Pořádný svěrák je základem každé dílny.

Pořádný svěrák je základem každé dílny. | foto: Profimedia.cz

PORADNA: Vybíráte svěrák do dílny? Budete potřebovat alespoň dva

  • 26
Neexistuje svěrák, který by mohl být festovní, pevný, ale zároveň malý, lehký a nejlépe mobilní. Smiřte se s tím, že pro pořádnou práci budete potřebovat alespoň dva.

Taková stručná odpověď může putovat čtenáři, který by chtěl poradit s výběrem svěráku do nově budované dílny. Každý zkušený majitel dílny potvrdí, že základem je velký festovní svěrák. A pro drobné práce pak svěrák s upínáním na svorku, tedy přenosný, nejlépe otočný. Záleží na tom, co se chystáte kutit.

Základní rozhodování budete řešit mezi typy York a Kasper. První z nich má napevno k desce upevněnou zadní část a pohybuje se přední čelist, u konstrukce Kasper je tomu naopak.

Příznivci obou typů se perou, který je lepší, obecně se udává, že Kasper nabízí vyšší tuhost konstrukce, nevýhodou bývá o něco vyšší cena. Na druhou stranu – u Yorků bývá možnost natáčet pracovní část. Tuto výhodu ovšem někteří mohou považovat za nevýhodu. Když potřebujete něco upevnit "na krev", zvyšuje se podle nich nebezpečí protočení pohyblivé části.

Za originální svěráky York nebo Kasper podle velikosti zaplatíte od tisícikoruny za malý kousek, u šířky čelistí 150 mm už je to ale přes čtyři tisíce. Na bakelitové asijské napodobeniny za pár stovek radši zapomeňte. Řešením může být sehnat starší nestržený svěrák a koupit nové čelisti.

Jako zvláštní příslušenství ke svěrákům bývá možnost dokoupit takzvané prizmatické čelisti pro možnost upínání válcových předmětů. Na tuto možnost se ptejte už při nákupu, asi nejspolehlivější je koupit svěrák od českého výrobce York.

Ten nabízí i malé přenosné svěráčky, které si připevníte (k radosti manželky) třeba k desce jídelního stolu. Dražší kousky jsou vybavené i kloubem, takže šikovně poslouží jako "třetí ruka" při jemných pracích, třeba při pájení.