Klidně kupujte banány s hnědými flíčky a tvrdá rajčata, jsou nejlepší

  • 37
Metoda pokus omyl vychází při nákupu ovoce a zeleniny pěkně draho. To zlevněné, co vypadalo výhodně, často nakonec vyhodíme. A něčeho koupíme víc, než jsme schopni spotřebovat. Co radí ti, pro které je nákup a prodej těchto komodit každodenním chlebem? Jak ušetřit a omezit plýtvání?

Není čerstvou zeleninu, po nákupu ovšem většinou potřebuje urychleně zpracovat.

Dle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) se až třetina celosvětově vyprodukovaného jídla vyhodí. Co konkrétně to znamená Evropě, a tedy i u nás? Na jednoho člověka připadá 96 až 115 kg vyhozeného jídla za rok a svůj nemalý podíl na tom mají i domácnosti, nejvíce jednočlenné.

banán, rajče

Plýtvání tedy rozhodně může omezit každý a u čerstvého ovoce a zeleniny to platí dvojnásob. Odhadnout množství, které spotřebujeme a ještě poznat, který kousek je opravdu v kondici, ovšem není úplně snadné. Co banány, nejsou ty s hnědými flíčky nahnilé? A co třeba tvrdá rajčata, dozrají? 

Nejvíc o tom ví ti, kterým denně projdou pod rukama ne palety, ale doslova jednotlivé kousky ovoce a zeleniny. Například ve Freshbedynky.cz doslova každý kousek vezmou do ruky, když ovoce a zeleninu rozdělují do jednotlivých bedýnek pro své zákazníky. Spolu s bývalým foodblogerem, později zakladatelem Sklizeno.cz Davidem Kuklou, tedy sestavili na základě svých zkušeností šest nosných rad, jak vybírat ovoce a zeleninu v obchodě i na trhu.

1/ Plánujte a nakupujte s mírou

Pro nákup veškerých čerstvých potravin platí: plánujte co budete vařit, vytvořte nákupní seznam a podle toho nakupte. Vyhnete se zbytečnému přihazování potravin, které nespotřebujete a nakonec se pravděpodobně vám zkazí.

  • Třeba citrony, jablka nebo brambory vám ve spíži vydrží několik dní až týdnů. V ledničce se jejich trvanlivost prodlouží, ovšem na úkor kvality.
  • Zhruba týden vydrží kořenová zelenina a banány s náznaky zelených stopek a špiček.
  • Jahody či hroznové víno ovšem vydrží pouhé 1 až 2 dny, zvláště ty vyzrálé. Bobulové ovoce je nejlepší spotřebovat co nejdříve po nákupu.

2/ Do zásoby kupte nedozrálé

Perfektně zralé lokální ovoce a zelenina, které koupíte v jejich sezóně, je a vždy bude chuťově nejlepší. Jenže celosvětově oblíbené je i exotické ovoce, které se většinou přiváží nedozrálé, jinak to ve větších objemech ani nejde. Většina tohoto ovoce doma po pár dnech v pokojové teplotě ´dojde´.

I to je možnost: objednat si pravidelné dodávky čerstvého ovoce a zeleniny až...

Například dokonale žluté a tvrdé banány nejsou zdaleka nejchutnější, navíc obsahují hodně škrobu, který není pro trávení ideální. Nechte je tedy doma nejprve dozrát. Teprve hnědé tečky na slupce jsou známkou správné zralosti, kdy se škrob přeměnil na jednodušší cukry. Banán je pak sladší, chutnější a lépe stravitelný. A například avokádo dozrává dokonce pouze až po utržení.

Z tuzemských druhů vám doma čístečně dozrají tvrdá rajčata, broskve, švestky či meruňky. Ale neplatí to pro všechny druhy ovoce a zeleniny; nečekejte třeba, že vám doma dozrají papriky, bobulové ovoce nebo lilek.

3/ Unavené kousky domů z obchodu nenoste

Pokud už jsou v obchodě salát nebo bylinky ovadlé a paprika vrásčitá, nechte je tam, i když je cena lákavá. Pokud u ale nějakou uvadající zeleninu máte doma, využijte ji třeba do italské omelety frittata.

Kdybyste si měli salát sami pěstovat, nevyhodíte ho

7
Čeští zemědělci už dnes pěstují celou řadu druhů salátů, trh si to vyžádal. Teď...

Jinak samozřejmě platí, že uvadající ovoce a zelenina již obsahují méně živin a bylinkám nebo salátu pomůže postavení do vody jen částečně.

Počítejte, že je nejspíš už druhý den budete muset vyhodit celé, nebo je hodně přebírat. A spočítejte si také doslova, že ta lákavá cena za kilogram k poměru použitelné části již tak lákavá není. Příště vám to pomůže se během nákupu rozhodnout lépe.

4/ Nakupujte po hmatu i nosem

U citrusů platí: čím těžší kousek, tím šťavnatější.

Kontrolu, zda není ovoce viditelně nahnilé nebo plesnivé u stopky, to dělá člověk při nákupu tak nějak automaticky. Od věci ale není ani jemná kontrola hmatem a čichem, stačí znát pár triků:

  • Pomeranče i ostatní citrusy poznáte podle váhy. Čím těžší, tím šťavnatější. Podezřele tvrdé a v poměru k velikosti lehké citrusy už většinou mají sušší dužinu a minimum šťávy.
  • Obecně by při jemném stisknutí mělo ovoce klást odpor. Kontrola stiskem ovšem musí být jemná, abyste ovoce nepromáčkli a nezničili.
  • Zelenina typu cibule, brambory, česnek by naopak měla být na omak dokonale pevná a tvrdá.
  • A nestyďte se k plodům přičichnout. Typická vůně také vypovídá o zralosti a plné chuti, což je patrné například u medového melounu nebo rajčat.

5/ Balenému se spíš vyhýbejte

Obzvlášť pozorně kontrolujte ovoce a zeleninu, které jsou balené. Balení totiž zamezuje přístupu vzduchu a takové ovoce a zelenina se často zapařují, brzy měknou a vodnatí a zkrátka vydrží méně než ty nezabalené. Pokud to nemáte v oku, často v balení přehlédnete vadu jako plesnivý kousek, který pak “nakazí” okolí a ovoce je pak zralé leda na vyhození. Když už si balené ovoce, zeleninu nebo bylinky koupíte, doma je z obalu ihned vysvoboďte.

Ovoce a zelenina s pevnou slupkou igelitový obal nepotřebuje, u salátu význam má.

Na druhou stranu, u listových salátů a bylinek pomůže perforovaný obal déle udržet správnou vlhkost, u okurek zpomaluje “gumovatění”, záleží ovšem také na vašem ekologickém přesvědčení ohledně obalů. Rozhodně si ale na obalu vždy najděte konkrétní datum balení.

6/ Na velikosti záleží: menší bývá kvalitnější

Sahejte spíše po menších kusech, ukrývají totiž většinou koncentrovanější chuť než ty velké. To platí třeba o lilku, řepě, kedlubně či cuketě. Konzistence přerostlých kusů nebývá tak šťavnatá: buď spíše sušší a prorostlá vlákny jako u kedlubny nebo pěnová u cukety, kde by vám mohla vadit také semínka. Větší kusy také mívají tužší slupku.

Saláty a bylinky nekupujte zavadlé. Ani ve vodě už se nezmátoří a mají už méně...

A tip na závěr: Myslíte, že se vyplatí kupovat bio ovoce a zeleninu?

Bio ovoce a zelenina se proti škůdcům neošetřují syntetickými pesticidy ani nejsou uměle hnojené. Neplatí ovšem vcelku zažitý názor, že bio ovoce a zelenina musí být malé a nehezké. Ten se objevil pravděpodobně proto, že ekologičtí farmáři prodávají nejen výstavní kusy, ale také ty vzhledově méně atraktivní. Těm ovšem nechybí živiny ani chuť, což je to nejpodstatnější. A tím se opět dostáváme k menší míře plýtvání.

Jak naložit zelí?

Dávejte přednost sezonnímu ovoci a zelenině. Když naložíte zelí, máte i v zimě vitamínu C na rozdávání.

Díky tomu, že jsou pěstované šetrně, podporujete také zemědělce dbající o okolní přírodu a životní prostředí celkově. Biozemědělci svými postupy přispívají k diverzitě krajiny, rozmanitosti flóry i fauny, což se dlouhodobě vyplatí všem.

“Jsou pěstované tradičními, přirozenými způsoby, a proto chutnají přesně tak, jak by měly. Jejich nespornou výhodou je, že je lze spotřebovat opravdu celé, včetně slupek, které jsou u konvenční zeleniny chemicky ošetřené a přímo nevhodné pro konzumaci,“ argumentuje David Kukla, proč dává bio ovoci a zelenině jednoznačně přednost.