Na čerstvé fíky dnes běžně narazíte v samoobsluze, a to v podstatě po celý rok, protože se pěstují na řadě míst a sklízejí se několikrát do roka. Pocházejí z Orientu, v současnosti se pěstují i na jihu Evropy nebo v Jižní Americe. Na trh se dodávají v různém stupni zralosti. Uskladněné v lednici vydrží až dva týdny.
Ty měkké a vyzrálé se hodí k přímé konzumaci, ať už samotné, do salátů nebo k sladkým dezertům. Jedí se i se slupkou, kterou je ovšem potřeba omýt.
Ty pevnější je také možné tepelně upravovat a připravit z nich jakési čatní, které je ideální přílohou k masu. Nebo je můžete posypat cukrem a nechat zkaramelizovat pod grilem.
Podle výživářů jsou totiž fíky ideální kombinací k jídlům bohatým na kyseliny, jako je maso, uzeniny, sladkosti či bílé pečivo. Jednoduše proto, že umí neutralizovat kyselost. Hodí se tedy třeba i do zeleninových salátů s masem a olivovým olejem.
Kulinářské zážitkyPochutnejte si s Raketa.cz a využijte slevy na romantické večeře ve dvou, tatarákové hody nebo luxusní sushi. |
Obsahují také hodně vlákniny: díky pektinu snižují hladinu cholesterolu, díky nerozpustné vláknině zabraňují zácpě. Jsou tedy i výborným přírodním projímadlem a určitě po nich neztloustnete.
Zralé fíky chutnají po medu a obsahují nejen enzymy podporující trávení, ale i celou řadu vitaminů (nejvíc C, A, B1) a minerálních látek a jen jedno procento tuku.
Sáhnout samozřejmě můžete i po sušených fících, které vydrží až několik měsíců a mají podobně příznivé účinky jako ty čerstvé. Pokud ovšem nejsou napadené roztoči. Testy totiž odhalily, že bílými zrníčky na sušeném ovoci nemusí vždycky být vysrážené krystalky cukru (více informací čtěte zde).