Bazén jako Královna Koloběžka: ani vnější, ani vnitřní

Bazén jako Královna Koloběžka: ani vnější, ani vnitřní | foto: RAKO

Bazén dokáže obložit i kutil, musí ale dodržet sedm základních kroků

  • 13
Nesmíte vynechat penetraci, použít správnou hydroizolační stěrku a nezapomenout na dilatační spáry. To je jen část základního sedmera, aby se práce povedla.

Bazény patří mezi nejnáročnější oblasti použití keramických obkladů. Proto je třeba dbát na odborné řešení, které se přizpůsobí všem možným zatížením. Pro amatéry se vyplatí neimprovizovat a zvolit ucelené řešení - od penetrace betonové vany až po spárovací hmoty, které musejí být odolné vůči bazénové chemii. Mezi nejznámější patří například Lasselsberger či Mapei.

1. Penetrujte až po vyschnutí podkladu

Připravená betonová vana

Čistou vanu z vodostavebního betonu nejdříve napenetrujte. Před nanesením penetrace musí mít beton zbytkovou vlhkost méně než 4 procenta.

2. Izoluje se ve dvou vrstvách

Nanášení hydroizolační stěrky

Pro izolace se používá hydroizolační stěrka. Hydraulicky tuhnoucí izolační stěrka se nanáší minimálně ve dvou vrstvách. Každá z nich zasychá asi 24 hodin. Před první vrstvou izolace je vhodné plochu bazénové vany navlhčit.

Před zahájením izolování se domluvte s dodavateli bazénové technologie na místech a způsobech zabudování detailů, jako jsou světla nebo trysky. Nanášením jednotlivých vrstev přípravků a keramického obkladu by mohla například světla příliš ustoupit do podkladu.

3. Izolační páska mezi vrstvami

Izolační páska mezi dvěma vrstvami hydroizolace

Mezi první a druhou vrstvu hydroizolační stěrky je třeba do rohů a koutů vložit izolační pásku.

4. Hydroizolace schne 24 hodin

Obklady se lepí flexibilním lepidlem

Po vytvrzení poslední vrstvy hydroizolace, zhruba po 24 hodinách, je vana připravená pro položení keramického obkladu. Obklady se lepí flexibilním lepidlem. Poraďte se v prodejně, který typ - pro velké formáty se někdy používá jiné než pro mozaiku.

5. Nezapomeňte na dilatační spáry

Dilatační spáry mezi obklady

Vzdálenost dilatačních spár musí předepsat projektant a řeší se individuálně. Obecně platí, že nezbytná je dilatace podlahy od stěn. Další záleží na velikosti a tvaru bazénové vany.

Do vyčištěné dilatační spáry ošetřené adhezním přednátěrem (pro lepší přídržnost silikonu k dlažbě) se vkládá provazec PES, který se následně překryje neutrálním silikonem. Vana nemusí být dilatována, pokud s tím architekt počítá, keramický obklad však dilatujte vždy.

6. Spáruje se epoxidem

Pro bazény se používá epoxidová spárovací hmota

Používejte zásadně epoxidovou spárovací hmotu, která je chemicky odolná proti dezinfekčním látkám užívaným při provozu bazénu.

7. Epoxid potřebuje speciální čisticí prostředek

Speciální čisticí prostředek pro čištění zbytků epoxidových tmelů

V případě znečištění epoxidovou spárovací hmotou použijte na vyčištění speciální prostředek.

Takto vypadal téměř dokončený bazén. Stejně lze postupovat i u vnějších bazénů, pouze se ujistěte, zda jsou použité tmely a obklady mrazuvzdorné. Podobnou metodou můžete znovu obložit i starý bazének na chalupě obkládaný ještě v době, kdy se o nějakých hydroizolačních stěrkách nikomu ani nesnilo, a z něhož prasklinami uniká voda.

Problémem je situace, kdy se praskliny stále rozšiřují. Na to svépomocné řešení nestačí, mnohde je třeba podloží zajistit injektáží a toto už dokáže zabezpečit jen specializovaná firma.

Těsně před dokončením

Důležité informace

Než začnete s obkládáním bazénu, pečlivě si prostudujte materiály detailně popisující problematiku. Celý proces od výběru dlažby až po pokládku najdete ZDE, další informace zabývající se stavební chemií ZDE - anebo pod hlavní fotkou článku (klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte Uložit odkaz jako...).