Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rodina proměnila starou dřevěnici na Slovensku v dokonalé místo

Dřevěnou krásku s půvabnými červenými okenicemi zaregistrujete okamžitě. Nejde přehlédnout. Majitelé si už zvykli, že se jim u domu často fotí turisté, ale i domácí jsou zajedno, že jde o jednu z nejkrásnějších obnovených dřevěnic ve slovenské obci Krahule, sportovním středisku Kremnických vrchů.
Jednu z nejkrásnějších obnovených dřevěnic ve slovenské obci Krahule začala...

Jednu z nejkrásnějších obnovených dřevěnic ve slovenské obci Krahule začala rodina pana Jaroslava rekonstruovat od roku 2013. | foto: Adrián Růčka

Obec Krahule se pyšní tím, že se nachází v geografickém středu Evropy. Možná vám tato informace utkvěla z hodin zeměpisu. Anebo jste Krahule poznali jako centrum lyžařského, běžkařského nebo turistického sportu, a pokud ne, vřele doporučujeme. Blízkost historického města Kremnice je také lákavá, navíc je oblast dokonale inspirativní chalupářskou destinací, takže stojí přinejmenším za výlet.

Manželé Jaroslav a Blanka Huttovi nás vítají před chalupou spolu se svým babincem – čtyřmi vnučkami a dcerou Lívií. Takže bude veselo. Vždyť chalupy ožívají právě díky jejich obyvatelům. A nejhezčí je, když se tu potkává vícero generací.

Vnučka Saskie, talentovaná tanečnice, pro nás kromě tanečního čísla připravila i prezentaci o tom, jak se chaloupka měnila poté, co ji začal děda rekonstruovat. Je milé vidět, že i nejmladší generace si už uvědomuje hodnotu tohoto místa, za jehož současnou podobou je tolik nezlomné energie a dlouhých měsíců dřiny.

Nejdřív jedna půlka…

Pan Jaroslav snil o dřevěnici dlouhé roky a Krahule jako lokalitu znal, protože sem jezdíval s rodinou lyžovat. Ale až jeho kamaráda napadlo, aby se po nějaké té vhodné dřevěnici jeli porozhlédnout právě sem. Zašli za místním starostou a ten jim skutečně pár objektů ukázal.

Tak vypadala chalupa, když ji rodina Huttových koupila.
Jedna část dřevěnice byla zděná.

Tak vypadala chalupa, když ji rodina Huttových koupila. Jedna část dřevěnice byla zděná.

Jaroslav měl okamžitě jasno. Chtěl právě tuto chalupu. Jenže byl tu háček. Dřevěnice měla dva starší majitele a domluva s nimi nebyla snadná. Když jeden z majitelů zemřel, koupil Jaroslav nejprve jednu půlku domu a až po čase bylo možné přikoupit k ní i tu druhou.

Nápady z vlastní hlavy

Původní dřevěnice z roku 1920 tenkrát vypadala trochu jinak. Spolu s projektantem vypracoval pan Hutta projekt rekonstrukce. Hodně nápadů bylo z jeho hlavy. Jako stavař měl ostatně dost zkušeností a jak říká: „Projektantovi jsem řekl, že to bude takhle a on to zakreslil.“

Všude je poctivé dřevo. Při obnově chalupy se jím rozhodně nešetřilo.

Šindele vyrobili mistři z Oravy. Je položen ve třech vrstvách.

I když to zpočátku vypadalo na jednodušší rekonstrukci, spousta věcí se zkomplikovala. Ukázalo se například, že krov je příliš slabý a neunese šindele. A tak musel jít dolů.

Původní zůstala přibližně třetina přední části domu. Uvnitř se rozebraly dřevěné příčky, které se poté použily na nový obvod domu. Dřevěnice byla navíc z jedné části zděná a majitel ji chtěl celou dřevěnou. V zadní části se musely udělat nové základy. Ty v přední části byly z kamene. Nově zhotovená základní deska se pak propojila s původními kamennými základy.

Hlavně stihnout lyžařskou sezonu

„Do dvou let byla rekonstrukce hotová tak ze 70 %,“ vzpomíná Jaroslav. Dřevěnici koupili na přelomu roku 2012 a 2013.

Nejvíc práce se udělalo poté, co se rodina nastěhovala, přestože tu ještě nebyly hotové ani podlahy, obklady natož omítky.

„Chtěli jsme prostě stihnout lyžařskou sezonu,“ směje se Jaroslav. Bylo proto potřeba vyřešit hlavně topení, aby tu rodina mohla jakž takž fungovat, zatímco spousta dalších věcí se dělala za pochodu.

Třetí rok se začalo pracovat na zadní části, kam se Huttovi plánovali přesunout. Ale tam nebylo vůbec nic. Postupně tak přibývaly dřevěné podlahy, obklady, všude byl provizorní nábytek a takto rodina fungovala, dokud se nedokončila přední část, což se podařilo v loňském roce.

Barev se nebáli...

Dřevěnice je jako z katalogu. Zvenčí i zevnitř. Jakmile do ní vkročíte, ucítíte vůni dřeva a obklopí vás příjemné teplo sálající z modrých kachlových kamen. Vše je dokonale sladěné a majitelé se nebáli ani kombinace mnoha barev a odstínů.

Kuchyň na míru obdivuje každý host. Ještě voní novotou!

Při výběru nábytku měla hlavní slovo paní Blanka. Našla si v jednom časopise kuchyň, která ji okouzlila. Nechala si ji vyrobit na míru v Oravě od řemeslníka, který jim nejprve vyráběl šindele na střechu, aby se z něj nakonec vyklubal i šikovný truhlář. Každý, kdo ji vidí, myslí si, že jde o repasovanou starou kuchyň, tak působivou má patinu. Se zelenou barvou kuchyně se sice zpočátku paní Blanka příliš neztotožňovala, ale dnes je právě barva tím, co na kuchyni každý obdivuje.

Doplňky a detaily dolaďovala s velkým citem paní Blanka.
Pařížská modř na ručně vyráběných kachlích byla láska na první pohled, i když...
Malovaná skříň zdobí chodbu.

Doplňky a detaily dolaďovala s velkým citem paní Blanka.

Zajímavá je i barevná kombinace dveří a zárubní. Ty si sice rodina nechala vyrobit, ale nátěr je už její práce. Na dveře zvolili modrý odstín, zatímco zárubně jsou hnědé. A krásně spolu ladí. V obývacím pokoji hřejí nádherná kamna v odstínu pařížské modři. I když byla barva těchto kachlí za příplatek, manželé se do ní zamilovali a nebylo cesty zpět. Kamna jim vyrobil kamnář v Modre.

Když už jsme u těch barev, nelze se nezeptat na červené okenní rámy. Proč jsou právě červené? Huttovi věděli, že by rádi chalupu něčím zvýraznili. Chodili proto po okolí a hledali inspiraci. Na jedné chalupě ve vsi byla zelená okna, ale to jim evokovalo hájenku. „Nakonec jsme se rozhodli pro naši trnavskou červeň,“ smějí se manželé. A nám nezbývá než souhlasit, že tato barva dřevěnici opravdu sekne.

Zručný a precizní pán dřevěnice

Ještě před rekonstrukcí chodil Jaroslav po vsi a vyptával se domácích, co a jak kdysi bylo, aby se mu podařilo zachovat co nejvíc původních prvků. Dnes se už jen směje: „Všichni mě od toho odrazovali – prý jsem to měl radši zbourat. To jsem si ale mohl rovnou koupit pozemek a postavit novostavbu. Já chtěl ale maximum původního zachovat.

Dnes už chodí chalupu všichni obdivovat a říkají, že jsem jediný, kdo zachoval dřevěnici takovou, jak má skutečně vypadat.“

Na větší úpravy měl Jaroslav pomocníky, ale větší část prací si dělal sám. Zajímavostí jsou vnitřní omítky, pro které vymyslel vlastní techniku – natahování dvou vrstev omítky rukavicemi tak, aby se vytvořila nerovná struktura. Prý to byla pořádná fuška. Inspirací mu byly skanzeny, kde bylo možné vidět, že omítky v domech nebyly hladké, ale hrubé.

Jaroslav Hutta je dnes spokojený s tím, co dokázal. Chalupa je po letech práce...

Jaroslav je spokojený s tím, co dokázal. Chalupa je po letech práce ve stadiu, kdy se v ní komfortně ubytuje celá jeho velká rodinka. „Cítím se fajn, i když jsem tu sám.“ Chalupu čekají už jen „dodělávky“. Venkovní kamenné chodníčky, schody, vyrábějí se skříně do chodby, botník, poličky do kuchyně... Časem by si Huttovi chtěli pořídit i vnitřní saunu.

V prosinci strávila v pohádkové dřevěnici rodina poprvé Vánoce i silvestra. A my si při té rodinné soudržnosti, lásce a radosti, které ze všech členů sálají, umíme představit, že byly jistě kouzelné.

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Zima, kdy umrzaly uši a v centru Prahy leželo deset týdnů na 30 cm sněhu

V posledních desetiletích zažíváme mírná zimní období – teploty přes den kolem nuly, v noci slabý mráz, sněhu minimum, přesto to často vnímáme jako diskomfort. Naši předkové museli vydržet tuhé...

Pražská zoo zahajuje stavbu Arktidy za tři čtvrtě miliardy. Ukázala vizualizace

Dvaadvacátého ledna začne pražská zoologická zahrada s výstavbou nového pavilonu Arktida pro lední medvědy. Ředitel zahrady Miroslav Bobek podepsal smlouvu se zhotovitelem, firmou Metrostav DIZ....

Hlasujte pro roztomilé mazlíčky, hrají o kočičí krmivo. Můžete získat knihu

Lednové hlasování o nejroztomilejší mazlíčky je v běhu a čtenářské hlasy rozhodnou o tom, kdo se bude radovat z kvalitního kočičího krmiva značky Pro Plan. Zalistujte galerií a vybírejte zvířecí...

Zabijačka mívala jasný scénář, kdo měl ruce, pomáhal. A všichni se najedli

Maso bylo vzácnost, a tak když se poráželo v zimě prase, sešla se u toho celá vesnice. Pod taktovkou řezníka pracoval, kdo měl ruce, a nakonec za to dostal i pořádnou výslužku. Vše mělo předem daný...

Křen vyhání nemoc z těla. Český ženšen, který najdete v každé kuchyni

Křen, typický svou ostrou chutí a nezaměnitelnou vůní, patří k uzenému, k vuřtům i do omáčky. Je také cenným pomocníkem v přírodní medicíně. Tento kořen má totiž opravdu jedinečné účinky.

Zabijačka mívala jasný scénář, kdo měl ruce, pomáhal. A všichni se najedli

Maso bylo vzácnost, a tak když se poráželo v zimě prase, sešla se u toho celá vesnice. Pod taktovkou řezníka pracoval, kdo měl ruce, a nakonec za to dostal i pořádnou výslužku. Vše mělo předem daný...

17. ledna 2025

Zmrzlina je raketový motor pohánějící generace. Eskymáci ji vyrábějí z tuku

Zmrzlina patří k pochutinám, na které si snadno vytvoříte závislost. Bez ohledu na zeměpisnou šířku či roční období pro ni má slabost daleko více lidí než pro hranolky, popcorn nebo pizzu. I když...

17. ledna 2025

Vyrobte si domácí levandulové voňavé mýdlo. Možností je celá řada

Udělejte radost vlastnoručně vyrobeným voňavým mýdlem sobě nebo někomu druhému. Není to zase tak složité, v zimě je na takové tvoření víc času a je to vlastně takový aktivní relax, navíc k tomu...

16. ledna 2025

Osm tipů, jak udržet koberec stále jako nový

Koberce různých tvarů a velikostí najdete v každé druhé domácnosti. Zútulní prostor, ale dá se s nimi dělat i víc, jen musí být dokonale čisté.

16. ledna 2025

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Zvládla jsem tisíc mužů za dvanáct hodin. To je rekord, říká Bonnie z OnlyFans

Pornoherečka Bonnie Blue (25) svůj obsah na OnlyFans a sociálních sítích považuje za vzdělávací. Za cíl měla v...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Hrachovcová nafotila akty s Hynkem Čermákem. Není to jen o tělech, říká

Tatérka a koučka Kateřina Kaira Hrachovcová (50) má postavu dvacítky. Postavit se před objektiv herce Hynka Čermáka...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České...