I takovýto kov lze natřít, jen je potřeba podklad očistit, abyste zlikvidovali...

I takovýto kov lze natřít, jen je potřeba podklad očistit, abyste zlikvidovali veškeré nesoudržné zbytky rzi. | foto: HET

Až očistíte před natíráním kovů povrch, vynechte šlofíka a hned začněte

  • 6
Kovové střechy, ploty, vrata či okapy potřebují jednou za čas oživit novým nátěrem. K natírání kovových povrchů je třeba zvolit vhodné počasí, podklad důkladně očistit od rzi a nečistot a poté dodržet správný postup při aplikaci nátěru. Všechny tyto věci rozhodují o kvalitě a životnosti nátěru.

Pokud si chcete venkovní nátěry kovů zjednodušit, zvolte samozákladující barvu, například polomatnou syntetickou barvu na železné i neželezné kovy. Samozákladující nátěry mají tu výhodu, že jimi lze natírat přímo kovový podklad a není nutné povrch nejprve natírat základní barvou. 

„Často se pro tento typ barev používá také výraz „jednošichtovka“, což někoho svádí k domněnce, že stačí pouze jeden nátěr, protože jde o základ a vrch v jednom. To je omyl. Samozákladující barvy jsou antikorozní a označované také jako takzvané 3 v 1 – základ, mezinátěr, vrchní email. Lze proto vypustit použití základní barvy, ale pro očekávanou životnost nátěru potřebujete tak jako tak nanést dostatečně silnou vrstvu,“ říká Pavel Vorálek ze společnosti Het, která je výrobcem nátěrových hmot.

V exteriéru by to podle něj měly být minimálně tři nátěry, v interiéru postačí dva. I u samozákladujících barev však platí, že je možné použít je společně se základní barvou, docílíte tak ještě odolnějšího antikorozního nátěrového systému.

Příprava kovového povrchu před nátěrem

Ještě než začnete, rozmyslete si, zda je pro natírání vhodné počasí. Optimální podmínky pro nátěry kovů jsou při teplotách prostředí i podkladu mezi
5 a 25 °C. 

Pak už nastává čas na důkladnou přípravu kovového povrchu před provedením nátěru. „Kovové povrchy je potřeba důkladně odmastit, očistit od nečistot, drátěným kartáčem nebo brusným papírem je zbavit rzi, neželezné kovy bílé rzi či měděnky, případně starých nesoudržných nátěrů,“ popisuje. 

Důležité je důkladné odmaštění vodou ředitelnými odmašťovadly bez silikonových přísad, jaké nabízí prakticky každý výrobce nátěrových hmot. Rozhodně nejsou vhodné běžné mycí prostředky na nádobí. 

Při nátěrech nových lesklých pozinkovaných povrchů se kromě zdrsnění povrchu doporučuje také omytí podkladu 5% roztokem čpavkové vody s malým množstvím saponátu na odmaštění. 

Vzniklá pěna, která začne po chvíli šednout, se nechá několik minut působit a poté je nutné vše opláchnout a nechat zaschnout. Až po odmaštění očistěte povrch od případných korozních produktů, na což se především u neželezných kovů zapomíná.

S natíráním nečekejte

S natíráním kovové plochy neotálejte, obnažený kov je vysoce náchylný ke korozi. Před prvním nátěrem barvu dobře promíchejte. 

Vhodným štětcem, ideálně s co nejvyšším obsahem přírodních štětin, naneste na podklad rovnoměrně první vrstvu barvy a nechte ji minimálně šest hodin zaschnout. Délka schnutí nátěru je závislá na jeho tloušťce, povětrnostních podmínkách a teplotě. Čím vyšší je venkovní teplota, tím bude nátěr schnout rychleji. 

Po úplném vyschnutí první vrstvy povrch lehce přebruste. Poté můžete stejným postupem aplikovat druhou, případně třetí vrstvu nátěru.