Křehké a něžné květy bramboříků lze využít i při vánočním stolování. Pokud...

Křehké a něžné květy bramboříků lze využít i při vánočním stolování. Pokud následně květům seříznete stonek a vložíte je do vody, měly by vám vydržet. | foto: iBulb

Bramboříky jako něžná květinová dekorace nejen na Vánoce. Vydrží roky

  • 2
Bramboříky jsou jako stvořené nejen k působivým adventním a vánočním dekoracím. Díky tomu, že jejich jemné barvy umí příjemně oživit byt či dům na dlouhé týdny, vám pomohou přežít zimní období. A magazín DOMA Dnes přidává cenné rady, jak o bramboříky pečovat, aby vám vydržely dlouhé roky.

Ještě před deseti lety bylo snahou každého zahradníka vypěstovat bramboříky s co největšími a nejnápadnějšími květy, dnes jsou naproti tomu v oblibě minirostlinky, které nasazují velké množství znatelně menších květů. Konkrétně jsou to například kultivary ze sérií Mirabelle nebo Puppet.

Bramboříky nejen vánoční

Základními barvami bramboříků jsou červená, růžová, lososová a bílá, existují však také odrůdy s mramorovanými nebo žíhanými květy. Zvláště ty bílé ovšem  každopádně přímo lákají k využití při tvorbě dekorací na vánoční stůl.

I listy bramboříků působí samy o sobě dekorativně, navíc se často vyznačují jemnou kresbou nebo rozdílně zbarvenými plochami. A protože jsou bramboříky (Cyclamen) obecně velmi  oblíbenými pokojovými rostlinami, které tradičně zpříjemňují klima v bytě hlavně v období Vánoc, mohou se stát i skvělým květinovým dárkem. 

Původ jména rostliny je ukryt pod zemí
Název brambořík upomíná na silné hnědé hlízy, které se v průběhu let stále zvětšují. I příbuzní velkokvětých pokojových bramboříků rostou ve volné přírodě hustě pod zemí a jsou bohaté na škrob. Proto také sloužily v minulých dobách jako výživné krmivo pro prasata.

Na Vánoce potěší i amarylis nebo vánoční hvězdy

K Vánocům tradičně patří i okázale kvetoucí amarylis.
Vánoční dekorace mohou být velmi jednoduché, o to jsou působivější a dávají...
Živé květy - v tomto případě amarylis - jsou velmi působivou součástí vánočním...
Poinsettie jsou vděčnou součástí adventních i vánočních aranžmá, ať jsou v...

Volně rostoucí bramboříky jsou však v přírodě stále vzácnější, což je důvod, proč byste jim v obývacím pokoji mohli vyčlenit kousek místa. Zatímco dříve bylo jejich pěstování poměrně obtížné, s uvedením nových kříženců na trh se mnohé změnilo a určitě to zvládnete.

Bramboříky jsou totiž právě teď běžně k dostání jako kvetoucí pokojové rostliny v každém květinářství. V některých semenářstvích se dokonce dají sehnat i semena, takže je můžete zkusit vypěstovat i tímto způsoben.

Vybrat si u bramboříků můžete mezi mini, středně vzrůstnými, tedy midi, a  velkými - maxi - odrůdami. Na jedné rostlině se může vyskytovat i přes třicet květů. Zbarvené mohou být do již zmíněné bílé, růžové, lososové, červené až po purpurovou. Některé rostliny mají zvlněné květy, jiné i listy a některé voní.

Na co pozor při pěstování?

  • Nadbytek vody bramboříkům škodí. Jejich nejhorším nepřítelem je nejen příliš vody na kořenech, ale i na listech. Ve vlhkých podmínkách se rychle šíří plíseň šedá a bramboříkové vadnutí, na oslabených rostlinách se navíc rychle usidlují mšice, svilušky a smutnice. Hlíza polévaná vodou začne za krátko hnít.
  • Pozor také na špatné stanoviště: v příliš teplé a tmavé místnosti listy žloutnou a odumírají, v teplém a suchém prostředí se svinují a ohýbají a na prudkém slunci se spálí.

Eleganci všech odrůd podtrhuje manžeta tvořená listy, které mají nepřehlédnutelnou stříbřitou kresbu. I když rostliny vypadají křehce, jsou neuvěřitelně vytrvalé. Bramboříky nesou květy až pět měsíců a mnohé exempláře se dožívají až dvaceti let. Základním  předpokladem je však vhodná péče a správně vybrané stanoviště.

Vytrvalost prokazují i jako řezané květiny. Květy zůstávají ve váze svěží dva až tři týdny. Během zimy je můžete sehnat v květinářství nebo si pár květů odlomte z bramboříku, který pěstujete v květináči. Že pár květů chybí, nikdo nepozná. Květní stvoly u základu spirálovitě vykruťte, a než je dáte do vázy, roztřepené konce šikmo zařízněte ostrým nožem. Bramboříky nejlépe vyniknou ve skleněné váze anebo ve váze z bílého kovu, v nichž získají květy ještě větší lehkost.

Dlouhověkost rostlině zajistíte obdobím klidu

I když mnozí považují bramboříky za krátkodobou dekoraci, mohou vydržet při dobré péči i několik let. Potřebují však, aby jejich hlízy koncem jara zaschly a v klidu přetrvaly přes letní období. Jak na to?

Po odkvětu začněte pomalu snižovat zálivku a nepřihnojujte. Po uvadnutí a odumření listů nechte hlízu zaschnout, vyjměte ji z nádoby a uložte na chladném místě až do doby, než začne nové růstové období.

V polovině léta zasaďte dosud nerašící hlízy do květináče o stejné velikosti, jako byl ten původní. Hlízy při sázení zakryjte zeminou zhruba z poloviny. Lépe pokvetou v malém květináči. Půda by měla být vápnitá, bohatá na humus a propustná. Bramboříky se nepřesazují, pokud to není nutné.

Tyto v zimě kvetoucí rostliny dávají přednost chladným místům s teplotou do 16 °C, která by měla být pokud možno světlá, ale bez přímých slunečních paprsků. Okenní parapet orientovaný na jih v blízkosti sálajícího topení je pro ně tedy zcela nevhodný.

Víte o brambořících, že?

  • Běžně prodávanému bramboříku perskému (Cyclamen persicum) se daří v bytě. Před příchodem podzimních mrazíků se ovšem mohou trsy jeho výrazných barevných květů stát i ozdobou balkonových truhlíků.
  • Bramboříky lze na balkoně zkombinovat třeba s hořci (Gentiana), stříbrolistým starčkem (Senecio) či panašovaným břečťanem.
  • Protože jsou volně rostoucí bramboříky chráněné, dejte pozor na to, abyste si koupili jen rostliny vypěstované v zahradnictví, nikoli ty pocházející z volné přírody.
  • U nás planě roste brambořík nachový (Cyclamen purpurascens, někdy uváděný jako C. europaeum). Lze jej najít v listnatých lesích a hájích.

Hlízy bramboříků jsou stejně jako jejich masité listy a květní stvoly citlivé na déle trvající mokro. Abyste předešli hnilobám, zalévejte bramboříky raději do misky nebo do vnější okrasné nádoby.

Vodu, kterou rostlina nespotřebuje do půl hodiny, vylijte. Zalévejte teprve, když je zemina na povrchu suchá, přibližně dvakrát až třikrát za týden.

Nezapomeňte rostlinu pravidelně přihnojovat hnojivem pro kvetoucí pokojovky, zvadlé květy a listy vytrhávejte z hlízy krouživým pohybem.

A rada na závěr: pamatujte, že jen bohatě olistěné bramboříky zaručují přirůstání hlízy. Velká hlíza je potom zárukou spousty květů v příštím roce.