Proč se žateckému chmelu říká Saaz?
Monika Boublíková: Saaz je německý ekvivalent pro název města Žatec. A protože v Žatci až do druhé světové války tvořili velkou část obyvatel Němci a obchod s chmelem byl převážně v rukou Židů a Němců, vžil se pro naši nosnou odrůdu žatecký poloraný červeňák ve světě název Saaz.
Aleš Kopecký: Každý sládek ví, že Saaz znamená nejkvalitnější žatecký chmel. To je hodnota, kterou si musíme chránit. Proto už za Marie Terezie vznikl patent proti falšování chmele a bylo zavedeno úřední pečetění. Od roku 2007 získal chmel vypěstovaný v žatecké oblasti chráněné označení původu. Certifikace chmele je naprosto unikátní systém, který v Česku na rozdíl od zbytku světa garantuje stát. Jako důkaz pravosti původu a kvality vydává ověřovací listinu, jež potvrzuje pivovarům, že jde o originální žatecký chmel z České republiky.
Přínos minipivovarů, co se týče chmelařství, je velký. Z hlediska spotřeby to sice nejsou v Česku velké objemy, ale na druhou stranu experimentují a vaří jiné typy piv. Lidé si je vyzkoušejí.