Dříve se droby konzumovaly častěji, v duchu snahy zužitkovat jatečná zvířata s pokud možno co nejmenším odpadem. Abyste si pochutnali, kupujte vnitřnosti vždy dokonale čerstvé nebo vakuově či jinak balené z důvěryhodných zdrojů. Čerstvé droby mají být pevné a lesklé a samozřejmě nesmějí zapáchat, což je však nutné odlišit od jejich běžné specifické vůně.
Játra
Vepřová a telecí játra jsou jemnější než hovězí, ale jehněčí, králičí, natož drůbeží (kuřecí, krůtí, kachní či husí) jsou v tomto směru jiná liga a upravují se jako delikatesy. Obecně se má za to, že čím kratší dobu zvíře žilo, tím méně je v nich škodlivin.
Ideální jsou játra z bio a jiných co nejméně chemizovaných farem. Játra hovězí či vepřová je možné změkčit namočením do mléka, často se používají na polévkové knedlíčky a zavářky.
Játra mají pro nás zdravotní přínos v tom, že obsahují paletu vitaminů skupiny B a vitamin D. Drůbeží, telecí a vepřová jsou oblíbenou surovinou pro přípravu paštik.
Játra po příliš dlouhé tepelné úpravě či prošlá příliš nízkou či vysokou teplotou jsou suchá, drolivá a ne tak chutná. Obvykle se solí po tepelné úpravě, popřípadě těsně před opékáním.