Před časem se jeden zahraniční výrobce vlny zeptal svých zákaznic, proč pletou, háčkují, vyšívají atd. Nejčastěji odpovídaly, že je ruční práce zbavují stresu a přinášejí jim pocit štěstí. Některé tvrdily, že si tím zlepšují paměť a schopnost koncentrace. Není divu, vždyť ruční práce se už řadu let používají jako jedna z terapií pro pacienty s různými obtížemi.
Poprvé si to vyzkoušeli vojáci, kteří se vrátili z první světové války s traumatizujícími zážitky. Mechanické práce rukama jim pomohly zbavit se negativních myšlenek, uklidnit se a připravit na náročnější činnosti.
Patchworkový přehoz zvládnete i uháčkovat. Vlnkovým vzorem ze zbytků přízí |
„Ruční práce se nám osvědčily při terapiích pro lidi s psychickými potížemi,“ potvrzuje terapeutka Jana Novotná, která pracovala v několika domovech pro seniory. „Vypozorovali jsme ještě jeden zajímavý jev. Když děláme pro obyvatele seniorských domovů různé akce, lidé se při nich občas hašteří. Ovšem, když jde o setkání, u kterého se plete či háčkuje, zavládne vždy pohoda. Pustíme si relaxační hudbu, dámy si klidně povídají a vysvětlují nám mladším, co a jak správně dělat. Při ručních pracích se všichni máme rádi,“ dodává.
Vládnout jehlicemi či háčkem je skvělé hobby |
Obecně se soudí, že jednodušší je naučit se techniku háčkování – řetízkové oko, pevný, krátký a dlouhý sloupek zvládne každý. Navíc je k tomu potřeba jen háček a klubko příze, což se vejde do každé kabelky či baťůžku.
Relax mezi závody. Skokan do vody Tom Daley na olympiádě zase upletl svetr |