Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VIDEO: Telecí kýta by pro kuchaře byla moc suchá, raději ji nabrinoval

Ačkoli se u italské kuchyně říká, že její předností je hlavně jednoduchost a rychlost, v pořadu Ve varu ukazuje šéfkuchař Marco Giampaoli, že v případě některých receptů si složitostí nezadá s komplikovanými michelinskými recepturami.

Když se tu odkazuje na kuchaře s italským jménem, nenechte se zmást. Tento vyrostl v Mostu, jen má italské kořeny. K vaření se dostal až na brigádě při studiu na vysoké škole a tak ho to pohltilo, že se kuchyni začal věnovat na plný úvazek.

Absolvoval stáže v mnoha podnicích u nás i v zahraničí a nakonec skončil jako šéfkuchař pražské italské restauraci Aromi. V pořadu to nevyslovuje, ale vzhledem k tomu, že se objevuje v rondonu označeném logem restaurace (a strýček Google to potvrzuje), souhlasí to. Tvrdí o sobě, že se pokouší připravovat tradiční italskou kuchyni moderně.

Ve varu

Pořad můžete sledovat každou neděli odpoledne nebo na iPrima.cz

Jeho první recept na vitello tonnato, což je telecí brzlík s omáčkou piccata, totiž vychází z kusu telecí kýty. Jenže toto maso je v podstatě dost suché, takže ho napřed musí naložit do nálevu.

Podívejte se na video, jak a proč se takový nálev používá a že určitě stojí za to si ho někdy vyzkoušet i doma. Zvlášť když budete vědět, že si budete muset poradit s hodně libovým masem, u kterého po upečení hrozí vysušení. Prostě že zbude podrážka.

Metoda se odborně jmenuje brining a znají ji všichni, kdo třeba udí. Do litru vody se přidá zhruba 100 mg soli a bylinky podle toho, jaký druh masa se chystáte naložit.

Poměry vody a soli se mohou lišit podle velikosti a druhu masa. Zatímco kuřecímu prsu stačí půlhodina v 10% nálevu (tedy 100 g soli na litr vody), stehna v něm odpočívají asi hodinu. Ryby se zpravidla brinují půl hodiny až hodinu v 3% roztoku a nakládání celého zvířete může zabrat třeba celý den.

Nálev napřed necháte projít varem a vystydnout. Pak do něj na vyzkoušenou dobu ponoříte maso. Když ho vyndáte, pečlivě ho osušíte a můžete dál kuchyňsky připravovat.

Co se s masem mezitím stane? Tím nejvýznamnějším je takzvaná denaturace, tedy změna struktury bílkovin. Vlákna tak lépe absorbují tekutinu ze solného roztoku (po naložení váží maso o 6 až 8 % víc) a během další tepelné úpravy nedochází k takové ztrátě vlhkosti jako u nebrinovaného masa.

Brinování se hodí především k úpravě libového masa, jako je drůbež (kuřecí, krůtí, kapoun), telecí nebo bílé ryby, které mají tendenci se vysoušet a tuhnout. Možná by mohl pomoct třeba i v případě vepřové pečeně, která je až nechutně libová a když ji jenom o chvíli v troubě „přetáhnete“, je k nerozkousání.

Naopak u hovězího nebo zvěřiny se tato metoda nedoporučuje, protože má výraznější chuť, a nálev by chutě mohl vyplavit.

Výsledkem nakládání je maso prosolené v celé tloušťce svého objemu. Na to je třeba myslet s mírou použití soli při dalším zpracování.

Autor:
  • Nejčtenější

Soutěžící Hell’s Kitchen Česko ubývají. Pruďas Kašpárek už jich vyhodil šest

Pekelná kuchyně otevřela své brány na konci srpna. Radek Kašpárek přivítal profesionální kuchaře z celé České republiky, kteří bojují o pozici kreativního šéfkuchaře v jeho restauracích 420 a Field a...

27. srpna 2024  9:24,  aktualizováno  2.10 22:05

Čeští modeláři jsou mistři oboru. Takto se prezentovali na výstavě E-day

Proslulá modelářská výstava E-day je každoroční přehlídkou špičkových plastikových modelářů. Lze ho nazvat svátkem umění zlatých českých ručiček a zároveň možností, aby si ti nejlepší poměřili síly.

2. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dejte si trénink na hospodský kvíz. Je to výzva i příjemný strávený čas

Se zkracujícími se dny ubývá času stráveného venku, přesouváme se spíš dovnitř a setkání s přáteli už také moc nesměrujeme do parku nebo na louku. Tak proč si s nimi nedat třeba hospodský kvíz –...

3. října 2024

Nejroztomilejší zářijoví mazlíčci se radují z výhry, prohlédněte si všechny

Napínavé hlasování o nejroztomilejší mazlíky měsíce září skončilo, o vítězích je rozhodnuto – a odnášejí si granule, deky i hračky značky Purina PRO PLAN. Zalistujte galerií, prohlédnout si můžete...

3. září 2024,  aktualizováno  1.10 13:05

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Nafotil zblízka i z dronu, v čem všem je krajina v Česku naruby

Řeky potřebují svůj prostor, aby dokázaly ochránit lidská sídla během povodní. Voda, která se vsákne v nivě, navíc doplní cenné zásoby podzemní vody. A to je jen jedno ze současných ožehavých témat,...

7. října 2024

Kde se vzal teddy bear, slavný plyšový medvídek. Legenda s označením 55PB

Co má společné Němka na invalidním vozíku, ruský výrobce sladkostí a americký exprezident? Ti všichni mají podíl na vzniku plyšového medvídka, nejslavnější hračky světa.

8. října 2024

Uzení masa je vášeň. Z vlastnoručně vyrobené udírny bude chutnat ještě lépe

Nejen klobása, ale i ryba, bůček nebo sýr, udit toho jde mnoho. I receptů a inspirací najdete na internetu či při sousedských posezeních celou řadu. Dřevěná udírna se rychle roztopí a není složitá na...

8. října 2024

Rudbekiím i nachovým léčivým třapatkovkám to na záhonu sluší až do podzimu

Třapatky a třapatkovky. Jmenují se skoro stejně a velmi podobně vypadají. Jedny bývají hlavně žluté nebo oranžové, ty druhé purpurové a léčivé. Které jsou které?

7. října 2024

OBRAZEM: Nafotil zblízka i z dronu, v čem všem je krajina v Česku naruby

Řeky potřebují svůj prostor, aby dokázaly ochránit lidská sídla během povodní. Voda, která se vsákne v nivě, navíc doplní cenné zásoby podzemní vody. A to je jen jedno ze současných ožehavých témat,...

7. října 2024

Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak
Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak

Moje témata patří snad k těm nejvíce nepopulárním, která ve společnosti kolují, říká v podcastu Netabuj knihomolka, influencerka a maminka malé...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Legendární erotický film Emanuela se po 50 letech dočkal předělávky

Když se v roce 1974 objevil film Emanuela se Sylvií Kristelovou v hlavní roli, vzbudilo to pozdvižení. Explicitní...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...