Vhodné kovové páčidlo zasuňte mezi strop a garnyž, pomozte si kladívkem.

Vhodné kovové páčidlo zasuňte mezi strop a garnyž, pomozte si kladívkem. | foto: Hobby.cz , iDNES.cz

Garnýž v paneláku lehce sundáte za pár minut, možná se zbavíte i molů

  • 27
Nastřelenou garnýž v panelákovém bytě odstraníte pomocí páčidla a kladívka a přitom se nemusíte bát devastace stropu. Těch pár děr po kovových hřebících jednoduše zatmelíte a můžete štukovat nebo rovnou malovat.

Každý netouží po záclonách a závěsu, pro které byly tyto garnýže určené. Výborně je nahradí moderní okenní žaluzie, které vám dokonce vyrobí i na míru. Pokoj se díky takové změně opticky zvětší a současně i prosvětlí.

Správné načasování

Ve spoustě panelákových bytů jsou zastaralé garnýže na stropě trpěné jenom proto, že majitelé bytu mají obavy z jejich odstraňování. Jsou ale zbytečné. Garnýže jsou na strop jen nastřelené několika hřeby, většinou stačí párkrát zapáčit a "ozdoba" okna je dole.

Příprava pokoje před malováním či štukováním je ideálním okamžikem i pro odstranění zastaralých garnyží.Nevyužitelný prostor mezi oknem a garnyží vás v malých panelákových pokojích většinou zbytečně připravuje o místo.

Ideálním okamžikem pro rozhodnutí zbavit se starých garnýží je plánované tapetování, malování nebo štukování. Potvrzuje to i malíř Petr Verner z firmy Verner & Tůma Malíři pokojů Praha: "S žádostí o jejich odstranění se nejčastěji setkáváme tehdy, když chtějí majitelé původně vytapetované pokoje v paneláku vyštukovat, rozhoduje se tak minimálně 80 % lidí. Ti, kdo chtějí pouze vymalovat, tak si garnýže na stropě naopak z 80 % nechávají."

Jestli malířská firma zahrne odstranění garnýží do přípravných prací nebo vám tento úkon naúčtuje zvlášť, to je jen na domluvě. "Sundání garnýže není nic složitého, bereme to jako součást své práce, nic si za to neúčtujeme," říká Verner. Zároveň ale upozorňuje, že samozřejmostí to není.

Zvládnete to i sami

Pokud si malujete sami, není problém postarat se svépomocí i o sundání garnýží. Celkem jednoduše, pomocí vhodného kovového páčidla a kladívka ji máte sundanou do 5 minut. Vyzkoušeli jsme to a byla dole za necelou minutu.

Na práci si připravte kladivo a pokud možno co nejdelší kovový sekáč, případně jiné páčidlo. Začněte garnýž odtahovat od stropu tak, že sekáč zatlučete mezi její horní hranu a panelový strop, nejlépe co nejblíže k prvnímu nastřelenému hřebíku.

Vhodné kovové páčidlo zasuňte mezi strop a garnyž, pomozte si kladívkem. Zkuste zapáčit...Páčidlo zasuňte mezi strop a garnyž opět o kousek dále.

Totéž opakujte na několika místech pod celé délce garnýže, pokaždé zkuste i trochu zapáčit a oddálit ji od stropu. My jsme se nestačili dostat ani do poloviny délky garnýže a odporoučela se k podlaze. Jak radí na základě svých bohatých zkušeností i Petr Verner: "Chce to tupou sílu".

Až na pár relativně mělkých děr nevypadá strop po stržení garnyže nijak dramaticky. Detail ulomeného hřebíku na stržené garnyži. Některé hřebíky zůstanou po vytržení ze stropu celé.

Některé z hřebíků vypáčíte ze stropů celé, některé se mohou zlomit. Pokud se nějaký protrhne přes garnýž a zůstane na stropě, vezměte kladívko a střídavě hřebík ohýbejte ze strany na stranu, ale ne proti oknu, ať si ho nevysklíte. Protože je nastřelovací hřebík tvrdý, ale křehký, po několika ranách se ulomí.

Bydlí u vás potravinoví moli?

Pokud máte v bytě moly, je pravděpodobné, že mají hnízdo právě v prostoru mezi stropem a garnyží. Na stropě vás může po odstranění garnýže čekat překvapení v podobě hnízdiště potravinových molů, kterých se snažíte po léta marně zbavit. Skulinka mezi garnýží a stropem jim ke spokojenému životu úplně stačí. Pokud je ze stropu důsledně odstraníte, máte šanci se jich zbavit nadobro. Čtěte rady K molům buďte nekompromisní. Množí se a kálí ve vaší spižírně.

Co s dírami na stropě

Až na pár relativně mělkých děr, které už jen očistíte a zatmelíte, nevypadá strop po stržení garnýže nijak dramaticky.

Nejjednodušší je strop očistit pomocí vysavače.Díru zbavenou všech nečistot a prachu můžete zatmelit, šlehaným spárovacím tmelem to zvládnete na jeden zátah.

Nejjednodušší je očistit prach a ostatní nečistoty vysavačem. V případě, že vysajete i hnízda s vajíčky molů, se ale pro jistotu hned zbavte použitého sáčku.

Díru zbavenou všech nečistot a prachu můžete zatmelit, šlehaným spárovacím tmelem to zvládnete na jeden zátah. Po důkladném zaschnutí zatmelená místa přejeďte brusnou mřížkou, zbavíte se nerovností.

Očištěné díry můžete hned zatmelit, nám se osvědčil lehoučký šlehaný spárovací tmel. I ta nejhlubší díra (cca 2 cm) s ním šla zatmelit na jeden zátah. Po důkladném zaschnutí (nejlépe přes noc) stačí zatmelená místa přejet brusnou mřížkou. Zbavíte se tak nerovností a máte strop připravený na malování.

Strop je zatmelený, nerovnosti vyrovnané, můžete malovat.

Strop je zatmelený, nerovnosti vyrovnané, můžete malovat.