Brna je důkazem toho, že všechny světové cesty se sbíhají v Brně. Vystudoval hotelovou školu, pak se vydal na zkušenou do světa, a teď je opět zpátky v Brně. Ovšem ta krátká cesta na zkušenou se tak trošku protáhla.

„Během hotelovky jsem přerušil studium a za rok procestoval Austrálii a Nový Zéland. A po vojně jsem vyrazil do Londýna, kde jsem získal práci v čínské restauraci. Odtud mně vytáhli do Emirátů, abych tam otevřel další čínskou restauraci,“ popisuje svůj příběh.

Vzhledem k tomu, že majitele zavřeli, Reger na nic nečekal a udělal se pro sebe jako privátní kuchař se specializací na otevírání nových restaurací. Shrnuto, za 14 let pobytu v zahraničí jich otevřel třicítku.

Když se vrátil do Brna, řekl si, že bude vařit „brněnské recepty pro Brňáky“. A hned to Šéfovi ukázal.

Dokázali byste si představit kombinaci pstruha a kysaného zelí? V Regerově provedení je to něco jako rozlítaný zavináč. Jemně nakrájená ryba naložená ve šťávě z kysaného zelí a se zelím také ozdobně servírovaná.

Ostatně recept najdete níže a další podrobnosti na videu. Pokud jste zmeškali aktuální díl, máte druhou šanci v neděli dopoledne, zpětně můžete sledovat na iPrima.

Zavináč ze pstruha

Suroviny:

  • 400 g filet ze pstruha ze studené vody
  • sůl
  • 300 g kysaného zelí
  • 200 ml šťávy z kysaného zelí
  • 20 g křenu
  • kerblík
  • lichořeřišnice
  • pažitka
  • brutnák
  • šťovík
  • podle sezony použijte petrželový, koprový nebo brutnákový olej

Postup:

Filety ze pstruha zasypte solí a nechejte 10 minut v lednici. Opláchněte sůl ledovou vodou a osušte filety papírovými utěrkami. Nechte v lednici ideálně přes noc. Filet vyschne a sůl se dostane naskrz celou rybou.

Před podáváním nakrájejte rybu na tenké plátky a zalijte šťávou z kysaného zeli. Naaranžujte plátky ryby na kysané zelí a ozdobte bylinkami a zastrouhejte křenem. Par kapek bylinkového oleje dochutí celek.