Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

Pohlreich se vrací na obrazovky jako šéf záchranář. Pořád je to síla

„Nic se za šest let, co Ano, šéfe! natáčíme, nezměnilo. Jen je více lidí, kteří mají touhu pořad využít jako reklamu,“ říká šéfkuchař Zdeněk Pohlreich k šesté premiérové řadě formátu vycházejícího z kultovního pořadu Gordona Ramseye. Sám se ale za těch pár let přece jen trochu vyklidnil.

Přestože si to spousta lidí myslí, Zdeněk Pohlreich se nepodílí na výběru restaurací, které se natáčení účastní. Kolikrát dopředu ani netuší, kam přesně se jede. „Jen velmi výjimečně mě dramaturgie pořadu požádá o názor, ale jinak jsem jen herec. Ani bych to ovlivňovat nechtěl, nemám ambici mluvit televizním dramaturgům do řemesla. Neuměl bych odhadnout, co má jaký televizní potenciál. A upřímně, neměl bych na to ani čas,“ vyvrací jeden z mýtů, který o pořadu koluje.

Připouští, že o restauracích něco ví, ale i u nás jsou podle něj lidé, kteří se v tom vyznají líp než on. „Třeba restauratér Nils Jebens z Kampa Parku nebo Tomáš Karpíšek z Ambiente. To jsou lidi, kteří to mají dobře srovnaný v hlavě,“ řekl pro iDNES.cz Zdeněk Pohlreich u příležitosti zahájení vysílání nové řady Ano, šéfe!.

Co tedy dělá dobrého restauratéra?
Kombinace schopností gastronomických a obchodních. Ne nadarmo se říká o dobrém kuchaři, že je to špatný hospodský. Musí totiž umět počítat a mít v sobě i trochu vůdcovství. Je to celý komplex věcí, který je nutno zvládnout.  

Kdo z těch restauratérů z předchozích pěti řad pořadu si to vzal k srdci?
Třeba Andrej Tlustý z Lednice, ten ze sebe udělat superkapitalistu. Byl velice schopný, pracovitý a agilní, jen trochu plaval v počtech. Dodnes má problém s tím, že moc přemýšlí nad tím, co mu lidi říkají a bere si to k srdci. Ale jeho podnik udělal obrovský krok dopředu. Protože spousta restaurací vypadá a vaří skvěle, ale jejich hospodářský výsledek zdaleka nemusí být takový, jak se může zvenku zdát. 

Přitom se podívejte, jak Pohlreich Tlusté před pěti lety školil (více zde):

4. května 2010

Kde se podle vás bere i v lidech, kteří nejsou z oboru, touha otevřít si vlastní restauraci nebo kavárnu?
Tak restaurační byznys je strašně cool, protože se ve svém podniku staráte o lidi a je vám tam dobře. Cítíte se jako doma. A spoustě lidí stačí, že je občas někdo pochválí, jak supr vaří a že by se s tím mohli živit. Jenže hlavní problém je v tom, že lidi o tom oboru prostě nevědí dost ve všech aspektech a ignorují varovné signály i realitu. Přitom restaurací je ohromné množství, a kdyby se pět let žádná nová neotevřela, oboru by to jen prospělo. Trochu by se to tu vyčistilo.

Kdo o tom nic neví, má pocit, že si jen najme kuchaře, ten mu bude vařit a budou v pohodě. Jenže dobrých kuchařů není moc, lidí, kteří chtěj obsluhovat, taky ne. Nikdo se nebojí o práci a paradoxně je pro mladé lidi často i finančně zajímavější jít na pracák, než dělat za minimální mzdu a něco se naučit. Prošvihli jsme šanci vybudovat tady pořádný kapitalismus. Prostě nejsou lidi.   

Když přijedete natáčet do nové restaurace, jak dlouho trvá, než se rozkoukáte, jaký potenciál to má?
To víte za chvilku. Ochutnáte první jídlo, mrknete na ty lidi, na interiér, podíváte se do kuchyně a máte celkem jasno. To je stejné, jako když přijdete k někomu domů.

Ve čtvrtek se těšte na berounskou Bastilu

Nová řada Ano, šéfe! je šestá v pořadí, a když člověk srovná první z dílů a ty současné, posun tam za ty roky jednoznačně je. Vnímáte to taky?
Moc ne, já se na sebe nekoukám. Ale změnil jsem se za tu dobu jako člověk, nějak jsem se vyklidnil, takže se to logicky trochu změnilo i v lidské rovině. Příběh a napětí tam ale samozřejmě pořád jsou, i když to výrazně záleží na protihráčích.

Když se dívám na Gordona Ramsaye, to je jiná energie. V Americe mají lidi posazený sebevědomí úplně jinde než u nás v Čechách. Tady lidi spolknou, že jim přijde do jejich vlastního podniku cizí člověk a nadává jim do hovad, to v Americe neexistuje. A dobrý protihráč i mně přidává energii, každý konflikt dobře živí příběh.  

Co lidsky zajímavého se najde v nových dílech, jichž Prima odvysílá osm na podzim, dalších osm na jaře a zhruba třetina z nich se teprve točí?Máme tam notorické lháře i absolutní doják, šokující díl z odborné gastronomické školy, či bratry s velkými plány. Prostě všude žijí lidé a v každém díle se vždycky něco stane, i když to může na začátku vypadat, že je to absolutní klídek a nuda.

A co díl, který se odvysílá tento čtvrtek (viz ukázka v úvodním videu)? Sám říkáte, že dívat se na rozpadající se sny a ztracené iluze není nic příjemného.
První díl je z Berouna, z restaurace Bastila, kde v kuchyni vládne šéfkuchař, kterému sebevědomí rozhodně nechybí, mohl by ho rozdávat. Občas prostě potkávám lidi, kteří to vidí nějak jinak. Chtějí se strašně moc ukázat a předvést, což by asi nevadilo, pokud to je ku prospěchu věci a není to jen o nich. Tady jsme měli kluka, který byl vězněm svojí vlastní vnitřní myšlenkové Bastily a dalo dost práce s ním pohnout. Snad mu to klapne.

Autor:
  • Nejčtenější

Kocour vycítil, že je se mnou zle. Díky němu se rakovina odhalila včas

Že mají zvířata zvláštní schopnosti a odhalí i to, co je mimo lidské chápání, se dávno ví. A o kočkách toto tvrzení...

Jakého psa pořídit, aby vás později účty u veterináře nepřivedly na buben

Každé štěňátko je roztomilé. Je však pravdou, že někteří psi bývají v pozdějším věku nemocnější než jiní. I když to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vymyslela zvláštní způsob recyklace plastu. Dělá z něj vanilku do zmrzliny

Designérka Eleonora Ortolani vytvořila to, co považuje za první jídlo vyrobené z plastového odpadu. V rámci svého...

Zbláznila se do babičkovských květin a pěstuje je na permakulturní farmě

„Káže vodu, pije rosu,“ dalo by se říct o permakulturní designerce Denise Tomáškové. Jenže ona si to zaslouží. Pečuje o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pepa Libický se vrátil ke stavbě tiny housu. Konečně se dostal ke koupelně

Už to vypadalo, že Libickému na Primě před prázdninami došly síly a skončil napínáním stropu. Jenže uvnitř zbývá ještě...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Vymyslela zvláštní způsob recyklace plastu. Dělá z něj vanilku do zmrzliny

Designérka Eleonora Ortolani vytvořila to, co považuje za první jídlo vyrobené z plastového odpadu. V rámci svého...

Co má s kávou společného osel a proč se prodávala v lékárnách? Expert vypráví

Premium Kde si na Pražském hradě kupovala domácí šlechta první zrnka kávy? Kdo učiteli národů J. A. Komenskému doporučil čaj...

Z máty je skvělý sirup i čaj, hodí se do pomazánek, mletého i na obklady

Všude kvete a krásně voní. Máta patří mezi sezonní bylinky, které vás v létě osvěží a ve studených nápojích i ochladí....

Sedm tipů pro pro kuchařské lenochy. Jak zminimalizovat čas v kuchyni

Vaření je vášeň, tedy pokud máte možnost si zavařit jen jednou za čas. Když se z toho stane každodenní povinnost, rázem...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...