Bourání může přinést vícepráce, při výměně oken pozor na hydroizolaci

  • 2
S dalšími záludnostmi, jaké běžně přináší rekonstrukce rodinného domu, se seznámili diváci již 10. dílu primáckého seriálu Fachmani. Teď už vědí, co může přinést budování nového vstupu, co obnáší instalace betonové jímky na dešťovou vodu či proč a do jaké výšky nad hřeben střechy je nutné dozdít komín.

Na stavbě v Tišicích pokračují výkopové práce, takže po vybagrování nové přístupové cesty do sklepa ze zahrady, kterou Fachmani zvládli v minulém dílu, přišlo na řadu vybourání otvoru nových dveří ze zahrady do sklepa. 

Sice to bylo o něco jednodušší, protože se bouralo na místě původního okna, takže nebylo třeba dělat překlad. Zato zeď byla tak poctivě udělaná z cihel, kamenů a pořádné nálože cementu, že obyčejná sbíječka na bourání nestačila, a ke slovu tak musela přijít diamantová pila. Což bourání oproti původním plánům nejen podstatně prodloužilo, ale i prodražilo. 

„Tím, že jsme počítali, že tady bude cihelné zdivo, který by bylo zbouraný za půl dne, ale bourali jsem tři dny, a ještě jsme použili diamant, který je drahý, tak tady máme takovouhle hezkou vícepráci,“ vysvětlil stavbyvedoucí Josef Beneš, jak podobné výdaje navíc při rekonstrukci vznikají.

V další fázi se budou připravovat základy pro schodiště ve sklepě, bude se dorovnávat výška podlah a provede znovunapojení hydroizolace. Právě to je práce velice důležitá, kterou je potřeba pečlivě ohlídat, aby se třeba za pár let někde neobjevila vlhkost či dokonce plíseň. Což platí i pro každou poměrně běžnou výměnu starých oken či dveří za nové.

Což potvrzuje i Josef Beneš: „To musíme hodně řešit, je to strašně důležitý. Ono to i bez toho bude první rok vypadat hezky, ale pak se objeví vlhkost a začne to odpadávat, a to není dobrý.“ (Pro představu viz video.)

Nejen nastavení stavebního deníku do budoucna...

V online stavebním deníku si Fachmani tentokrát nastavili chytré upozornění, které jim v daných intervalech i po letech připomene, že je třeba udělat revizi a kdy: u oken, komínu a všeho dalšího, co je v domě potřeba pravidelně kontrolovat i po dokončení rekonstrukce.

A ke slovu přišel opět i bagr: bylo třeba udělat výkopy na dešťovou kanalizaci a vykopat jámu pro jímku na dešťovou vodu. Jak si spočítat potřebný objem nádrže na dešťovku, na co se při výběru ideální nádrže zaměřit a kde a jak případně zažádat o dotaci, už jsme psali zde.

Bagrování jámy, kam přijde usadit jímka na dešťovou vodu. Je nutné dávat pozor na možné přípojky.

Celá jímka bude schovaná pod terénem a bude opatřena přepadem, aby se v případě naplnění mohla voda vsakovat do zeminy. Dešťová voda bude používána v domě i na splachování, takže se jímka bude napojovat i do domu a nezámrzným ventilem ven na zalévání zahrady.

Po vykopání je třeba jámu na jímku ještě připravit na uložení vlastní jímky. Únosné podloží většinou stačí vysypat štěrkem, u nestabilnějších podloží je dobré na štěrk dát ještě desku. Samotnou nádrž usadí na podloží jeřáb, stejně tak víko s pryžovým těsněním, aby neprosakovala voda zvenku.  

Vlastní betonovou nádrž usadil na připravené podloží jeřáb.
Vlastní betonovou nádrž usadil na připravené podloží jeřáb.
Jeřáb usadil na své místo i víko s pryžovým těsněním, aby neprosakovala voda...

A vzhledem k izolaci nad krokvemi, která zvedla výšku střešního krovu, bylo nutné provést i nadezdění komínů do potřebné výšky (65 cm nad krov), posloužily obyčejné cihly. Do komína ke krbovým kamnům přijde posléze ještě nerezová vložka, do druhého (k plynovému kotli) vložka plastová. A celý komín se na závěr oplechuje.