Před podáváním maso přelijte smržovou omáčkou.

Před podáváním maso přelijte smržovou omáčkou. | foto: Lukáš Oujeský

Grilovaný steak oživte jemnou smržovou omáčkou, radí Grilovací akademie

  • 0
Osolit rib eye neboli vysoký roštěnec ještě před tím, než ho dáme na gril, nebo až po ugrilování? Jak chutná se smržovou omáčkou a dá se grilovat třeba mladá mrkev? Odpovědi přináší další díl Grilovací akademie.

Její průvodce David Kubricht alias pipMaster si tentokrát ke grilu pozval vedle svého stálého parťáka šéfkuchaře Zdeňka Křížka i Libora Buřvala, dalšího šéfkuchaře a také majitele hotelu Horní Dvůr v Novém Městě na Moravě.

A právě tam si u jezírka připravili na grilu Kamado Joe maso, které snad nikdy nemůže zklamat – steak z vysokého roštěnce. Vyhlášená pochoutka se připravuje z hřbetního svalu mladé jalovice, kde je maso krásně měkké a díky tukovému mramorování i dokonale šťavnaté.

Jen vyzrálé maso

Na steak z vysokého roštěnce radí odborníci použít jen dobře vyzrálý kus.

„Vybral jsem si krásně mramorovaný rib eye polské Wolowiny Red White ze selekce simentálských jalovic. I proto víc než několik stovek restaurací oceněných hvězdou Michelin pracuje s polskou Wolowinou a třeba Japonci nakoupí na svůj trh přes 3 500 tun polského hovězího ročně,“ říká Buřval, odborník na hovězí.

Grilovací akademie

Nepříliš známá místa po celém Česku, skvělí kuchaři, dodavatelé zajímavých výrobků i surovin. Grilovací akademie je inspirativním a edukativním průvodcem světa grilování.

Tandem průvodců akademií tvoří odborník na grilování pipMaster a jeden z nejlepších českých šéfkuchařů Zdeněk Křížek. Zatímco pipMaster každý týden ve svém YouTube pořadu lidem radí, jak udělat něco dobrého na grilu, nejen krkovičku nebo steak, jeho ostřílený parťák, šéfkuchař a lektor vaření Zdeněk Křížek úspěšně provozuje pražský podnik Sensa fine food bistro a učí lidi vařit po celém Česku. V obou případech nabízí své dlouholeté zkušenosti, jenž posbíral po celé Asii, ale i v Amsterodamu nebo v Londýně u takových kulinářských hvězd jako Hestona Blumenthala nebo Daniela Bouluda.

Od roku 2014 chová Buřval na statku, který je součástí zrenovované historické budovy sloužící dnes pro ubytování, skot masných plemen a také si nechává jejich maso zrát ve vlastní zrárně. Jak se mu to daří, mohou zhodnotit hosté jeho restaurace.

„Jako první je třeba ale začít s přípravou omáčky, maso bude na grilu za pár minut hotové, zároveň si opražíme arašídy do salátu, který nám jídlo odlehčí,“ říká Zdeněk Křížek, když vymačkává vodu z předem namočených smržů.

„Když jsou čerstvé, stačí je pořádně omýt, sušené musí nějakou dobu ležet ve vodě, kterou ale rozhodně nevyléváme, použijeme ji do omáčky. Patří do ní i portské víno, na grilu z něho necháme odpařit alkohol, aby ale zůstalo potřebné aroma. Nezapomeneme ani lehce zkaramelizovat mladou mrkvičku,“ vysvětluje muž, který vládne v kuchyni pražského podniku Sensa Fine Food Bistro.

Smržová omáčka

Suroviny na 4 porce:

  • 12 ks čerstvého smrže nebo kačenky
  • 1 ks najemno nakrájené šalotky
  • 0,25 l telecího demiglace
  • 20 ml červeného portského vína
  • 1 pol. lžíce másla

Postup:

Čerstvé smrže důkladně omyjeme ve studené vodě a necháme odkapat. V rendlíku si rozpustíme máslo, na kterém omyté smrže do zlatova orestujeme společně se šalotkou. Podlijeme červeným portským vínem a necháme odpařit alkohol.

Poté přidáme telecí demiglace a omáčku pomalu prováříme 20 minut. Před servírováním omáčku zjemníme zašlehaným máslem.

Solit až po vyndání z grilu

Gril rozehřejeme na přípravu masa na 370 stupňů. Unikátní technologie grilu Kamado Joe na dřevěné uhlí řídí proudění vzduchu uvnitř grilu, umožňuje rychlejší otáčení kouře okolo jídla a zároveň rovnoměrně rozděluje teplo.

„Díky tomu se rychle dostaneme na požadovanou teplotu,“ dodává Křížek, který má i další vychytávku na velké steaky: „Před tím, než je vložíte na gril, je dobré je v ruce zformovat, stisknout maso tak, aby bylo kompaktní.“

Maso necháme v rozehřátém grilu opékat z každé strany kolem tří minut. Poté steaky přendáme do nepřímé zóny, kde je nižší teplota a necháme je asi pět minut dotáhnout.

„Kdo váhá a chce mít jistotu, jestli už je rib eye hotový, může použít sondu, která změří teplotu masa uvnitř. Vyndáváme při 47 stupních, a ještě je necháme na prkýnku čtyři až pět minut odpočinout,“ radí pipMaster, s tím, že steaky nejdříve pomažeme máslem a teprve potom se osolí.

Kdo má rozmarýn, smíchá ho s máslem a do této směsi může vložit ugrilované kusy vysokého roštěnce. Podle chuti ještě opepříme.

Každé jídlo, kde hlavní roli hraje maso, bychom měli odlehčit třeba zeleninovou přílohou. Lehký salát s rukolou a opraženými arašídy vysoký roštěnec skvěle doplní.

Grilovaný rib eye

Suroviny na 4 porce:

  • 800 g vysokého vyzrálého roštěnce
  • 8 ks mladé karotky s natí
  • sůl, drcený pepř dle chuti
  • 2 sv. rozmarýnu
  • 2 kostky másla

Postup:

Vysoký roštěnec nakrájíme na rovnoměrné steaky, které vložíme na předem rozpálený gril. Opékáme z každé strany 3 minuty.

Poté jednotlivé steaky přendáme na nepřímou zónu, kde je necháme dotáhnout. Po vyndání je ještě necháme odležet 5 minut.

Nakonec potřeme máslem, které můžeme smíchat s rozmarýnem. Osolíme a podle chuti opepříme. Mezitím mladé mrkve vložíme na gril, pokapeme olivovým olejem, osolíme, opepříme a grilujeme do změknutí.

Salát s arašídy

Suroviny:

  • 4 hrsti celých neloupaných arašídů
  • 2 sv. rukoly
  • 1 pol. lžíce olivový olej
  • 2 ks citronu
  • sůl a pepř podle chuti

Postup:

Celé arašídy opražíme na grilu a ihned oloupeme. Do misky vložíme rukolu, nať z mladé karotky a opražené vyloupané arašídy. Lehce osolíme, pokapeme čerstvou šťávou z citronu, případně osolíme a opepříme a důkladně promícháme.

Grilovaný vysoký roštěnec servírujeme s grilovanými mladými karotkami a salátem s pražených arašídů. Před konzumací roštěnec prokrojíme a přelijeme předem připravenou smržovou omáčkou.


Letní grilování - Maso