Na čištění masivního a dýhovaného dřevěného nábytku jsou nejlepší prostředky na alkoholové bázi.

Na čištění masivního a dýhovaného dřevěného nábytku jsou nejlepší prostředky na alkoholové bázi. | foto: Profimedia.cz

Jak na úklid, aby byl nábytek bez šmouh a otisků

  • 0
Teprve čistý nábytek je krásný, protože vynikne struktura, lesk, barevnost i kování. A nábytkáři používají různé materiály, které vyžadují specifickou údržbu. Své chtějí i plastové rámy oken či monitor počítače.

Starosti s leskem

Plochy ve vysokém lesku jsou náročné na údržbu.

Lakovaný nábytek ve vysokém lesku je drahý, protože technologie jeho výroby je velmi pracná. Lak je totiž nanesený v několika vrstvách. Stejně jako je módní, je i zrádný, protože je na něm vidět každý otisk a je choulostivý na poškrábání – příborem, rohem židle, zvířecím drápem, hračkou, oblečením s kovovými ozdobami.

Lakovaný nábytek nejdřív nasucho zbavte prachu antistatickou prachovkou. K mokrému čištění jsou nejlepší speciální čisticí přípravky, které vám zaručí, že neuděláte víc škody než užitku.

Lze si poradit bez nich? Ano, šmouhy jednoduše otřete dobře vyždímaným měkkým hadříkem namočeným ve vlažné vodě a pak opatrně osušte.

Nepoužívejte na čištění saponát, vytvořil by na povrchu lesklého laku matný film. K čištění se také vůbec nehodí přípravky obsahující tekuté nebo sypké písky, vyhněte se rovněž všem druhům rozpouštědel.

Vysoký lesk a mikrovlákna

Ty nejlevnější utěrky z mikrovlákna mají poměrně ostrý lem, kterým se dají choulostivé povrchy nepěkně poškrábat.

Opatrně i s mikrovláknovou utěrkou. Ta za pár korun se hodí na mytí obyčejných laminovaných dvířek, méně už na lakované plochy. Levná utěrka má kraje obšité syntetickou nití, čímž vzniknou tvrdé hrany, které lak (zvláště když přitlačíte) mohou poškrábat. Když už jste si pořídili lakovaný nábytek, nešetřete na značkové mikrovláknové utěrce a speciálních čisticích přípravcích.

Čím se liší mikroutěrka za cenu v řádu desetikorun od jiné stojící i několik set korun? Kvalitou mikrovlákna, které se známkuje od A do D. Ty nejlevnější (D) mají málo polyamidových vláken a příměs bavlny, která snadno saje vodu, proto pomalu schne. Čím vyšší jakost, tím víc jsou obsažená polyamidová vlákna rozštěpená, lépe absorbují mastnotu, nečistotu a vodu. Ty nejkvalitnější jsou v kategorii AA a jsou z nerecyklovaných plastů.

Různé druhy utěrek z mikrovlákna se liší strukturou, složením, kvalitou, barvou, určením a velmi výrazně i cenou.

"Úklidové utěrky se vyrábějí s různě hrubým povrchem," vysvětluje Lucie Plátenková z firmy Hiteko. "Drsný Radical se hodí na mytí obkladů, jemná utěrka Křišťál na sklo a zrcadla, a to jak nasucho, tak čistou vodou. Jak název napovídá, utěrka Universal je vhodná na jakýkoli povrch."
Uklízením s kvalitními utěrkami z mikrovlákna ušetříte na čisticích prostředcích, protože jich budete potřebovat podstatně méně. To platí také o mikroutěrce se "specializací" na nerez a mosaz – vycídí je i bez Sidolu.

Dřevěný nábytek je piják

I dřevo chce jednou za čas vyčistit a naimpregnovat.

Na čištění masivního a dýhovaného dřevěného nábytku jsou nejlepší prostředky na alkoholové bázi. Dřevo nemá rádo vodu, proto ji používejte jen v případech nezbytně nutných a jen velmi opatrně.

Prababiččina rada? Lehce zavlhlý hadřík s trochou toaletního mýdla zabírá na hodně ohmataná místa (kolem klíče, kliky či hrany skříně). Čistí se po letech a pak se musí mýdlo opatrně jiným hadříkem odstranit.

Na impregnaci dřeva jsou nejlepší přípravky s přírodními včelími vosky.

Po dokonalém vysušení přijde v každém případě na řadu impregnace. Televizní reklama doporučuje přípravky s polymery, ale raději na ně zapomeňte. "Při opakovaném použití bude nábytek lepkavý," upozorňuje Eva Kopečná, vedoucí agentury Domestica specializující se na komplexní úklid domácností. "Účinnější jsou pro dřevěný nábytek přípravky s přírodními včelími vosky, které pronikají dovnitř. Dřevo získá krásnou barvu, jemný lesk, bude na omak příjemné a nebude se tak rychle špinit."

Skleněné peklo

Čisticí pěna si se sklem poradí lépe než iron.

Nábytek s velkými skleněnými díly jako jsou jídelní stoly, vitríny, nábytková dvířka, police, televizní stolky, zrcadlové a skleněné stěny znamenají stálý boj se šmouhami, zaschlými kapkami a otisky. A to bez ohledu na to, zda sklo má či nemá povrchovou úpravu "No-touch".

Ale neklesejte na mysli: velkým pomocníkem jsou čisticí pěna (poslouží lépe než Iron), čistá voda, přípravek s obsahem alkoholu plus nezbytná utěrka z mikrovlákna, typ Křišťál.

Větší starosti jsou s pískovaným a leptaným sklem. Obě se čistí speciální pěnou a impregnují proti špinění. Prodávají se v drogeriích a sklenářstvích.

Úhlopříčka prachu

U počítače platí, že čím je větší, tím je větší lapač prachu, případně otisků prstů. Ovšem monitor není okno, proto zapomeňte na iron.

Monitor nejprve zbavte prachu, nejlépe štětečkem nebo jemně utěrkou z mikrovlákna, kterou koupíte ve specializované prodejně foto nebo PC. Její zvláštnost tkví v tom, že nemá hrubě obšité, ale jen zastřižené kraje. Bez toho, abyste ji zbavili prachu, se dalším čištěním může obrazovka poškrábat. V prachu jsou totiž hrubé částice, které ji odřou.

Monitor počítače čistěte nejlépe k tomu určenými přípravky.

Skvrny nebo otisky setřete utěrkou navlhčenou destilovanou vodou: ta se používá na CRT s antireflexní vrstvou. Na LCD monitor stačí voda z vodovodu. Ale i suchá mikrovláknová (microfiber) utěrka efektivně odstraňuje mastnotu. Mokrou cestu, tedy vlhkou utěrku, použijte na monitor jen v nezbytně nutných případech.

Mezi neodpustitelné hříchy pak patří šmudlání monitoru saponátem a jinými odmašťovacími přípravky, případně dokonce lihem! I tzv. "první pomoc" v podobě papírového kapesníku je pro monitor příliš hrubá. Nemluvě o toaletním papíru, vždyť i čtyřvrstvý jemný se vyrábí z recyklovaného papíru.

Jak čistit rámy u plastových oken:

Při mytí oken začněte rámy, pak se teprve pouštějte do skla. K jarnímu úklidu patří i mytí oken, víte ale, jak zacházet s plastovými rámy?

- Základem je, nepoužívat v žádném případě rozpouštědla. Ta  naleptají povrch, ten se pak bude víc špinit, a může se i zbarvit.

- K mytí jsou nejlepší vodou ředitelné čistící prostředky na umělohmotné povrchy. Obzvláště trvanlivé skvrny (například od propisovačky) se dají odstranit nevláknitým hadříkem lehce navlhčeným čistícím benzínem. Naprosto nevhodný je barevný benzín, protože může rámy natrvalo zabarvit!

- Barevné plasty nečistěte alkoholem, vyčištěná místa mohou změnit odstín.

- Nikdy nepoužívejte ani čistidla s abrasivními částicemi, drátěnky ani škrabky, protože ty vám plastové plochy poškrábou!

- V čistotě je potřeba udržovat i okenní panty, aby hladce fungovaly.

- Alespoň jednou ročně vysajte po celém obvodu okenního rámu prach a nečistoty.

- Ve spodní části okna jsou otvory pro odvod vody z prostoru mezi křídlem a rámem – ty je nutné čas od času propláchnout čistou vodou, aby se nezanesly.