Nepusťte zloděje do bytu. Balkon zamkněte, na okna nalepte fólie

aktualizováno 
Najít příbytek vybílený zloději si jistě nepřeje nikdo. Z policejních statistik však vyplývá to, že až 95 % pachatelů od vloupání odradí kvalitní materiály, s jejichž překonáním by měli příliš práce. Právě to by si měli uvědomit všichni, kdo nechávají své domy a byty opuštěné během letní dovolené.

Bezpečnostní fólie v sobě skrývá obrovské překvapení pro zloděje. Jakmile zjistí, že probourat se do bytu nebo domu by potřebovalo hodně práce, času a hluku, raději to vzdá. | foto: NEXT

Profesionální vykradači bytů mají přesně vytipováno, kam a kdy vlézt. Často vědí i to, co si odnesou. Ale většina vloupaček funguje podle vzorce „potřebuji si přivydělat, tak vyrazím ty nejméně pevné dveře či rozbiju okno“. Amatérský zlodějíček nepohrdne drobnou elektronikou ani lahví alkoholu. Jednoduše tím, co snadno prodá. 

Dovnitř se dostává vinou chyb obyvatel objektu, kteří zapomněli zavřít třeba dveře na balkon, anebo hrubou silou. Nezabezpečené byty, domy a chaty zůstávají nejsnazším úlovkem, upozorňuje magazín DOMA DNES.

Pozor na falešného cyklistu

Dveře zůstávají hlavním vstupním, ale též výstupním místem nezvaných návštěvníků. Vynášet kořist oknem totiž není příliš pohodlné, navíc se člověk stává nápadným. A to i když je oblečený v uniformě pošťáka, má úbor popeláře či dělníkovy montérky. 

Že potkáte na chodbě někoho, kdo třímá v ruce páčidlo a přes obličej má černou kuklu, je dost nepravděpodobné. Zato když narazíte v kolárně na neznámého sportovce v cyklistickém dresu, hned ho pár všetečnými otázkami vyzpovídejte. 

Fotogalerie

Takový fígl totiž používají chmatáci, kteří následně odjíždějí na cizích kolech. „Sázejí na anonymitu větších bytových domů, kde se nájemníci sotva znají,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení ze společnosti Next. 

Podle konstrukčního know-how výrobce, kvality použitých materiálů a výrobního procesu je každým bezpečnostním dveřím přiřazena takzvaná bezpečnostní třída. Z výzkumů však vyplývá, že 58 % lidí bezpečnostní dveře nemá a 16 % ani neví, že takové kategorie jsou.

Dveře, které odpovídají třetí, lépe však čtvrté třídě, jsou základním prvkem ochrany bytu. Mají až devatenáct jisticích bodů s rozvorovým uzamykacím systémem, pancéřování zámku a jsou zasazeny v ocelové kostře. Použití dodatečných zámků či závory zabezpečení mnohdy nevylepší, protože jejich instalace zároveň oslabuje obvodový rám dveří. 

Po dveřích přicházejí zámky

Bezpečnostní třídě musejí odpovídat i zámková vložka a kování. „Mít odolnější zámek než dveře nedává smysl, což platí i obráceně,“ říká Antonín Terš, bezpečnostní expert společnosti Assa Abloy. 

Jde to i elektronicky

Chytrý zámek ENTR se ovládá mobilem, otiskem prstů nebo dálkovým ovládáním.

Chytrý zámek ENTR se ovládá mobilem, otiskem prstů nebo dálkovým ovládáním.

Spolehlivou volbou je tradiční český výrobce FAB, který nabízí i elektronickou verzi zámků ENTR s otvíráním pomocí PIN kódu nebo otisku prstů. Nehrozí tak nebezpečí, že klíč ztratíte a zloděj si jím vaše dveře pohodlně otevře.

Máte-li ve svých současných vstupních dveřích zámkové vložky starší než deset let, je dost pravděpodobné, že útoku zloděje neodolají. 

Nepomůže vám ani dílčí výměna cylindrické vložky za kvalitnější. Levnější vložku lze překonat třeba rozlomením, které obvykle trvá jen pár vteřin. 

V takovém případě byste totiž od pojišťovny nic nedostali. Podobně jako dveře mají i zámky bezpečnostní třídy. Zásadní překážku pro bytaře představují zámky alespoň čtvrté třídy, které odolávají pokusům o překonání nejméně deset minut.

Když máte bezpečnostní kliku a fólie

Balkony, okna či francouzské dveře bývají nejsnazší cestou, kudy se zkoušejí zloději do domu vloupat. Ale kde existuje útok, je i obrana. Patří k ní tzv. uzamykatelné kliky, které umožňují zamknout zavřené i pootevřené okno. 

„Jinou ochranou prosklených ploch jsou bezbarvé, 0,3 mm silné bezpečnostní fólie. Nemění i vzhled objektu a zbytečně neupoutávají pozornost,“ říká Ondřej Pučálka z Pučálka Fólie. 

Nejenže zabrání prohození předmětu, ale znesnadní i vniknutí do objektu. Navíc u nich funguje moment překvapení, tabule okna či dveří se nevysype, ale zůstane pevně v rámu. Bez značného úsilí ji v podstatě nejde překonat.

Výhodou je i to, že v létě tyto fólie omezují průchod slunečních paprsků a zadrží až 97 % UV záření. Tím podstatně zpomalují blednutí textilií, nábytku, maleb a dalších interiérových prvků.

Jak postupovat při vykradení?

  • Kontaktujte policii. Do jejího příjezdu s ničím nehýbejte, nic neuklízejte. Mohli byste tím napáchat víc škody než užitku. 
  • Zablokujte kreditky. Pokud vám zmizely platební karty, je nutné je ihned zablokovat, jinak riskujete ztrátu peněz z účtů. Určitým řešením je pojištění karet, které kryje i jejich zneužití. 
  • Ohlaste zmizení dokladů. Zloději si na ně totiž neváhají sjednat půjčky, použít je při různých finančních transakcích, zakládání falešných firem atd. 
  • Vše si vyfotografujte. Policie udělá snímky z místa činu, ale totéž si zdokumentujte i sami. Včetně detailů místa vniknutí. 
  • Vytvořte si seznam. Napište si seznam odcizených věcí včetně těch, které byly při vloupání poškozeny. U těch ukradených musíte doložit, že jste vlastníky. Vyhledejte proto doklady o nákupu i záruční listy. Vlastnictví lze prokázat též fotografiemi, svědectvím sousedů, případně čestným prohlášením. Měli byste mít poznamenaná a uložená (třeba v práci) výrobní čísla drahé elektroniky, fotky rodinných klenotů a dalších cenností. Tím podstatně zvýšíte šanci, že se je podaří vypátrat. 
  • Kontaktujte pojišťovnu. I nahlášení škody na pojišťovnu je třeba udělat co nejdřív. Přineste protokol od policie a vlastní seznam zničených a poškozených věcí včetně fotodokumentace. Pojišťovna ukončí šetření během tří měsíců od nahlášení pojistné události a do patnácti dnů od likvidace byste měli obdržet finanční plnění.
Autor:
Témata: Zabezpečení

Nejčtenější

Jižní Morava může za 50 let vypadat jako spálené vnitrozemí Středomoří

Jak bude vypadat Jižní Morava v roce 2069? Odborníci se shodují, že se oteplí...

Také jste četli, že u nás kvůli globálnímu oteplování vznikne step, či dokonce další Sahara? Tak zle nebude. Magazín...

Chtěl bydlet v lese. Tak postavil dům na kraji města a kolem vysázel stromy

Jezírko má plochu zhruba 1 000 metrů čtverečních, lesní porost okolo vznikl...

Takový malý soukromý les si pro sebe a svou rodinu založil na okraji Pardubic pan Milan. Takzvaně na zelené louce,...

Tvarohovou svačinku připravíte za čtvrtinu ceny z obchodu. Za deset minut

Tvarohovou svačinku může ochutit jahodami, ořechy, anebo třeba borůvkami, podle...

Mám dvojčata a obyčejná dopolední svačinka pro kluky se mi prodraží skoro na padesát korun, píše čtenářka Věra. Některé...

Čtenáři ocenili citlivý přístup k téměř stoleté zahradě po předcích

Vítězné zahrady 1. kola soutěže Nejkrásnější zahrada

Celý týden měli čtenáři iDNES.cz možnost hlasovat a vybrat pětici nejkrásnějších zahrad, u nichž oceňují jak jejich...

Japonský národní klenot kishu. Stal se hrdinou seriálu Goro, bílý pes

Kishu potřebuje rodinu, která jej přijme jako jejího právoplatného člena.

Kishu je v Česku i celé Evropě málo rozšířené plemeno. Paradoxně jej však u zná valná většina lidí a ani to netuší. V...

Další z rubriky

Sýr a ratatouille. Odlehčené grilování do horkých dní podle Pohlreicha

Grilovaný kyperský sýr halloumi s ratatouille

Zdeněk Pohlreich rád ukazuje ve svém pořadu Rozpal to, šéfe! způsoby, jak se při grilováním necpat jen masem a...

Je po svatém Janovi. Nejvyšší čas na přípravu domácí ořechovice

Do nálevu na svatojánský likér využijete zelené vlašské ořechy nasbírané...

Ořechovice se připravuje z nedozrálých ořechů. Ty se obvykle sbírají v období mezi svátkem svatého Jana, který se slaví...

Nesnášejí děti na základce šutrologii? V Muzeu Říčany se naučí ji milovat

Čedičové varhany, které vznikají tuhnutím magmatu, se nacházejí u zřejmě...

Muzeum v Říčanech je tak trochu odlišné. Neočekávejte posedávající důchodkyně hlídající zaprášené skleněné vitríny s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz