Rozmarýn pomůže soustředění
Z domácích bylinek, které podporují mozkovou aktivitu, jednoznačně vede rozmarýn. Už v antickém Řecku si studenti navykli umisťovat rozmarýnové výhonky do míst, kde se učili a připravovali na zkoušky. I moderní studie prokázaly, že látky obsažené v rozmarýnu mohou zlepšit krátkodobou paměť a schopnost soustředění. Pořiďte si domů tuto „zázračnou“ bylinku a párkrát za den k ní přivoňte. Nebo si z ní uvařte čaj, stačí zalít pár lístků horkou vodou.
Bylinky umí štěpit tuky, i v oblasti břicha. Které vám pomohou zhubnout?![]() |
Ginkgo biloba podpoří koncentraci
Když se řekne paměť, většině z nás vytane na mysli nejstarší strom na planetě – ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný, jehož listy byly používány po staletí k podpoře kognitivních funkcí. Obsažené látky zlepšují prokrvení mozku a napomáhají jeho okysličení. To moc dobře věděli už staří čínští lékaři, kteří využívali jinan jako mimořádně silný antioxidant s pozitivními účinky na paměť a koncentraci. Extrakt si dnes můžete pořídit v podobě doplňků stravy, případně čaje.
Jinany. Urostlí krasavci, kterým páchnoucí plody prostě musíme odpustit![]() |
Šalvěj lékařská zahání zlé myšlenky
Svými příznivými účinky na paměť a pozornost proslula i šalvěj. Ve středověku byla dokonce považována za bylinu, která projasňuje mysl a zahání zlé myšlenky. Ze šalvěje si můžete připravit čaj či ji přidat do jídla. Hodí se k masu, zvěřině, rybám, sýrům, do omáček i k výrobě bylinkového másla. Nemluvě o dalším benefitu pro ženy procházející menopauzou – účinné látky obsažené v šalvěji pomáhají mírnit návaly horka.
Vykuřování ovlivňuje mozek a mění emoce. Každá bylina umí něco jiného |
Voňavá „medlinka“ čili meduňka uklidňuje
Bylinka s nádhernou citronově-medovou vůní je známá hlavně pro své zklidňující účinky a jako přírodní lék pro dobrý spánek. Pozitivní vliv má ale i na mozkovou činnost. Tinktura z meduňky pomáhá zlepšovat kognitivní funkce – paměť, koncentraci a schopnost se učit. Podporuje také duševní rovnováhu a snižuje úzkost a stres, což opět úzce souvisí s kvalitou paměti. Prostě ideální kombinace. Meduňkový čaj se vyplatí mít doma, seženete ho v každé lékárně.
Atlas bylin: Bylinky stres a úzkost odplaví a spánek se dostaví![]() |
Pupečník asijský pro dlouhověkost
Tato asijská léčivka, známá též pod názvem gotu kola, se už tisíce let používá v indické ájurvédě. Příznivě ovlivňuje nervovou soustavu a je velmi užitečná při léčbě různých psychických potíží včetně depresí. Navíc podporuje jasné uvažování, zlepšuje paměť a schopnost soustředění. Doporučuje se zejména pro starší lidi nebo pacienty, kteří prodělali mozkovou mrtvici a potřebují povzbudit paměť.
Pupečník si můžete pěstovat i doma v květináči a z jeho lístků si udělat čaj: čtvrtlitrem vařící vody přelijte jednu lžíci drcené bylinky (sušené nebo čerstvé) a nechte čtvrt hodiny louhovat.
Pupečník, všelék a bylinu dlouhého života, si můžete hýčkat jako pokojovku![]() |