Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Desatero pro prodej i nákup umění a starožitností se v krizi může hodit

Obchodníky s uměním ekonomická krize příliš netrápí. Naopak, movití zákazníci do něj právě teď investují. A ti chudší zase nabízejí k prodeji zajímavé obrazy, starý nábytek a další věci zděděné po předcích.
Oskar Kokoschka a jeho obraz Londýn - Chelsea Reach (vydražen za 19,5 milionu).

Oskar Kokoschka a jeho obraz Londýn - Chelsea Reach (vydražen za 19,5 milionu). | foto: archiv autora

Ovšem zdaleka ne každý, kdo se chce do tohoto obchodu z jedné nebo druhé strany zapojit, se dobře orientuje v oboru. Kvůli své neznalosti a často i naivitě se obě skupiny mohou stát snadným terčem podvodníků. Pokud tedy o podobném nákupu či prodeji také uvažujete, mohou se vám hodit rady zkušeného kunsthistorika (nepřeje si být z pochopitelných důvodů jmenován, ale redakce jeho identitu zná).


Desatero pro kupce


- Neberte vůbec v úvahu stáří předmětů, neznamená nic. Uměleckému dílu dává hodnotu věhlas, talent a schopnosti autora, doba vzniku je druhotná.

- Nekupujte přes internetové aukce věci větší hodnoty. Je to až příliš rizikové. Místo originálu můžete dostat lacinou kopii a není si kde stěžovat.

- U dražších děl si objednejte vlastní znalecký posudek od renomovaného odborníka. Nespoléhejte na ten, co nabízí prodávající, nemusí být pravý. Dokonce ani u pravého posudku vám nikdo nezaručí jeho objektivitu. (Znalec totiž může posléze tvrdit, že se spletl, žádný postih ho za špatný posudek nečeká, naše zákony to bohužel umožňují.)

- U obrazů, jejichž cena se pohybuje v řádu mnoha milionů korun (Filla, Šíma, Kupka, Čapek, Zrzavý, Kokoschka aj.) je nejjistější požádat o posudek Národní galerii. Existují totiž tak dokonalá falza, že jsou odhalitelná jen za pomocí nejmodernějších metod.

- V zastavárnách či bazarech Picassa neženete. Na druhou stranu jejich majitelé nejsou až takoví odborníci, takže tam lze pořídit dost levně díla méně známých autorů, zejména regionálních. Na těch se dá vydělat pár tisíc, někdy i víc.

- Pokud míníte nakupovat v konkrétním starožitnictví, sežeňte si na něj nejprve reference. V případě, že se chcete sběratelství věnovat seriózně, udělejte si jasnou představu, jak by měla vaše sbírka vypadat. Pro případný pozdější prodej je nejlepší ucelená sbírka, ať už se jedná o autora nebo umělecký sloh.

- U drobnějších věcí (šperků, drahých kamenů, zlata, mincí, apod.) se doporučuje zvláštní obezřetnost nejen při koupi, ale i po ní. Kapsáři jsou vynalézaví a mají své tipaře.

- Měli byste vědět, že za pravost věcí v dražbě se neručí. Velké aukční domy sice podle svých možností ověřují původ i autorství díla, ale ani u nich není stoprocentní jistota. Určitě se vyhýbejte malým aukcím, kde se draží všechno možné.

- Obcházet venkovská stavení není úplně ideální metoda, nemusí vás vůbec vpustit dovnitř. Navíc musíte být skutečně fundovaní, abyste poznali, co z letitých věcí má skutečnou hodnotu a co je nepotřebná veteš.

- Pokud chcete koupit objemnější předměty - například starý nábytek - a prodávající vás pozve k sobě do bytu, běžte tam raději bez peněz. Nejlepší je vzít si doprovod, který s nimi počká v autě či někde poblíž.


Devatero pro prodávající

- Bazarům a zastavárnám se raději vyloženě vyhýbejte. Majitelé obvykle dovedou odhadnout zákazníka už od dveří a neomylně poznají tzv. "kavku".

- O autorovi díla si sežeňte informace před tím, než budete jeho dílo nabízet. Jména dobrých malířů, výtvarníků, sochařů, apod. vždy najdete v odborné literatuře.

- Nikdy nic neprodávejte v prvním obchodě. Snažte se jich obejít co možná nejvíc a srovnejte si nabídky. Je vždy výhodnější dát věc "do komise". Sice trvá déle, než se dočkáte peněz, za to jich je obvykle mnohem víc.

- Při prodeji objemnějších věcí, například nábytku, si pořiďte kvalitní fotodokumentaci. Právě ta může rozhodnout o ceně. Pokud se dostavíte s ošoupanou fotkou z rodinného archivu, je jasné, že jste amatér.

- Zkuste si alespoň orientačně zjistit, co se nejvíc cení u vámi nabízeného zboží. Například u mincí jsou to kromě materiálu či stáří nejvíce defekty, díky nimž byly staženy z výroby. Namátkou třeba pětikoruna z roku 1952 a koruna z roku 1947.

- Zrovna tak stará poštovní známka z exotické země hodnotu mít může, ale nemusí. Sběratelský klenot z ní spolehlivě udělá malý počet vydaných emisí, dále přetisky či chyby tisku.

- Neprodávejte prsteny s kamenem a šperky "na váhu". Je to vysoce prodělečné, to si je raději nechte.

- Nepodceňujte moderní předměty, včetně elektroniky a určitě všechny nevyhazujte. Počítač Macintosh Classic II z roku 1980 je vystaven v Muzeu moderního umění v NY a už teď na něm lze vydělat. Natož pak za pár let, kdy bude patřit mezi starožitnosti.

- U věcí, k nimž máte silný osobní vztah, se důkladně zamyslete, zda je jejich prodej opravdu nutný. Třeba se vaše finanční situace dá vyřešit jinak. Vzpomínky jsou cennější.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Soutěžící Hell’s Kitchen Česko ubývají. Pruďas Kašpárek už jich vyhodil šest

Pekelná kuchyně otevřela své brány na konci srpna. Radek Kašpárek přivítal profesionální kuchaře z celé České republiky, kteří bojují o pozici kreativního šéfkuchaře v jeho restauracích 420 a Field a...

27. srpna 2024  9:24,  aktualizováno  2.10 22:05

Čeští modeláři jsou mistři oboru. Takto se prezentovali na výstavě E-day

Proslulá modelářská výstava E-day je každoroční přehlídkou špičkových plastikových modelářů. Lze ho nazvat svátkem umění zlatých českých ručiček a zároveň možností, aby si ti nejlepší poměřili síly.

2. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dejte si trénink na hospodský kvíz. Je to výzva i příjemný strávený čas

Se zkracujícími se dny ubývá času stráveného venku, přesouváme se spíš dovnitř a setkání s přáteli už také moc nesměrujeme do parku nebo na louku. Tak proč si s nimi nedat třeba hospodský kvíz –...

3. října 2024

Nejroztomilejší zářijoví mazlíčci se radují z výhry, prohlédněte si všechny

Napínavé hlasování o nejroztomilejší mazlíky měsíce září skončilo, o vítězích je rozhodnuto – a odnášejí si granule, deky i hračky značky Purina PRO PLAN. Zalistujte galerií, prohlédnout si můžete...

3. září 2024,  aktualizováno  1.10 13:05

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Nafotil zblízka i z dronu, v čem všem je krajina v Česku naruby

Řeky potřebují svůj prostor, aby dokázaly ochránit lidská sídla během povodní. Voda, která se vsákne v nivě, navíc doplní cenné zásoby podzemní vody. A to je jen jedno ze současných ožehavých témat,...

7. října 2024

Kde se vzal teddy bear, slavný plyšový medvídek. Legenda s označením 55PB

Co má společné Němka na invalidním vozíku, ruský výrobce sladkostí a americký exprezident? Ti všichni mají podíl na vzniku plyšového medvídka, nejslavnější hračky světa.

8. října 2024

Uzení masa je vášeň. Z vlastnoručně vyrobené udírny bude chutnat ještě lépe

Nejen klobása, ale i ryba, bůček nebo sýr, udit toho jde mnoho. I receptů a inspirací najdete na internetu či při sousedských posezeních celou řadu. Dřevěná udírna se rychle roztopí a není složitá na...

8. října 2024

Rudbekiím i nachovým léčivým třapatkovkám to na záhonu sluší až do podzimu

Třapatky a třapatkovky. Jmenují se skoro stejně a velmi podobně vypadají. Jedny bývají hlavně žluté nebo oranžové, ty druhé purpurové a léčivé. Které jsou které?

7. října 2024

OBRAZEM: Nafotil zblízka i z dronu, v čem všem je krajina v Česku naruby

Řeky potřebují svůj prostor, aby dokázaly ochránit lidská sídla během povodní. Voda, která se vsákne v nivě, navíc doplní cenné zásoby podzemní vody. A to je jen jedno ze současných ožehavých témat,...

7. října 2024

Rozdáváme eko prostředek na nádobí ZDARMA
Rozdáváme eko prostředek na nádobí ZDARMA

Hledáme 40 maminek, které chtějí vyzkoušet ekologický prostředek na nádobí FeelEco s vůní citronu. Zapojte se do našeho testování a zjistěte, jak...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Legendární erotický film Emanuela se po 50 letech dočkal předělávky

Když se v roce 1974 objevil film Emanuela se Sylvií Kristelovou v hlavní roli, vzbudilo to pozdvižení. Explicitní...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...