Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Nepusťte zloděje do bytu. Balkon zamkněte, na okna nalepte fólie

Najít příbytek vybílený zloději si jistě nepřeje nikdo. Z policejních statistik však vyplývá to, že až 95 % pachatelů od vloupání odradí kvalitní materiály, s jejichž překonáním by měli příliš práce. Právě to by si měli uvědomit všichni, kdo nechávají své domy a byty opuštěné během letní dovolené.

Bezpečnostní fólie v sobě skrývá obrovské překvapení pro zloděje. Jakmile zjistí, že probourat se do bytu nebo domu by potřebovalo hodně práce, času a hluku, raději to vzdá. | foto: NEXT

Profesionální vykradači bytů mají přesně vytipováno, kam a kdy vlézt. Často vědí i to, co si odnesou. Ale většina vloupaček funguje podle vzorce „potřebuji si přivydělat, tak vyrazím ty nejméně pevné dveře či rozbiju okno“. Amatérský zlodějíček nepohrdne drobnou elektronikou ani lahví alkoholu. Jednoduše tím, co snadno prodá. 

Dovnitř se dostává vinou chyb obyvatel objektu, kteří zapomněli zavřít třeba dveře na balkon, anebo hrubou silou. Nezabezpečené byty, domy a chaty zůstávají nejsnazším úlovkem, upozorňuje magazín DOMA DNES.

Pozor na falešného cyklistu

Dveře zůstávají hlavním vstupním, ale též výstupním místem nezvaných návštěvníků. Vynášet kořist oknem totiž není příliš pohodlné, navíc se člověk stává nápadným. A to i když je oblečený v uniformě pošťáka, má úbor popeláře či dělníkovy montérky. 

Že potkáte na chodbě někoho, kdo třímá v ruce páčidlo a přes obličej má černou kuklu, je dost nepravděpodobné. Zato když narazíte v kolárně na neznámého sportovce v cyklistickém dresu, hned ho pár všetečnými otázkami vyzpovídejte. 

Fotogalerie

Takový fígl totiž používají chmatáci, kteří následně odjíždějí na cizích kolech. „Sázejí na anonymitu větších bytových domů, kde se nájemníci sotva znají,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení ze společnosti Next. 

Podle konstrukčního know-how výrobce, kvality použitých materiálů a výrobního procesu je každým bezpečnostním dveřím přiřazena takzvaná bezpečnostní třída. Z výzkumů však vyplývá, že 58 % lidí bezpečnostní dveře nemá a 16 % ani neví, že takové kategorie jsou.

Dveře, které odpovídají třetí, lépe však čtvrté třídě, jsou základním prvkem ochrany bytu. Mají až devatenáct jisticích bodů s rozvorovým uzamykacím systémem, pancéřování zámku a jsou zasazeny v ocelové kostře. Použití dodatečných zámků či závory zabezpečení mnohdy nevylepší, protože jejich instalace zároveň oslabuje obvodový rám dveří. 

Po dveřích přicházejí zámky

Bezpečnostní třídě musejí odpovídat i zámková vložka a kování. „Mít odolnější zámek než dveře nedává smysl, což platí i obráceně,“ říká Antonín Terš, bezpečnostní expert společnosti Assa Abloy. 

Jde to i elektronicky

Chytrý zámek ENTR se ovládá mobilem, otiskem prstů nebo dálkovým ovládáním.

Chytrý zámek ENTR se ovládá mobilem, otiskem prstů nebo dálkovým ovládáním.

Spolehlivou volbou je tradiční český výrobce FAB, který nabízí i elektronickou verzi zámků ENTR s otvíráním pomocí PIN kódu nebo otisku prstů. Nehrozí tak nebezpečí, že klíč ztratíte a zloděj si jím vaše dveře pohodlně otevře.

Máte-li ve svých současných vstupních dveřích zámkové vložky starší než deset let, je dost pravděpodobné, že útoku zloděje neodolají. 

Nepomůže vám ani dílčí výměna cylindrické vložky za kvalitnější. Levnější vložku lze překonat třeba rozlomením, které obvykle trvá jen pár vteřin. 

V takovém případě byste totiž od pojišťovny nic nedostali. Podobně jako dveře mají i zámky bezpečnostní třídy. Zásadní překážku pro bytaře představují zámky alespoň čtvrté třídy, které odolávají pokusům o překonání nejméně deset minut.

Když máte bezpečnostní kliku a fólie

Balkony, okna či francouzské dveře bývají nejsnazší cestou, kudy se zkoušejí zloději do domu vloupat. Ale kde existuje útok, je i obrana. Patří k ní tzv. uzamykatelné kliky, které umožňují zamknout zavřené i pootevřené okno. 

„Jinou ochranou prosklených ploch jsou bezbarvé, 0,3 mm silné bezpečnostní fólie. Nemění i vzhled objektu a zbytečně neupoutávají pozornost,“ říká Ondřej Pučálka z Pučálka Fólie. 

Nejenže zabrání prohození předmětu, ale znesnadní i vniknutí do objektu. Navíc u nich funguje moment překvapení, tabule okna či dveří se nevysype, ale zůstane pevně v rámu. Bez značného úsilí ji v podstatě nejde překonat.

Výhodou je i to, že v létě tyto fólie omezují průchod slunečních paprsků a zadrží až 97 % UV záření. Tím podstatně zpomalují blednutí textilií, nábytku, maleb a dalších interiérových prvků.

Jak postupovat při vykradení?

 • Kontaktujte policii. Do jejího příjezdu s ničím nehýbejte, nic neuklízejte. Mohli byste tím napáchat víc škody než užitku. 
 • Zablokujte kreditky. Pokud vám zmizely platební karty, je nutné je ihned zablokovat, jinak riskujete ztrátu peněz z účtů. Určitým řešením je pojištění karet, které kryje i jejich zneužití. 
 • Ohlaste zmizení dokladů. Zloději si na ně totiž neváhají sjednat půjčky, použít je při různých finančních transakcích, zakládání falešných firem atd. 
 • Vše si vyfotografujte. Policie udělá snímky z místa činu, ale totéž si zdokumentujte i sami. Včetně detailů místa vniknutí. 
 • Vytvořte si seznam. Napište si seznam odcizených věcí včetně těch, které byly při vloupání poškozeny. U těch ukradených musíte doložit, že jste vlastníky. Vyhledejte proto doklady o nákupu i záruční listy. Vlastnictví lze prokázat též fotografiemi, svědectvím sousedů, případně čestným prohlášením. Měli byste mít poznamenaná a uložená (třeba v práci) výrobní čísla drahé elektroniky, fotky rodinných klenotů a dalších cenností. Tím podstatně zvýšíte šanci, že se je podaří vypátrat. 
 • Kontaktujte pojišťovnu. I nahlášení škody na pojišťovnu je třeba udělat co nejdřív. Přineste protokol od policie a vlastní seznam zničených a poškozených věcí včetně fotodokumentace. Pojišťovna ukončí šetření během tří měsíců od nahlášení pojistné události a do patnácti dnů od likvidace byste měli obdržet finanční plnění.
Autor:

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

Témata: Zabezpečení

Podívejte se živě do útrob včelího úlu

 • Nejčtenější

Pořád mě někdo zachraňuje, když vidí staršího muže na zemi, říká mykolog

Statistiky tvrdí, že průměrná česká rodina sesbírá za rok až šest kilogramů hub. Patříme k nejvášnivějším...

Modelové kolejiště roste v podkroví přes dvacet let, z tvaru L už je U

Pro Jaroslava Navrátila z Vrčeně na Plzeňsku jsou vlaky celoživotní láskou. Přes dvacet let vytváří v podkroví svého...

Nechte ho „levitovat“. Užitečné rady a tipy, jak zazimovat elektrokolo

Premium Koupili jste si letos elektrokolo a nevíte, jak se o něj správně postarat, až ho budete za pár týdnů ukládat k zimnímu...

Soutěžící prověřila česká klasika. Masterchef musí povýšit i svíčkovou

Masterchef Česko 2021 tento týden na televizních obrazovkách rozlouskl složení finálové šestnáctky amatérských kuchařů,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když chystají Punčochář s Forejtem menu ze pstruha a květáku, je to koncert

Roadshow Souboj na talíři se díky Radkovi Kašpárkovi pro jedno natáčení nastěhovala na Červenou Lhotu, kde vaří David...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

 • Další z rubriky

Chutě a vůně moře v bistru na Šumavě prý nahradí cestu do Francie

Máloco je tak typické pro Provence jako bujabéza, voňavá polévka z ryb a mořských plodů, s pastisem a fenyklem....

Když chystají Punčochář s Forejtem menu ze pstruha a květáku, je to koncert

Roadshow Souboj na talíři se díky Radkovi Kašpárkovi pro jedno natáčení nastěhovala na Červenou Lhotu, kde vaří David...

Manželé tvoří netradiční dobroty. Marmelády vyrábějí z chřestu i okurek

Premium Když si chcete přivydělat na dovolenou, můžete vzít někde brigádu. Nebo si něco vymyslet sami. Manželé Otto a Zuzana...

K rosení oken může docházet i u novostaveb. Může za to nedokonalé okno

Rosení oken v moderních novostavbách už není takovým problémem jako dřív. Nejenže se kvalita oken i jejich zabudování...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...