Nainstalujte na střechu protisněhové háky a sněholamy, zabrání škodám

aktualizováno 
Nejdříve rachot jako při zemětřesení a masa zmrzlého sněhu a ledu se sesune ze střechy. Mnohdy sebou vezme i nějakou tašku, jinou zlomí a díra ve střeše je na světě. Protisněhové háky tomu mohou zabránit.

Pokud na střechu nainstalujete protisněhové háky, sníh nevytvoří nebezpečný převis. | foto: Profimedia.cz

Háky totiž zadrží většinu zmrzlého sněhu a ledu na střeše, dokud neroztaje, takže nevytvoří nebezpečný převis. Podobně fungují protisněhové tašky, které se dávají mezi ty obyčejné na nové střechy (více čtěte zde). 

Háky ani tyto tašky ovšem nelze zaměňovat se sněholamy montovanými na okraje střech, které ještě lépe chrání zdraví lidí i majetek. "Navrhují se zejména tam, kde je předepsaná ochrana proti sněhu a ledu, například nad vchodem. Hlavně však nad veřejnými komunikacemi, a to vždy v kombinaci se sněhovými háky," vysvětlil Jakub Dressler z firmy Bramac.

Zjistěte si, do jaké sněhové oblasti spadáte

Fotogalerie

Potřebný počet protisněhových zachytávačů (háků) závisí na sklonu střechy a na takzvané charakteristické hodnotě‚ kterou pro různá místa v republice stanovuje norma. Čím je hodnota sk vyšší, tím více v místě sněží a tím větší počet háků budete potřebovat.

Hodnota se dá vyčíst z mapy sněhových oblastí, která je součástí normy (CSN EN1991-1-3). Nejjednodušší je najít si ZDE interaktivní sněhovou mapu Českého hydrometeorologického ústavu. Stačí vyhledat místo, kde stojí váš dům či chalupa, a do mapy kliknout. V tabulce se vám mimo jiné zobrazí zeměpisná poloha, nadmořská výška i hodnota sk.

Rozkreslete si tašky na střeše a naplánujte rozmístění háků

Pro dobrou představu o rozmístění háků pomůže i vlastní nákres, i když není úplně nutný. Na papír si dvourozměrně načrtněte plochu střechy, kam budete umisťovat protisněhovou ochranu. Do ní rozkreslete přesný počet a rozmístění tašek.

Je nutné, aby protisněhové háky byly rozmístěné rovnoměrně po celé střeše, od okapu po hřeben. Jen jedna nebo dvě řady háků nad okapem nepomohou.

TABULKA: Počet protisněhových tašek na metr čtvereční střešní plochy

TABULKA: Počet protisněhových tašek na metr čtvereční střešní plochy

Podle charakteristické hodnoty sk vyčtete z tabulky, kolik tašek s protisněhovými háky potřebujete na metr čtvereční plochy (počet tašek potřebných na metr čtvereční plochy udávají výrobci v propagačních materiálech). Máte-li starší krytinu, která už se neprodává, poraďte se s prodejcem nebo s pokrývačem. Názvy tašek a výrobci bývají uvedení na spodní straně krytiny.

Čtěte ve středu

VŠVU - ateliér keramiky

Modelový příklad k protisněhové ochraně. Rady, jak zařídit byt pro mladý i starší pár a rodinu s dětmi, do čeho investovat, na čem ušetřit, kam co umístit. Vyprávění odbornice o rodových stromech, vysvětlení, co je to vlastně biomasa a rady, jak přinutit kočku dostatečně pít.

Myslete na to, že i obyčejné bobrovky mívají různé velikosti a tloušťku. Jakmile znáte obě hodnoty, s nimi a s nákresem střechy zajděte za pokrývačem nebo do prodejny a požádejte o pomoc s rozmístěním háků. Součástí montážních návodů ke krytinám bývají schémata rozmístění protisněhové ochrany pro různé typy tašek. Schémat existují u každého výrobce desítky.

Podle vybraného schématu pak zakreslete rozmístění háků do plánu své střechy. Ve schématu se sněhové háky opakují po pravidelném počtu prázdných tašek, takže při montáži na střeše nebude nutné stále sledovat nákres, postačí počítat tašky. Pro celkovou představu však bude nákres důležitý.

Vybrat ten správný typ sněhového háku pro konkrétní střechu je neméně důležité, žádný univerzální neexistuje. Liší se tvarem a délkou a je potřeba vybrat ten správný pro konkrétní typ tašek. Obecně platí zásada, že spodní konec háku musí ležet na tašce v místě, kde je taška podložená střešní latí a taškou o jednu řadu níže. Jinak se krytina při zátěži sněhem a ledem prolomí. Správné háky ke svým taškám si tedy nechte doporučit v prodejně.

Zajistěte si bezpečný přístup na střechu a háky zavěste

Přístup k taškám, na které budete montovat háky, zajistíte pomocí žebříku. Ten se dá zavěsit za hřeben střechy a dosáhne až k okapu. Zároveň se pojistěte lanem přivázaným k nějaké pevné části střechy, nejlépe k bezpečnostnímu háku.

Vlastní protisněhové háky se většinou zavěšují jednoduše horním koncem za horní hranu tašek poté, co lehce nadzvednete krytinu nad tímto místem. Zvládne to i jeden člověk, ale lepší jsou dva: jeden zavěšuje a druhý mu podává háky.

U tašek, které mají zvlněný profil, se háky většinou vkládají do prohlubní, tzv. vodních žlábků. Když má taška dva takové svislé žlábky, hák se často ukládá do toho, který je blíže jejímu středu. Ideál by měl doporučit výrobce tašek.

Pokud je taška plochá bez drážek, tedy bobrovka, hák na ni zavěste uprostřed horní hrany. V případě drážkovaných tašek - ať už plochých, či profilovaných, betonových i keramických - je třeba, abyste vložením háku mezi dvě tašky nezvedli sousední tašky ve stejné řadě. Některé moderní betonové tašky mívají i drážku pro vložení háku.

Autor:

Nejčtenější

Jedovatá zmije. Pokud vás uštkne, nepanikařte a nezaškrcujte, radí znalec

Zmije obecná (Vipera berus)

Už je to tu zase. Lidé si stěžují, že se zmije přemnožily a jsou letos nebezpečnější než kdy dřív. Ale je to hloupost,...

Zatočte se škůdci na zahradě. Poradíme, jak se zbavit mšic či padlí

S mšicemi si nejlíp poradí slunéčko sedmitečné.

Vrcholící léto je pro nejrůznější zahradní škůdce ráj. Na zahradě vám může řádit třeba krtek, ve skleníku molice či...

OBRAZEM: Houby sbírají naši čtenáři i v Americe, v Česku je vozí kolečkem

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se...

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se rozhodli podělit se o novou várku vašich...

Kopr vonný voní, chutná a umí léčit. Vypěstujete si ho doma

Zdánlivě obyčejný kopr pomáhá s trávením a umí i léčit.

Kopře, je mi díky tobě dobře, dalo by se říci. Nebýt kopru, byla by česká kuchyně ochuzena o jednu z nejoblíbenějších...

OBRAZEM: Houbová smršť od Brd přes Vysočinu až po Ostravsko

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše...

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše dokumentace ukazuje, že podzimní sezona...

Další z rubriky

Největší modelové kolejiště Království železnic je online na iDNES.tv

Míjející se vlaky

Království železnic je největší české modelové kolejiště, které simuluje tuzemský provoz vlaků. Stávající plocha...

Guru kutilů sám moc nekutil. Přemek Podlaha by se dožil 81 let

Přemek Podlaha ještě při aktivním natáčení

Guru zahrádkářů a kutilů Přemek Podlaha by se 13. června 2019 dožil 81. narozenin. Hodně se vyžíval na zahradě, na...

OBRAZEM: Náramek z lana, ideální šperk na léto. Snadno ho i vyrobíte

Jsou originální, stylové a současně lehoučké. A to nejen na nošení. Poměrně...

Jsou originální, stylové a současně lehoučké. A to nejen na nošení. Poměrně jednoduchá je i jejich výroba. Stačí kousek...

Najdete na iDNES.cz