Otevřít se dají všechny zámky, uvedli lockpickeři v Rozstřelu

  • 9
Nikol Ivanovová je předsedkyní Asociace českých lockpickerů, která bere otevírání zámků jako sportovní disciplínu. Do pondělního Rozstřelu si přivedla i Karla Buriana, 2. vicemistra České republiky v lockpickingu.

Lockpicking je umění, kdy se otevírá zámek bez poškození a použití klíče. „Pocházím ze zámkařské rodiny, takže mě základy učil otec a přišlo mi to přirozené,“ popisuje Ivanovová. Společně s Burianem vysvětlili, kdo má oprávnění otevřít byt. Je to buď hasič, nebo zámkař, který má na to koncesi.

„K nám se tento sport dostal zhruba před deseti lety. Je to sport i koníček, kde lidi chtějí překonávat sami sebe. My samozřejmě poznáme, jaký máme před sebou typ vložky a podle toho volíme i nástroje,“ tvrdí.

Podle účastníků Rozstřelu zatím nejsou Češi tak dobří jako zahraniční závodníci. „Hodně trénují na velmi kvalitních vložkách, což naši často nemají možnost,“ tvrdí Nikol Ivanovová.

Největší výzva je pro lockpickera, když přijde nějaký výrobce s novou vložkou. Pak se lockpickeři celého světa předhánějí, komu se podaří ji otevřít.

Češi stále nemají příliš povědomí o tom, jak důležité je pořídit kvalitní vložku. „Vy si koupíte nové drahé dveře i s vložkou. Jenže to je jenom obyčejná levná stavební vložka. A Češi jsou šetřiví, ale takovou vložku zloděj zvládne za deset sekund. Přitom cylindrickou vložku třetí nebo čtvrté třídy koupíte už od tisíce korun,“ vysvětluje Burian.

Lockpickerem se nemůže stát každý. Aby se mohl zapojit, musí mít čistý trestní rejstřík a musí se zapojit do činnosti asociace, kdy si ho stávající členové mohli prověřit.

Karel Burian na obrázcích názorně předvedl, jak v praxi funguje cylindrická vložka. Je velký rozdíl mezi tím, jak vypadá otevírání dveří ve filmu a v praxi. Je navíc rozdíl u systémů u nás a třeba v Americe, protože v Česku používáme dveře s falcem, takže otevírá zabouchnutých dveří kreditkou není až tak snadné. Ve Spojených státech používají dveře bez falcu, takže tam to v detektivkách vidíte běžně.

Ve skutečnosti je to jinak. Podle asociace se největší množství vloupání odehrává pomocí brutálního násilí. Nejběžnější zámky mohou být snadno a rychle otevřeny pomocí vrtačky, rozlomením nebo vytržením.

Takto však lockpickeři nechtějí postupovat. Milují jemnou práci bez použití násilí a soutěží v disciplíně, která jde spíš cestou přesnosti, trpělivosti a znalostí jednotlivých druhů zámkových vložek.

Zajímavé je, že samotní výrobci lockpickery neodsuzují. Naopak s nimi spolupracují. Například marketingové oddělení výrobce Assa Abloy před časem uvedlo: „Opravdu to nejsou žádní lupiči. S Asociací spolupracujeme, její členové jsou pro nás zdrojem významných poznatků ke zlepšení bezpečnosti zámkových vložek.“