Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Nešťastný vztah si máma tří dětí kompenzovala nákupy. Až zarovnala byt

  0:23
Představte si, že bydlíte v krásném velkém domě na okraji Prahy, ale v podstatě si nemůžete pozvat nikoho na návštěvu, protože by si neměl ani kam sednout. Všechno máte zarovnané věcmi, včetně sedačky v obýváku či kuchyňské linky. Někoho někam posadit a udělat mu kafe je pro vás prostě téměř neřešitelné.

Přesně do této situace se dostala čerstvě rozvedená trojnásobná maminka Katka, která měla to štěstí, že zasáhla kamarádka: přihlásila ji jako zájemkyni o účast v pořadu Do pořádku na Primě. Nemohla se trefit lépe.

Katka od počátku natáčení dávala najevo, že si je dobře vědoma toho, že pomoc opravdu potřebuje a že je za ni vděčná. Velice ochotně a s pokorou prošla svůj třípatrový dům s moderátorkou Adélou Gondíkovou a specialistkou na organizaci prostoru i věcí. I s řemeslníkem, protože dům je sice po rekonstrukci, nicméně zůstala řada nedodělků: netěsnící sprchový kout s nefunkčními posuvnými dvířky, chybějící stropní lišty, nedodělané zakončení podlahy, špatně přidělané garnýže a další „drobnosti“.

Zarovnaný dům i místnosti dané do pořádku

Kuchyň i koupelna navíc potřebovaly opravdu generální úklid, takže si na své přišla i další členka týmu Do pořádku, Monika Melicharová, která je spokojená, když po jejím zásahu vypadají například trouba, varná deska i digestoř jako nové. Zná spoustu fíglů, takže třeba umí poradit, co se zrcadlem v koupelně, aby se nerosilo. Prostě ho přeleštíte holicí pěnou. A je to. Podívejte se na úvodní video, kde to Monika předvádí a opravdu to funguje.

V první řadě bylo ale potřeba u Katky hned první den celý dům vyklidit, aby byl na řemeslné a úklidové práce vůbec prostor. Už to byl zcela zásadní krok, který paní Katku evidentně probudil z letargie s vidinou pozitivní změny.

Nezahlťte byt věcmi, nechte si místo k žití

„Co mě asi nejvíc trápí, je těch mnoho věcí,“ přiznala Katka, že například nakupovala dětem stále další a další oblečení nebo hračky, aniž by je potřebovaly. Není divu, že specialistka na organizaci věcí Bára Borovská s úžasem konstatovala: „Tady je všechno všude. A to tam, kde by to být nemělo.“ Ne že by se Katka nesnažila o nápravu, většinu volného času a víkendy trávila uklízením, ale věci v podstatě jen přesouvala z místa na místo. Přitom měla pocit, že ji množství věcí dusí, a nemohla kvůli tomu spát.

Jak na profi úklid

Ideální je, vzít to doma místnost po místnosti: 

Katka si nákupy kompenzovala nespokojenost ve vztahu s manželem alkoholikem, chyběla jí jakákoliv blízkost a pocit opory. Rozvod a boj o děti byly ještě bolestivější, takže necelý rok poté se stále utápěla v žalu a nebyla se situací úplně srovnaná. Podaná ruka od pořádkového týmu s Adélou v čele zřejmě – díky všímavé a empatické kamarádce – zasáhly v pravý čas.

„Všichni přece známe ten pocit radosti, když se zbavujeme břemene zbytečných věcí, krámů. Vlastníme spoustu věcí, některé pro radost, jiné nám snižují kvalitu života. A s těmi je třeba něco udělat,“ říká lakonicky Adéla Gondíková s tím, že právě proto si s týmem odborníků troufá za pouhých sedm dní uklidit, zorganizovat a uvést do pořádku jakoukoliv domácnost.

Když viděla všechny věci své rodiny vyskládané v hale, nemohla uvěřit, že jich...
Paní Katka opravdu dokázala v třípatrovém domě nashromáždit neuvěřitelné...

Když viděla všechny věci své rodiny vyskládané v hale, nemohla uvěřit, že jich je tolik.

A s energií sobě vlastní Adéla uvítala Katku s dětmi hned druhý den v hale plné jejich věcí a hraček. Jejich úkol byl jasný – polovinu věcí vytřídit a buď rozdat, prodat nebo recyklovat, polovinu si mohli ponechat. Pomáhaly jim jak Adéla, tak Bára a příjemně překvapené konstatovaly, že to mamince i dětem šlo jako po másle. Katka se zasekla jen u osobních věcí spojených s minulostí, se svatbou a společným životem s manželem. Tak snad jí to pomohlo udělat za nepříjemnými vzpomínkami tlustou čáru a ty pěkné si ponechat.

Pak už bylo vše na týmu profíků, kteří tři patra v domě vyspravili, zgruntu uklidili, a hlavně přeorganizovali. Maminka Katka tak už nemá zašívárnu na své rukodělné tvoření jen v rohu obýváku, zarovnanou věcmi, dopřáli ji vlastní prostor jen na tuto činnost, která jí dělá radost a je pro ni současně terapií.

Tvoření je náročné na materiál, který potřebujete mít po ruce. Což chce systém,...
V nově zařízené dílně má Katka vše potřebné pěkně roztříděno. Materiál v...
Nová Katčina dílna na tvoření

Tvoření je náročné na materiál, který potřebujete mít po ruce. Což chce systém a dostatek prostoru. Proto Bára pro Katku vyčlenila celou místnost jen na ruční práce.

Dvě holčičky mají nově svůj dětský pokoj, rovněž šikovně uspořádaný, a jejich brácha Dominik své klučičí království, rozšířený ještě o místnůstku na hračky a oblečení, původně jen zarovnanou štendry ověšenými nejrůznějšími věcmi. Kuchyň prokoukla, tak snad se bude Katce vařit s větší chutí i radostí, stejně jako koupelna s prádelnou, i sprchový kout je konečně funkční. A všude je spousta místa, takže se určitě vejde i nějaká ta milá návštěva.

A protože pořádek v domě znamená pořádek v duši, měl by nově uspořádaný a uklizený dům Katce pomoci vyrovnat se s bolestivým rozvodem. Život jde dál a děti hlavně potřebují spokojenou mámu.

Co myslíte, podaří se Katce udržet v domě pořádek?

Co myslíte, podaří se Katce udržet v domě pořádek?
celkem hlasů: 832
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 14. června 2023. Anketa je uzavřena.

Autor:
  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

Mizející brčka i šálky z těsta. Gastronomické léčky, které mají zachránit Zemi

Premium

Nádobí z mořských řas, šálky na kávu z těsta a mizející brčka – ekologové a designéři si na nás vymýšlejí neskutečné gastronomické léčky. Profitují z toho nejen pobavení strávníci, ale i celá naše...

25. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

Babičky ze zahrady nedělaly vědu. Pěstovaly podle tradic a zdravého rozumu

Vybavíte si, jak úžasné saláty a jablka měli vaši prarodiče? Jak jim kolem domu pořád něco kvetlo? Zkuste pečovat o zahrádku podobně jako oni.

24. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...