Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chrostíci mění zvyklosti, místo písku si stavějí schránky z mikroplastů

Chrostíci spolu s pískem začali ke stavbě schránek používat i mikročástice umělohmotného odpadu. Odhalili to výzkumníci z Německa. Problém je podle nich v tom, že taková ochranná vrstva není dost pevná. Plasty navíc pro chrostíky i další živočichy můžou být toxické.

Schránky si stavějí z písku, jehličí i schránek jiných živočichů. | foto: Profimedia.cz

Chrostíci se líhnou ve sladké vodě a celý život tráví v její blízkosti. Z vajíček se nejprve vylíhnou vodní larvy, které si budují schránky z různých materiálů, jako je písek nebo jehličí. 

Po čase vyplavou na břeh, tam oschnou a vyklube se z nich křídlatý hmyz. Právě na měnící se návyky těchto larev se zaměřili vědci z Univerzity v Koblenz-Landau.

Zjistili, že chrostíci začali jako stavební materiál využívat i mikroplasty – drobné částečky plastového odpadu, který se v přírodě hromadí v čím dál větší míře. Chrostíci jimi přímo nahrazují zrnka písku a další přírodní materiály, na které byli zvyklí.

Měkké schránky a jedovaté výluhy

Na první pohled to vypadá jako chytrá adaptace, jenže schránky z plastu jsou ve skutečnosti málo odolné. Pro predátory je snazší se do nich dostat, dokonce se někdy i samy rozpadají působením vodních proudů, vírů nebo vln. 

Dospělý chrostík

Podle vědců je to nejspíš proto, že částice plastů jsou lehčí a měkčí než například písek. Snáze podlehnou vnějším mechanickým vlivům, a své obyvatele proto moc dobře nechrání.

Navíc se chrostíci potenciálně vystavují působení toxických chemikálií. Dýchají totiž tak, že si do schránky natahují čerstvou vodu. I přes plasty. 

„Uvnitř popohánějí proud vody, aby prošla jejich žábrami. Pokud se však schránka zčásti skládá z plastů, můžou se do žaber dostat i jejich výluhy. A ty můžou larvě škodit,“ popsala magazínu Wired bioložka Sonja Ehlersová, která se na studii podílela.

Chrostíci

Chrostíci (vědeckým pojmenováním Trichoptera – thrix znamená řecky chlup a ptera jsou křídla, lidově živá dřívka) jsou řád křídlatého hmyzu s proměnou dokonalou. Dospělci mají ochlupená křídla a žijí v blízkosti čistých vod. Mohou sloužit jako indikátory její čistoty. 

Vajíčka kladou do vody nebo její těsné blízkosti. Larvy jsou vodní a staví si schránky z nejrůznějšího materiálu, který je charakteristický pro daný druh. Tímto materiálem může být písek, jehličí i schránky jiných živočichů.

Vědci upozorňují, že chrostíci jsou v přírodě sice malí, ale důležití hráči. Tvoří nedílnou složku zejména říčních ekosystémů, protože se ve vodních korytech živí rostlinami, které by se jinak přemnožily. Zároveň jsou důležitou kořistí pro mnoho dalších zvířat – kromě ryb třeba i pro žáby, pavouky nebo netopýry. Ti by při jejich pojídání mohli být dále vystaveni toxickému působení mikroplastů.

Od nás až do Antarktidy

Mikroplasty a jejich přítomnost v přírodě tvoří z hlediska její ochrany čím dál palčivější problém. Každý rok ve vodních tocích, mořích i oceánech končí více plastového odpadu než rok předtím. 

Nedávná studie zjistila, že na jeden metr krychlový v oceánu připadají skoro dva miliony mikroskopických částeček plastu. Informoval o tom britský Daily Mail. Připomněl také, že mikroplasty už byly nalezeny dokonce i v antarktickém ledu. To ukazuje, jak daleko tyto částečky dokážou ze západního světa docestovat.

V jiné studii vědci zkoumali jejich vliv na těla korýšů – perlooček. Zjistili, že u nich mikroplasty můžou přímo změnit anatomický vývoj. Některým tak například místo krunýře narostl obal ve tvaru balonu; jiné svoje soukmenovce, kteří plastům vystaveni nebyli, výrazně přerostly.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Zabití trofejní rekordní ryby? Neukojené ego. Ani není k jídlu, říká rybář Vágner

Premium

Zabíjet trofejní ryby je podle rybáře Jakuba Vágnera úplně zbytečné. Nejenže se nedají sníst, ale poškozuje to celou rybářskou komunitu, kterou to zbavuje možnosti se s takovou rybou setkat. Může za...

4. září 2024

Kokardy, nenáročné trvalky našich prababiček, které vděčně kvetou celé léto

Český název dostaly podle ozdob nosících se na klopách kabátů, protože připomínají rozety neboli kokardy. V trvalkových záhonech bohatě kvetou celé léto až do podzimu, obzvlášť pokud průběžně...

9. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zákeřné krásky našich zahrad umějí otrávit. Chraňte před nimi děti i mazlíčky

Některé z nich jsou tak půvabné, až se nad nimi srdce pousměje, je však třeba mít se před nimi na pozoru. Přestože vypadají zcela neškodně.

5. září 2024

Poznejte soutěžící Hell’s Kitchen Česko. Koho už vyhodil pruďas Kašpárek?

Pekelná kuchyně otevřela na konci srpna své brány. Radek Kašpárek přivítal profesionální kuchaře z celé České republiky, kteří bojují o pozici kreativního šéfkuchaře v jeho restauracích 420 a Field a...

27. srpna 2024  9:24,  aktualizováno  4.9 22:05

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Máte skvělé maliny, rybíz či motýlí keře? Namnožte si další, řízkováním

Rádi byste navýšili počet ovocných či okrasných keřů na své zahradě, dokonce už máte své osvědčené odrůdy či hybridy, které právě u vás jdou? Ideální stav, abyste si je namnožili sami. Vyzkoušejte si...

6. září 2024

Psychedelický gekon i mistr kamufláže. V liberecké zoo se zabydleli noví ještěři

Liberecká zoologická zahrada se pyšní novou expozicí tropických ještěrů. Deset menších i větších terárií skrývá ohrožené gekony i jednoho z největších a vůbec nejbarevnějších chameleonů na světě.

11. září 2024  16:33

Příroda si s námi hraje na neviditelnost. Pomáhá lom světla i nanotechnologie

Premium

Jako by podobat se kusu skla nebylo už samo o sobě dost divné. Průhlední tvorové navíc předvádějí přepínání mezi neviditelností a jasnou přítomností, mají oči zarostlé vevnitř v hlavě nebo jsou...

11. září 2024

Svět rekordů našich motýlů? Největší kopuluje až 16 hodin, vzápětí umírá

Patří mezi nejrozmanitější skupiny hmyzu. Po světě poletuje více než sto šedesát pět tisíc druhů motýlů. My se dnes vydáme za těmi, kteří zdobí naši krajinu a rozhodně stojí za pozornost. Znáte obra...

10. září 2024

Ještě máte poslední chvíle pro kontrolu nebo rekonstrukci topení

Počasí možná přejde přímo z léta do zimy a pak už bude pozdě, protože se začne topit, a to už budou opravy komplikované. Proto je teď poslední chvíle minimálně pro kontrolu otopného systému, případně...

10. září 2024

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...