Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak na to, aby vám syrové vejce v domácí majonéze nezkazilo Vánoce

Hrozba salmonely mnohé z nás před přípravou bramborového salátu nažene k regálům s hotovou majonézou, ačkoliv jsou některé z nich podle posledních testů s kvalitou na štíru. Jenže tradiční štědrovečerní salát chce své.

Když vajíčka dobře vyberete a správně s nimi zacházíte, není důvod se salmonely bát. | foto: Profimedia.cz

Pokud nechcete nahrazovat majonézu zakysanou smetanou nebo jogurtem, syrové vajíčko do majonézy prostě patří. Pod minulým článkem o majonézách (o testech majonéz a přípravě té domácí ze syrových vajec čtěte ZDE) se v diskuzích množily rady, jak vejce pro jistotu pasterovat v domácích podmínkách. 

Rada mluvčího státní veterinární správy Josefa Dubna je však naprosto triviální: "Jistotu, že je vejce tzv. bezpečné, máte, když si koupíte v obchodě vejce z oficiálních chovů a schválených třídíren. Tyto chovy i třídírny jsou pod stoprocentní veterinární kontrolou a je zbytečné s nimi podstupovat jakékoliv další kroky."

Čerstvých vajec z oficiálních zdrojů není třeba se obávat

Domácí prevence nákazy

Po nákupu vejce uchovávejte v teplotě do 18 stupňů a dodržujte minimální dobu trvanlivosti. "Zmíněná teplota musí být hlavně stálá, protože právě změny teploty napomáhají průniku salmonely, ale i jiných bakterií z kontaminované skořápky," radí mluvčí Státní veterinární správy.

Pro uklidnění těch, kteří se syrových vajec v domácí majonéze přesto obávají: všechny velkochovy nosnic, které dodávají vejce do oběhu, jsou v průběhu odchovu povinně vakcinovány proti Salmonella enteritidis.

"Dále se v průběhu celého života nosnice pravidelně vyšetřují na přítomnost salmonel v prostředí. Znamená to, že se ověřuje, zda vylučují salmonelu trusem," dodal Duben. Vejce pocházející z hejn s pozitivním výsledkem se do oběhu nepustí, ale likvidují se, nebo jdou na tepelné zpracování.

U vajec od drobného chovatele by určité riziko teoreticky existovat mohlo, protože chovatelé, kteří prodávají jen konečnému spotřebiteli, nemusejí nosnice vakcinovat. "Všechny tyto chovy nad 50 kusů nosnic jsou ale vyšetřeny na salmonelu na počátku snášky," uklidňuje Duben i v tomto případě.  

Jak čerstvá vejce v kuchyni bezpečně zpracovávat

Při zpracování vajec je třeba minimalizovat kontakt obsahu se skořápkou a vejce ani prázdné skořápky neodkládat přímo na linku nebo na místa, která mohou přijít do styku se syrovými potravinami.

K odložení skořápek použijte třeba jednorázové papírové utěrky, které pak vyhodíte i se skořápkami. Po práci s celými vejci je dobré si umýt ruce, případně očistit znečištěné předměty. "I když je riziko nákazy minimální, jde o to dodržovat návyky, které by měly být v kuchyni samozřejmostí," vysvětluje Duben.

Onemocnění salmonelou hrozí především dětem pod čtyři roky, starým lidem, nebo oslabeným osobám (tedy v případě jiného onemocnění, snížené imunity a podobně).

Jak doma na majonézu podle odbornice na bezpečnost potravin

"Salmonela se drží většinou na skořápce, ale u déle skladovaných vajec nebo u vajec od infikovaných nosnic bývá i ve vaječném obsahu, a to v bílku i žloutku," vysvětluje docentka Kamila Míková z pražské Fakulty potravinářské a biochemické technologie VŠCHT. V takovém případě není omytí skořápky ani náhodou zárukou, že vejce bude bezpečné.

Pokud jde o majonézy, u průmyslově vyrobených podle Míkové riziko nehrozí, protože se vyrábějí z pasterovaných vajec. "U doma vyráběné majonézy vybírejte vejce čerstvá nebo skladovaná co nejkratší dobu v chladu a s čistou a nepoškozenou skořápkou. Při manipulaci s vejcem ve skořápce je navíc vždycky třeba si mýt ruce, aby se salmonely případně nepřenesly na ostatní potraviny," potvrzuje rady zástupce veterinární správy i odbornice v oboru chemie a analýzy potravin. 

Majonézu můžete připravit i z vařených žloutků, které jsou naprosto bezpečné, ale co naplat, syrový je syrový. Takže jako další pojistku můžete připravovanou majonézu okyselit octem (citronovou šťávu docentka Míková nedoporučuje): "Čím je majonéza kyselejší, tím je bezpečnější, neboť salmonely nesnášejí kyselé prostředí, ve kterém hynou." 

Pokud jde o tiramisu nebo krémy, kam se ocet nepřidává, jsou rizikovější. Ale opět platí, že vejce na ně použitá by měla být čerstvá nebo skladovaná co nejkratší dobu v chladu, s čistou a nepoškozenou skořápkou. "Na trhu se brzy objeví malospotřebitelské balení pasterovaných vajec, které jsou pro nekyselé potraviny jedinou bezpečnou alternativou," slibuje Míková.

Není pasterace jako pasterace

Pasterace znamená zničení případných choroboplodných zárodků takovým záhřevem, aby obsah zůstal tekutý. "Salmonelu lze spolehlivě zničit až záhřevem na 70 ºC po dobu 10 minut, ale to už by obsah nezůstal tekutý," prozrazuje úskalí snah o domácí pasteraci vajec Míková.

Návod na zahraničním webu bakingbites.com na jednoduchou domácí pasteraci (odkaz na něj nám poslal čtenář jako reakci na zmíněný minulý článek), podle kterého stačí zahřívat vajíčka v hrnci s vodou a digitálním teploměrem zhruba při 60 °C (140 °F) po dobu tří minut a pak je lze normálně dále skladovat jako čerstvá vejce, není podle skutečné odbornice vhodný k následování.

"Záhřev při 63 ºC po dobu 3 minut se používá pro pasteraci vaječného žloutku po vytlučení, u skořápkového vejce je tato kombinace nedostatečná. V uvedeném návodu měří teplotu vody, ale musela by se sledovat teplota žloutku, která bude nižší než teplota vody. Navíc rozhodně nelze doporučit omývání vajec před skladováním," rozmetala Míková internetový návod na domácí pasteraci.

Podle Dubna lze také v zahraničí předpokládat odlišný veterinární dozor a odlišné podmínky pro uvolňování do oběhu, takže se spotřebitelé zřejmě snaží po domácku zařídit něco, co u nás zajišťuje veterinární dohled. A dodává: "Kdo přemýšlí, riziku salmonely se u nás celkem snadno vyhne."

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Soutěžící Hell’s Kitchen Česko ubývají. Pruďas Kašpárek už jich vyhodil šest

Pekelná kuchyně otevřela své brány na konci srpna. Radek Kašpárek přivítal profesionální kuchaře z celé České republiky, kteří bojují o pozici kreativního šéfkuchaře v jeho restauracích 420 a Field a...

27. srpna 2024  9:24,  aktualizováno  2.10 22:05

Čeští modeláři jsou mistři oboru. Takto se prezentovali na výstavě E-day

Proslulá modelářská výstava E-day je každoroční přehlídkou špičkových plastikových modelářů. Lze ho nazvat svátkem umění zlatých českých ručiček a zároveň možností, aby si ti nejlepší poměřili síly.

2. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dejte si trénink na hospodský kvíz. Je to výzva i příjemný strávený čas

Se zkracujícími se dny ubývá času stráveného venku, přesouváme se spíš dovnitř a setkání s přáteli už také moc nesměrujeme do parku nebo na louku. Tak proč si s nimi nedat třeba hospodský kvíz –...

3. října 2024

Nejroztomilejší zářijoví mazlíčci se radují z výhry, prohlédněte si všechny

Napínavé hlasování o nejroztomilejší mazlíky měsíce září skončilo, o vítězích je rozhodnuto – a odnášejí si granule, deky i hračky značky Purina PRO PLAN. Zalistujte galerií, prohlédnout si můžete...

3. září 2024,  aktualizováno  1.10 13:05

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Nafotil zblízka i z dronu, v čem všem je krajina v Česku naruby

Řeky potřebují svůj prostor, aby dokázaly ochránit lidská sídla během povodní. Voda, která se vsákne v nivě, navíc doplní cenné zásoby podzemní vody. A to je jen jedno ze současných ožehavých témat,...

7. října 2024

Kde se vzal teddy bear, slavný plyšový medvídek. Legenda s označením 55PB

Co má společné Němka na invalidním vozíku, ruský výrobce sladkostí a americký exprezident? Ti všichni mají podíl na vzniku plyšového medvídka, nejslavnější hračky světa.

8. října 2024

Uzení masa je vášeň. Z vlastnoručně vyrobené udírny bude chutnat ještě lépe

Nejen klobása, ale i ryba, bůček nebo sýr, udit toho jde mnoho. I receptů a inspirací najdete na internetu či při sousedských posezeních celou řadu. Dřevěná udírna se rychle roztopí a není složitá na...

8. října 2024

Rudbekiím i nachovým léčivým třapatkovkám to na záhonu sluší až do podzimu

Třapatky a třapatkovky. Jmenují se skoro stejně a velmi podobně vypadají. Jedny bývají hlavně žluté nebo oranžové, ty druhé purpurové a léčivé. Které jsou které?

7. října 2024

OBRAZEM: Nafotil zblízka i z dronu, v čem všem je krajina v Česku naruby

Řeky potřebují svůj prostor, aby dokázaly ochránit lidská sídla během povodní. Voda, která se vsákne v nivě, navíc doplní cenné zásoby podzemní vody. A to je jen jedno ze současných ožehavých témat,...

7. října 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Legendární erotický film Emanuela se po 50 letech dočkal předělávky

Když se v roce 1974 objevil film Emanuela se Sylvií Kristelovou v hlavní roli, vzbudilo to pozdvižení. Explicitní...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...