Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 25. října 2020 Beáta

Nepusťte zloděje do bytu. Balkon zamkněte, na okna nalepte fólie

Najít příbytek vybílený zloději si jistě nepřeje nikdo. Z policejních statistik však vyplývá to, že až 95 % pachatelů od vloupání odradí kvalitní materiály, s jejichž překonáním by měli příliš práce. Právě to by si měli uvědomit všichni, kdo nechávají své domy a byty opuštěné během letní dovolené.

Bezpečnostní fólie v sobě skrývá obrovské překvapení pro zloděje. Jakmile zjistí, že probourat se do bytu nebo domu by potřebovalo hodně práce, času a hluku, raději to vzdá. | foto: NEXT

Profesionální vykradači bytů mají přesně vytipováno, kam a kdy vlézt. Často vědí i to, co si odnesou. Ale většina vloupaček funguje podle vzorce „potřebuji si přivydělat, tak vyrazím ty nejméně pevné dveře či rozbiju okno“. Amatérský zlodějíček nepohrdne drobnou elektronikou ani lahví alkoholu. Jednoduše tím, co snadno prodá. 

Dovnitř se dostává vinou chyb obyvatel objektu, kteří zapomněli zavřít třeba dveře na balkon, anebo hrubou silou. Nezabezpečené byty, domy a chaty zůstávají nejsnazším úlovkem, upozorňuje magazín DOMA DNES.

Pozor na falešného cyklistu

Dveře zůstávají hlavním vstupním, ale též výstupním místem nezvaných návštěvníků. Vynášet kořist oknem totiž není příliš pohodlné, navíc se člověk stává nápadným. A to i když je oblečený v uniformě pošťáka, má úbor popeláře či dělníkovy montérky. 

Že potkáte na chodbě někoho, kdo třímá v ruce páčidlo a přes obličej má černou kuklu, je dost nepravděpodobné. Zato když narazíte v kolárně na neznámého sportovce v cyklistickém dresu, hned ho pár všetečnými otázkami vyzpovídejte. 

Fotogalerie

Takový fígl totiž používají chmatáci, kteří následně odjíždějí na cizích kolech. „Sázejí na anonymitu větších bytových domů, kde se nájemníci sotva znají,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení ze společnosti Next. 

Podle konstrukčního know-how výrobce, kvality použitých materiálů a výrobního procesu je každým bezpečnostním dveřím přiřazena takzvaná bezpečnostní třída. Z výzkumů však vyplývá, že 58 % lidí bezpečnostní dveře nemá a 16 % ani neví, že takové kategorie jsou.

Dveře, které odpovídají třetí, lépe však čtvrté třídě, jsou základním prvkem ochrany bytu. Mají až devatenáct jisticích bodů s rozvorovým uzamykacím systémem, pancéřování zámku a jsou zasazeny v ocelové kostře. Použití dodatečných zámků či závory zabezpečení mnohdy nevylepší, protože jejich instalace zároveň oslabuje obvodový rám dveří. 

Po dveřích přicházejí zámky

Bezpečnostní třídě musejí odpovídat i zámková vložka a kování. „Mít odolnější zámek než dveře nedává smysl, což platí i obráceně,“ říká Antonín Terš, bezpečnostní expert společnosti Assa Abloy. 

Jde to i elektronicky

Chytrý zámek ENTR se ovládá mobilem, otiskem prstů nebo dálkovým ovládáním.

Chytrý zámek ENTR se ovládá mobilem, otiskem prstů nebo dálkovým ovládáním.

Spolehlivou volbou je tradiční český výrobce FAB, který nabízí i elektronickou verzi zámků ENTR s otvíráním pomocí PIN kódu nebo otisku prstů. Nehrozí tak nebezpečí, že klíč ztratíte a zloděj si jím vaše dveře pohodlně otevře.

Máte-li ve svých současných vstupních dveřích zámkové vložky starší než deset let, je dost pravděpodobné, že útoku zloděje neodolají. 

Nepomůže vám ani dílčí výměna cylindrické vložky za kvalitnější. Levnější vložku lze překonat třeba rozlomením, které obvykle trvá jen pár vteřin. 

V takovém případě byste totiž od pojišťovny nic nedostali. Podobně jako dveře mají i zámky bezpečnostní třídy. Zásadní překážku pro bytaře představují zámky alespoň čtvrté třídy, které odolávají pokusům o překonání nejméně deset minut.

Když máte bezpečnostní kliku a fólie

Balkony, okna či francouzské dveře bývají nejsnazší cestou, kudy se zkoušejí zloději do domu vloupat. Ale kde existuje útok, je i obrana. Patří k ní tzv. uzamykatelné kliky, které umožňují zamknout zavřené i pootevřené okno. 

„Jinou ochranou prosklených ploch jsou bezbarvé, 0,3 mm silné bezpečnostní fólie. Nemění i vzhled objektu a zbytečně neupoutávají pozornost,“ říká Ondřej Pučálka z Pučálka Fólie. 

Nejenže zabrání prohození předmětu, ale znesnadní i vniknutí do objektu. Navíc u nich funguje moment překvapení, tabule okna či dveří se nevysype, ale zůstane pevně v rámu. Bez značného úsilí ji v podstatě nejde překonat.

Výhodou je i to, že v létě tyto fólie omezují průchod slunečních paprsků a zadrží až 97 % UV záření. Tím podstatně zpomalují blednutí textilií, nábytku, maleb a dalších interiérových prvků.

Jak postupovat při vykradení?

 • Kontaktujte policii. Do jejího příjezdu s ničím nehýbejte, nic neuklízejte. Mohli byste tím napáchat víc škody než užitku. 
 • Zablokujte kreditky. Pokud vám zmizely platební karty, je nutné je ihned zablokovat, jinak riskujete ztrátu peněz z účtů. Určitým řešením je pojištění karet, které kryje i jejich zneužití. 
 • Ohlaste zmizení dokladů. Zloději si na ně totiž neváhají sjednat půjčky, použít je při různých finančních transakcích, zakládání falešných firem atd. 
 • Vše si vyfotografujte. Policie udělá snímky z místa činu, ale totéž si zdokumentujte i sami. Včetně detailů místa vniknutí. 
 • Vytvořte si seznam. Napište si seznam odcizených věcí včetně těch, které byly při vloupání poškozeny. U těch ukradených musíte doložit, že jste vlastníky. Vyhledejte proto doklady o nákupu i záruční listy. Vlastnictví lze prokázat též fotografiemi, svědectvím sousedů, případně čestným prohlášením. Měli byste mít poznamenaná a uložená (třeba v práci) výrobní čísla drahé elektroniky, fotky rodinných klenotů a dalších cenností. Tím podstatně zvýšíte šanci, že se je podaří vypátrat. 
 • Kontaktujte pojišťovnu. I nahlášení škody na pojišťovnu je třeba udělat co nejdřív. Přineste protokol od policie a vlastní seznam zničených a poškozených věcí včetně fotodokumentace. Pojišťovna ukončí šetření během tří měsíců od nahlášení pojistné události a do patnácti dnů od likvidace byste měli obdržet finanční plnění.
Autor:
Témata: Zabezpečení
 • Nejčtenější

Pomyslnou bramborovou medaili MasterChefa má Ivka, Pavel si sáhl na dno

Tři semifinalisté letošní soutěže MasterChef Česko jsou po dvou výzvách úterního večera jasní: k Romanovi se v...

Kočky pomáhají od bolesti, stresu i smutku. Umí snížit tlak i napětí

Proč nám kočky lehají na místa, kde nás něco bolí, a nám se pak opravdu uleví? Pokud máte doma kočku, znáte tuto jejich...

Teenager sice v kuchařském pořadu nezvítězil, přesto projevil velký talent

Teprve patnáctiletý František Šindelář, který se k plotně postavil v pořadu Prostřeno, ukázal, že si někteří mladí umí...

Dvanáctero tipů pro říjnovou zahradu: sklízejte, sázejte, hnojte, sejte

Ani měsíc říjen nám nedovolí na zahrádce příliš zahálet. Ještě pořád je co sklízet. A hlavně je nejvyšší čas připravit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedm kroků, které musíte promyslet, než se pustíte do stavby zimní zahrady

Zimní zahrada totiž může plnit mnoho funkcí, záleží však na tom, co od ní očekáváte. Může rozšířit obytný prostor o...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

 • Další z rubriky

Skotské vejce je podle Forejta prasárna, MasterChef ho ale musí zvládnout

Ve hře o letošní titul MasterChefa jsou poslední čtyři soutěžící a po úterním večeru už je jasný první semifinalista:...

Po přijímání trocha hříchu. Lázeňské oplatky jsou pochoutkou již stovky let

Premium Na nedělní mši přijala v kostele Nanebevzetí Panny Marie skrze malou kulatou oplatku – hostii – tělo Páně, po...

Při rekonstrukci vyřešte nejdřív výběr oken a systém zateplení střechy

V dalším díle pořadu Fachmani konečně došlo na otázky, které v případě rekonstrukce řeší každý stavebník. Na výběr oken...

Kuchař je řemeslník, který si může špínu s chutí olíznout, říká Václav Frič

Premium Pětadvacet let vařil Václav Frič v Praze v nejlepších podnicích. Nakonec se rozhodl vrátit a usadit se v rodných...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...