Cukety nemusejí být jen zelené, štíhlé a dlouhé jako okurky. Mohou být i žluté,...

Cukety nemusejí být jen zelené, štíhlé a dlouhé jako okurky. Mohou být i žluté, bílé či pruhované, baňaté i kulaté. Jejich blízkým příbuzným jsou i patizony, které mají velmi jemnou sladkou chuť. | foto: Profimedia.cz

Cuketa je nesmrtelná: snadno se pěstuje a v kuchyni z ní připravíte cokoli

  • 4
Kdo si cukety jednou pustí do zahrádky, už se jich prý nezbaví. Pěstují se totiž velmi snadno a pěkně plodí. Každopádně jsou jen dvě skupiny lidí: jedni nad cuketami ohrnují nos, protože jim připadají bez chuti. Druzí je zbožňují a dokážou z nich připravit cokoli, od řízků až po dort.

Konzumace cuket ovšem prospěje každému, a u koho si najde místo v kuchyni, bude zdravý. Cuketa totiž pomáhá s hubnutím i diabetem.

Cukety čili cukíny v kuchyni

Cuketa není nic jiného, než kultivar tykve obecné vyšlechtěný v Itálii. U nás si získala popularitu tím, že ačkoli je velmi podobná okurce, není náchylná k plísni okurkové a zvládne ji pěstovat každý. 

Dnes známe celou řadu odrůd: světle i tmavě zelené, žluté, bílé, proužkované.  Všechny jsou dobrým zdrojem zejména vlákniny, vitaminů A, C a skupiny B, hořčíku, fosforu, vápníku, draslíku, zinku, mědi, železa, kyseliny listové a dalších bioaktivních látek. A to není málo.

KVÍZ: Otestujte se, co víte o cuketách neboli cukínách

Proslulé jsou jako součást redukčních a diabetických diet: mají totiž nízký glykemický index, minimum cukrů a kalorií, ale zato hodně vody. A navíc podporují spalování tuků a detoxikují.

Vyzkoušejte třeba lehké cuketové nudle podle Zdeňka Pohlreicha:

27. března 2017

To ovšem zdaleka není všechno. Konzumace cuket také pomáhá snižovat krevní tlak i cholesterol, posilovat kardiovaskulární systém a jaterní funkce, čistit ledviny a močové cesty, zlepšovat trávení a odplavovat škodliviny z těla. 

Cukety, nebo cukíny?

Obojí je správně. U výrazu cukíny jde o počeštěnou verzi italské zdrobněliny slova zucca (tykev) v mn. čísle. To se používá buď v ženském rodu (zucchine, tedy cukína), nebo v mužském (zucchetti, tedy cuketa). 

Vedle toho podporuje paměť a činnost mozku, uklidňuje a odbourává stres. 

A v neposlední řadě svědčí vlasům, nehtům a pokožce, zmírňuje i ekzémy a příznaky lupénky. Díky ochrannému a regeneračnímu vlivu na buňky se uvažuje i o podílu na prevenci nádorových onemocnění. Takže cukety neboli cukíny se určitě vyplatí jíst i pěstovat, ať jí říkáte jakkoliv. 

Recept na lehký oběd z cukety a bulguru

Nebo si připravte cuketu s bulgurem jako nízkoglykemický oběd. Potřebovat budete 150 gramů bulguru, 4 menší nebo 2 větší cukety, 10 stonků povařeného pórku, 80 g ricotty vhodné na strouhání, svazek bazalky, svazek máty, 100 gramů krůtího masa, extra panenský olivový olej, pepř a sůl.

Bulgur uvařte podle návodu a zakápněte olejem. Cukety nakrájené na nudličky orestujte, osolte a ochuťte mátou a bazalkou. Krůtí maso nakrájejte na kousky a opečte, povařený pórek nakrájejte na kolečka. Vše promíchejte, dochuťte pepřem a solí podle chuti a nakonec přidejte strouhanou ricottu.

Výborné je i jednoduché italské rizoto s cuketou, jak ho dělá Emanuel Ridi:

10. července 2012

Pokud vám nechutnají tepelně upravené cukety, zkuste si z nich připravit raw špagety, tedy bez vaření. Není nic snadnějšího a jsou opravdu osvěžující. 

9. listopadu 2012