Svinovací metr není spotřebka, i tady záleží na detailech

aktualizováno 
Svinovací metry se prodávají v cenových relacích od dvacetikoruny po několik stokorun. Cena se odvíjí od přesnosti, odolnosti proti rozbití nebo komfortu práce.

Při výběru svinovacího metru si zkontrolujte kvalitu upevnění háčku. | foto: Profimedia.cz

"Ten, kdo metr doma použije jedenkrát za rok, určitě si vystačí s nejlevnějším svinovacím metrem koupeným v hobbymarketu. Pro pravidelnou práci na stavbě se ale vyplatí pohlídat si některé z parametrů, které by měl splňovat," tvrdí Marian Polešák ze společnosti Stanley.

Velmi podle něj záleží například na kvalitě lakování kovového pásku, které mívá tendenci se časem stírat. Pro trvanlivost je důležitý i počet nýtků, které drží háček.

Páska určuje kvalitu i trvanlivost

Nejkvalitnější metry se širokou páskou se nezlomí až do vzdálenosti čtyř metrů.

Nejkvalitnější metry se širokou páskou se nezlomí až do vzdálenosti čtyř metrů.

Kovové pásky, které tvoří základ každého metru, se vyrábějí v různých šířkách. Obvykle v rozmezí od 12 do 32 milimetrů. Čím jsou širší, tím mají lepší schopnost odolávat zvlnění. To v praxi znamená, že u nejširší z nich můžete metr vytáhnout až do délky blížící se čtyřem metrům.

To je praktické například pro tesaře. "Často jsou na střeše sami a potřebují měřit delší vzdálenosti. Mohou si pak metr povytáhnout, aniž by se zlomil, a zaháknout si ho o hranu, od které měří," vysvětluje Polešák.

Pro laického uživatele to může znamenat způsob, když se nemůže rozhodnout mezi několika metry v podobné cenové kategorii. Zkuste je povytahovat jako byste drželi rybářský prut. Který bude držet do větší délky, s tím se pak bude lépe pracovat – nebude se vlnit jako had.

Na počtu nýtů záleží

Slevy na potřeby pro kutily a zahrádkáře

Sledujeme pro vás slevové akce ve všech hobbymarketech i hypermarketech - vše na jednom místě najdete na portálu AkcniCeny.cz

Velmi důležitá je kvalita laku. Nejlevnější metry mívají jedinou vrstvu laku, který  hlavně na kraji mívá tendenci se stírat. Pro řemeslníky, kteří měří denně, se proto vyrábějí pásky s vícenásobným lakováním, ty nejlepší bývají potažené vrstvou mylaru nebo jiného plastu, který zlepší odolnost až desetkrát.

Všimněte si i háčku. K pásce bývá upevněný nýty. U levných dvěma, u kvalitnějších třemi. Čím festovnější uchycení, tím větší odolnost proti utržení. Při prudkém svinování háček narazí do okraje schránky metru a může se utrhnout. Zvláště lidem, kteří nedbají na bezpečnost práce. Páska je ostrá a k říznutí přijdete rychleji než řeknete švec.

Všimněte si, že většina háčků se pohybuje. "Říká se tomu true zero. Páska nekončí na nule, ale na prvním milimetru. Když budete měřit tak, že ho zaháknete o hranu, dostanete přesnou vzdálenost. A naopak, když  ho opřete čelem a budete měřit vnitřní rozměr, posunete háček a jeho tloušťka opět vyznačí nulu," vysvětluje Marian Polešák. Přesnost provedení pohyblivého háčku opět stojí za kontrolu už v obchodě.

Značení metru a Evropské normy přesnosti

Značení metru a Evropské normy přesnosti

Přesnost svinovacích metrů se dělí do několika tříd přesnosti. Většina spadá do druhé třídy. To v praxi znamená, že odchylka při délce tři metry musí být menší než jeden milimetr.

Další vychytávky

Háčky nemusí mít jen klasický tvar, mohou mít i jakási křidélka, takže je možné měřit nejen naplocho, ale bokem pásky. Háček může být i magnetický.

Různé může být i značení vzdálenosti. Někomu se může hodit měření v centimetrech i palcích, pak je potisk v obou soustavách. Některé metry mívají potisk po obou stranách. To se zase hodí na měření v těžko přístupných prostorách. Vzdálenost pak lze odečítat nejen z líce, ale i rubu.

Za tento komfort se však platí, cenu může vyšroubovat klidně i na dvojnásobek.

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Co s uštěkaným psem? Ať se s ním mazlí ti, na které štěká, radí odborník

Rudolf Desenský se seznamuje s brabantíkem Edou rodiny Lucie Benešové.

Ukočírovat domácnost se čtyřmi dětmi, čtyřmi psy a dvěma kočkami není pro vytíženou herečku Lucii Benešovou jen tak....

Opravdu slovo robot vymyslel Čapek? Co o robotech vůbec víte? Otestujte se

Sophia je inteligentní humanoidní robot vyvinutý v roce 2016 společností...

Nejmodernější technologie jsou nedílnou součástí 21.století, roboti postupně pronikají do našich každodenních životů,...

Český kuchař si vyzkoušel, jak se vaří v nejlepší restauraci na světě

Stát se součástí týmu kuchaře a gastronomického vizionáře Reného Redzepiho (na...

Dva měsíce dřiny v kuchařském nebi. V restauraci, která byla čtyřikrát vyhlášena jako nejlepší na světě podle slavného...

Sázejte původní druhy dřevin, jinak ptáci nebudou mít co do zobáku

Kvetoucí dřišťál obecný - náš původní druh - je zdrojem potravy jak pro hmyz....

Ptáci ve městech strádají kvůli sázení exotických dřevin v parcích. Ty totiž vytlačují původní druhy, které jsou...

Další z rubriky

KVÍZ: Brnkačka, máňa, kombajn. Jak se vyznáte v malířské terminologii

Živnostník roku Královéhradeckého kraje Michal Rousek z Náchoda se devatenáct...

Každé řemeslo má svoji typickou terminologii. Připravili jsme pro vás kvíz, který prověří, jak se vyznáte v té malířské...

Kutilové nevymřeli, umně renovují staré věci a dělají si radost

Staronová Jawa Babetta, která již byla nepojízdná a náš  čtenář ji takto krásně...

Až do konce října jste nám posílali své výtvory a bojovali o zařazení do soutěže Nejen barevné proměny, nyní si můžete...

Vybrali jsme šest vítězů soutěže Nejen barevné proměny

Výherci soutěže Nejen barevné proměny 2018

Zúžit výběr výtvorů našich čtenářů zveřejněných v rámci soutěže Nejen barevné proměny na pouhých šest, které oceníme...

Najdete na iDNES.cz