Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ultralight se dá postavit i v podkroví domku. Potřebujete půl milionu a 6 let

Dvojice nadšenců se pustila do historické kopie modelu GN1 Aircamper z roku 1934. Protože neměli dostatečně velkou kůlnu, vyklidili jednu z podkrovních místností v rodinném domku a přeměnili ji na dílnu. Tam sestavili celý trup.
Hotová kopie modelu GN1 Aircamper z roku 1934

Hotová kopie modelu GN1 Aircamper z roku 1934 | foto: Jan Janula

Tomáše Kořínka a Josefa Plotnárka by nebavilo koupit si kompletní stavebnici letadla, raději studují staré plánky a snaží se vycházet z historických pramenů. Tato "piplačka" se jim ale vyplácí. Odměnou je jim vědomí, že nemají letadlo jako "každý druhý" v republice, ale jedinečný stroj. "Taky dostávají nabídky na účast na přehlídkách či srazech veteránů nejen u nás, ale i v zahraničí," říká Jiří Koubík, ředitel Letecké amatérské asociace

Rostl šest let

Alfou a omegou ultralightu a zároveň nejvyšší investicí, tak od padesáti až třeba do tří set tisíc korun, je motor. "Nám se naštěstí od známých podařilo sehnat originál od značky Continental - občas se ale používají i motory z některých modelů aut, často od Wolksvagenu, Nissanu a Subaru," popisují konstruktéři.

Ježek v kleci

Prozrazují i náklady. "Počítáme tak kolem půl milionu, kromě ceny motoru hodně záleží na materiálu, my si třeba zvolili dřevo, i když je to ta největší piplačka."

Stavbu "draka", tedy trupu a křídla letounu, srovnávají s modelářstvím, jen ve větším měřítku. Takže se k sobě nelepí špejle, ale prkna. "Ale ne každé dřevo se hodí, my třeba přijeli na pilu a tam se hodiny přehrabovali ve fošnách, než se nám povedlo sehnat ty pravé," popisují nesnáze stavby.

Letadlo se stěhuje z dílny

I to bylo důvodem, proč stavba trvala šest let, což je podle nich opravdu až extrémně dlouho. "Šlo by to zvládnout dřív, ovšem my jsme nikam nepospíchali, práce nás bavila, byl to relax," vzpomínají zpětně.

Pokud někdo chce mít letadlo hotové rychle, měl by místo dřeva volit stavebnici a kov. Pak se to podle nich s partou lidí, kteří se ve stavbě vyznají, dá stihnout i za týden.

Jak se postupuje

Co platí u všech typů, je striktní dodržování plánů a výkresů, vše musí být na svém místě, v tomto oboru se ani sebemenší chyba nepromíjí, protože za ní stojí životy lidí.

Bylo třeba letadlo spustit na dvůr

Jako první se dělá trup, konstrukce se pak potáhne plátnem a povrchově upraví, vrtule přijde na řadu až nakonec, kdy je prototyp osazen motorem.

Po dokončení se musí nejen nalakovat speciálním nátěrem, ale především dovybavit nezbytnými přístroji, výškoměrem, ukazatelem paliva a všemi dalšími "budíky", ty se u historických replik pochopitelně shánějí obtížněji.

Praktické informace

www.directfly.cz - český výrobce, prodává letadla v různých stupních rozpracování
www.aerovela.com - montují australská letadla Jabiru (až čtyřmístná), malá italská letadla Storch. Cena stavebnice od 1 000 000 Kč.
www.vztlak.cz - letecký server s bazarem, novinkami i diskusním fórem
www.laazatec.cz - internetový dvojník žateckého klubu ultralehkého létání, hodně článků, fotogalerií, reportáží z akcí, bazar, fórum
www.skyfly.cz - letecký rozcestník
www.aviatik.cz - server, který prodává nejen potřeby pro létání, ale také důležitou literaturu, která by neměla chybět nikomu, kdo se chce pustit do stavby vlastního letadla. Například Konstrukce a výpočet ultralehkých letounů od Oldřicha Olšanského a Jiřího Matějčka. Mezi nabídkou knih ale nechybí ani tituly o meteorologii, letecká angličtina, letecký slovník, zkušební otázky atd.

Co je třeba k létání

Přestože existují lidé, kteří malá letadla považují je za běžný dopravní prostředek urychlující cestování, podstatně více fanoušků si ultralightu užívá jako koníčka. Někdo jen prostřednictvím létání samotného, někdo si užívá i stavbu samotnou, jako naše dvojice.

K zapsání do kurzu stačí zdravotní způsobilost a dovršení věku osmnácti let. Aby žák získal pilotní licenci, musí zvládnout teorii na aerodynamicky ovládaném stroji a poté pilotáž ve vzduchu.

Rozpracovaná palubní deska

Při závěrečné zkoušce s inspektorem Letecké asociace ČR (k ní se dostane nejdříve po čtyřiceti letových hodinách) musí - kromě jiného - předvést ostré zatáčky, nouzové přistání s vysazeným motorem a další předepsané úkony.

S dalšími lety se zkušenosti letců pochopitelně násobí. Většina nehod je zaviněna selháním lidského faktoru, nikoli vadou materiálu. Ostatně i veteráni z války tvrdí, že po nalétání šedesáti hodin si každý myslí, že umí všechno. Po překročení stovky zjistí, že neumí nic.

Před montáží vrtule

I přesto ale míra rizika není až tak vysoká, podle prestižní britské pojišťovny Lloyd se piloti ultralightu řadí do stejné kategorie jako potápěči a motocyklisté… "Víte, spousta lidí si myslí, jak je létání s ultralightem rizikové, protože vždycky, když dojde k nehodě, jsou toho plné noviny a televize. Přitom pokud porovnáte jejich počet s počtem strojů, platí pravý opak, je mnohem bezpečnější než auto," uzavírá Tomáš Kořínek.

Jak získat ultralight

Jsou tři možnosti. Sestrojit si ho kompletně sám, tedy koupit jakousi stavebnici a z dílů podle návodu sestavit, či pořídit si hotový výrobek - tam jde ovšem cena do několika milionů.

Například základní stavebnice draka a originál motoru Rotax letadla Alto stojí asi 600 tisíc korun bez DPH, k tomu je třeba připočítat cenu měřicích přístrojů. Sami výrobci Direct Fly z Kunovic však říkají, že mnoho lidí kupuje draka za zhruba 250 tisíc a zbytek kupuje z druhé ruky, takže letadlo nakonec přijde levněji.

Motorové křídlo jako levnější mezikrok k

Lze koupit i starší letadla, například na www.aviatik.cz pořídíte letadlo Eso MH-45 za 773 000 Kč, kdo si dá práci, sežene třeba legendárního vrabce s motorem z trabantu za 70 tisíc. A kdo nechce alespoň ze začátku hodně investovat, mohl by přičichnout k obloze pomocí motorového křídla, které se v bazarech prodává už od 100 tisíc korun.

Novinář v oblacích

Krajina jako na dlani"Jestli chcete a nebojíte se, můžeme vás vzít do vzduchu," láká mě Josef Plotnárek. Nevýhodou je, že máme něco jako kabriolet, takže za deště a špatného počasí se v něm létat nedá. Na druhou stranu nám ale sviští vítr kolem hlavy jako průkopníkům letectví.

Mám menší potíže s nastupováním do úzké sedačky, málem do ní z jedné strany vlezu a z druhé vypadnu.

Když se konečně usadím a mé tělo je připoutáno, Tomáš Kořínek roztočí vrtuli. Motor "blafne“, dost mě překvapí jeho tichý chod, ale nemám čas na úvahy, jde se na věc.

Sedím vpředu, takže mám dobrý výhled, mezi nohama se mi pohybuje knipl, který je duální, čistě teoreticky bych s jeho pomocí mohl přistát - kdybych to uměl, jako že ne.

Během minuty jsme v oblacích, mé obavy mizí, vychutnávám si pohled z výšky na krajinu, baráky a lidi vypadají jako z lega. Když po dvaceti minutách klesáme a těsně pod sebou vidím přistávací dráhu, náhle pilot zvedne stroj a zamíří zpátky do oblak.

Pohled z předního sedadlaA je to tady, nějaký problém, pomyslím si a sám sobě nadávám: "Máš to ve svým věku zapotřebí?" Trochu mě uklidňuje, že let je nadále pohodový, žádné otřesy ani náhlé změny výšky, z ničeho se nečoudí, když se otočím na pilota, má spokojený výraz.

Nicméně nervozita přetrvává a zbavím se jí definitivně až v okamžiku, kdy po chvíli hladce přistaneme. Přesto se mi kolena i na pevné zemi mírně klepou.

Josef Plotnárek mi pak s úsměvem vysvětlí, že manévru, z něhož jsem málem dostal infarkt, se říká průlet přes letiště a udělal ho proto, aby si nás kolegové dole mohli vyfotit! Ještě že neměli teleobjektiv, takže můj vyděšený obličej nezachytili.

Autoři:

Povodně

Od čtvrtka do neděle platí výstraha na extrémní srážky. Na většině území ČR platí také povodňová pohotovost či povodňové ohrožení

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Kokardy, nenáročné trvalky našich prababiček, které vděčně kvetou celé léto

Český název dostaly podle ozdob nosících se na klopách kabátů, protože připomínají rozety neboli kokardy. V trvalkových záhonech bohatě kvetou celé léto až do podzimu, obzvlášť pokud průběžně...

9. září 2024

Vlkodlačí či australská. Zvláštní kočky, které budou milovat celou rodinu

Dnes vám představíme kočky, které jsou sice samostatné a svébytné, jak u těchto malých šelem bývá zvykem, nicméně je pro ně lidská společnost nezbytná.

12. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poznejte soutěžící Hell’s Kitchen Česko. Pruďas Kašpárek už čtyři vyhodil

Pekelná kuchyně otevřela na konci srpna své brány. Radek Kašpárek přivítal profesionální kuchaře z celé České republiky, kteří bojují o pozici kreativního šéfkuchaře v jeho restauracích 420 a Field a...

27. srpna 2024  9:24,  aktualizováno  11.9 22:01

Zahrada od Lefflera má vše. A dává vyniknout domu od Pleskota i výhledům

„Porozumět myšlenkám architekta a zároveň přáním majitelů bylo pro mne v tomto případě vysokou školou diplomacie,“ konstatuje zahradní designer Ferdinand Leffler nad místem, kterých mnoho není. Kde...

13. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět rekordů našich motýlů? Největší kopuluje až 16 hodin, vzápětí umírá

Patří mezi nejrozmanitější skupiny hmyzu. Po světě poletuje více než sto šedesát pět tisíc druhů motýlů. My se dnes vydáme za těmi, kteří zdobí naši krajinu a rozhodně stojí za pozornost. Znáte obra...

10. září 2024

Modré, růžové i bílé rozrazily dělají v trvalkovém záhonu radost celé léto

Školní biologie vás nejspíš poučila o blankytně modré kytce podobné pomněnce, o rozrazilu rezekvítku. Vaši zahradu ovšem vyzdobí hlavně rozrazily klasnaté, podle latinského názvu označované také jako...

15. září 2024

Velrybí, kytarový, vousatý a skvrnitý. Žraloci, kterých se nemusíte bát

Když se řekne žralok, většině z nás se vybaví nemilosrdný predátor s řadami ostrých trojúhelníkovitých zubů s pilovitou hranou. Ale není žralok jako žralok.

14. září 2024

Zahrada od Lefflera má vše. A dává vyniknout domu od Pleskota i výhledům

„Porozumět myšlenkám architekta a zároveň přáním majitelů bylo pro mne v tomto případě vysokou školou diplomacie,“ konstatuje zahradní designer Ferdinand Leffler nad místem, kterých mnoho není. Kde...

13. září 2024

Vytřídit, uklidit, zabezpečit. Jak chránit sklep před nezvanými návštěvami

Máte sklep? Je jedno, zda v něm skladujete kola, lyže, nářadí anebo jen věci, které jste nestihli odvézt na charitu – bez kvalitního zámku se neobejdete. Využijte posledních dnů léta ke kontrole...

13. září 2024

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...