Červenou řepu si můžete připravit třeba pečenou, se svým oblíbeným kořením. Skvělá je v kombinaci s kozím sýrem. | foto: Getty Images

Červená řepa na talíři se postará o vaše tepny, srdce, tlak i cholesterol

  • 0
Máte-li na ni neblahé vzpomínky ze školních jídelen, připravte si ji tak, aby vám opravdu chutnala. Způsobů je nespočet. Červená řepa je totiž skoro „zázračná“, dopřejete-li si ji často, dokáže vás účinně ochránit před spoustou i velmi závažných chorob. Je to takový karmínový všeuměl.

Červená řepa obsahuje významné množství vitaminu C, E a skupiny B, beta-karotenu, kyseliny listové, železa, vápníku, draslíku, hořčíku, sodíku, křemíku, zinku, selenu, manganu, mědi, jódu a dalších cenných látek. 

KVÍZ: Je červená řepa vhodná při chudokrevnosti?

Díky obsahu látky zvané betanin, který působí trochu jako kyselina acetylsalicylová (tedy jako aspirin či acylpyrin), rozšiřuje červená řepa věnčité tepny, pomáhá bránit vzniku krevních sraženin v cévách, zpevňuje stěny vlásečnic a brání rozvoji aterosklerózy.

Červená řepa zároveň snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu, takže je celkově skvělým ochráncem před kardiovaskulárními chorobami. 

Má také silné antioxidační účinky a patrně hraje roli i v prevenci nádorových onemocnění. Výrazně posiluje imunitu, čistí střeva, napomáhá detoxikaci, zlepšuje trávení a činnost jater, působí močopudně, stimuluje tvorbu červených krvinek, má příznivý vliv na kvalitu mozkové činnosti a prospívá i kostem, pokožce, vlasům a nehtům.

Předávkovat se nemůžete. Odborníci doporučují vypít denně 100 ml šťávy z červené řepy, a to alespoň deset dní každý měsíc. 

Klidně si ji ovšem dávejte i v jiné podobě – syrovou, dušenou, pečenou, naslano i nasladko, a to v míře neomezené. Jen nebuďte překvapeni, že při větší konzumaci červené řepy budete mít moč zbarvenou do karmínova, to je normální.

Recept na skvělé zimní čatní

Na přípravu potřebujete: 1,5 kg syrové červené řepy, 3 cibule, 3 jablka, šťávu a strouhanou kůru ze 3 pomerančů, 2 lžíce hořčičných semínek, 2 lžíce semínek koriandru, 1 lžíci mleté skořice, 1 lžíci mletého hřebíčku, 700 ml červeného vinného octa a 700 g hnědého cukru.

Čatní z červené řepy je výborné i jen tak na chleba.

Postup přípravy: Řepu, cibuli a jablka očistěte a nastrouhejte nebo pokrájejte, ve velkém hrnci pak smíchejte všechny suroviny. Přiveďte k varu, ztlumte a za občasného míchání nechte hodinu probublávat. Potom odstavte a nechte 10 minut odpočívat. Pak dávejte do skleniček, uzavřete a otočte dnem vzhůru. Lze jíst hned, ale lepší je, když se zhruba měsíc uleží v lednici.

A kde červenou řepu nejlépe vzít? 

Nejlepší je si řepu vypěstovat na zahradě nebo koupit v bio kvalitě, což lze na farmářských trzích i některých supermarketech. Případným pěstitelům lokální farmář Jakub Hlůže radí: „V případě sucha potřebuje červená řepa zálivku, aby bulvy nebyly malé a dřevnaté. Sklidit musíte do prvních mrazíků a tak, aby nepřerostla. Při sklizni dbejte, aby nedošlo k poškození bulvy.“

Vyzkoušet můžete i tzv. flatbread s červenou řepou podle Pohlreicha:

8. dubna 2016