Na jednoduché přírodní aranžmá vám stačí vhodné obaly na květináče, svazky...

Na jednoduché přírodní aranžmá vám stačí vhodné obaly na květináče, svazky jehlic a šišky. | foto: Stars for Europe

S vánoční hvězdou si můžete dovolit jakýkoliv styl výzdoby

  • 0
Poinsettie se pěstují v tolika barvách, druzích a velikostech, že je opravdu z čeho vybírat, a díky této rozmanitosti tak můžete snadno vytvořit jakýkoliv styl dekorace. Jen musíte vybrat rostlinu zdravou a umět se o ni správně postarat, aby vám dlouho vydržela.

Co se barev a tvarů týká, můžete vybírat mezi poinsettií šarlatově červenou, jemně růžovou, zářivě růžovou, zelenkavou, jasně žlutou nebo vznešenou krémově bílou, dvoubarevně mramorovanou, skvrnitou, se zakulacenými, či vykrojenými listy, roztomilou miniaturou, nebo košatým keřem.

Inspirativní fotogalerie

Rostliny vám v kombinaci s vánočními dekoracemi vždy změní prostřený stůl na slavnostní. Jednoduchého a přírodního vzhledu dosáhnete s obyčejnými doplňky, jako jsou šišky nebo větvičky. Pro moderní styl se naopak zaměřte na hravé detaily, třeba skleněné ozdoby nebo zajímavě oblečte květináč. A to doslova, látka se na něj dá jednoduše nalepit pomocí tavné pistole.

Jak o vánoční hvězdu pečovat, aby vydržela

Z obchodu si odneste rostliny jen viditelně nepoškozené, zelené s pučícími květy (to jsou ty malé ve středu, ne barevné listeny). Zkontrolujte také omakem vlhkost půdy, abyste se přesvědčili, že byla hvězda správně zalévána. Nechte si ji pečlivě zabalit a cestou se snažte vyhnout zimnímu chladu.

Doma pak poinsettie nemá ráda zimu ani průvan. Nejlépe vám bude prospívat při pokojové teplotě mezi 15 až 22 stupni Celsia, na světlém místě s trochou přímého slunce, ale ve větší vzdálenosti od topení. Zamezte průvanu, opadaly by listeny. Zalévejte ji asi jednou za dva dny, ne více. Příliš zálivky způsobuje ztrátu barvy a také opadání listů.

Abyste se vyhnuli skvrnám a hnědým okrajům listů, můžete do zálivky jednou měsíčně přidat jakékoli běžné hnojivo. Po opadání posledních listenů se rostliny většinou likvidují. Chcete-li je pěstovat dál, seřízněte je asi na 15 cm a do června udržujte v suchu při teplotách kolem 13 až 15 °C.

Až se objeví nové výhonky, přesaďte je, zvyšte o pár stupňů teplotu a začněte mírně zalévat, dvakrát měsíčně přihnojujte. Takto pokračujte až do listopadu. Aby rostlina vytvořila květy a barevné listeny, musí mít dva měsíce limitovaný přísun světla. Proto ji denně na 14 hodin před světlem chraňte, například papírovou krabicí.