VIDEO: Nepřehlédnutelné kolo z bambusu si můžete postavit i sami

aktualizováno 
Zatímco mezi cyklistickými nadšenci zuří debata, zda je lepší ocelový, hliníkový, karbonový, nebo titanový rám, v malé berlínské dílně staví dva nadšenci na zakázku kola z bambusu. Pořádají i workshopy pro ty, co se to chtějí naučit a postavit si své kolo sami.

Američan Daniel Vogel-Essex, který se do Berlína přistěhoval v roce 2007, a Stefan Bruning se rozhodli stavět bambusová kola na zakázku. Založili firmičku Ozon Cyclery a ve své malé dílně v berlínské módní čtvrti Friedrichshain jich za poslední tři roky postavili kolem sedmdesáti.

Jednou z největších výhod bambusu je relativně nízká hmotnost, rám z něho vyrobený díky tomu váží obvykle kolem dvou kilogramů. "U trekkingového kola, nebo kola stavěného pro opravdového dlouhána, je to asi dvě půl kila. Nejtěžší rám, jaký jsme vyrobili, měl tři kila," popsal Daniel Vogel-Essex agentuře AP.

Galerie bambusových kol

Nečekejte ovšem levnou alternativu drahých rámů z moderních lehkých materiálů. Cena bambusového rámu na zakázku začíná na tisíci eur, tedy na nějakých 25 tisících korun.

Ozon Cyclery také vede workshopy, na kterých můžete trávit víkendy budováním svého vlastního bambusového kola.

Zvolíte-li variantu semináře, kde se tato kola naučíte stavět, můžete ušetřit 450 až 800 eur v závislosti na tom, kolik pomoci a času budete potřebovat na jeho dokončení. Podle Daniela jsou to však velmi dobře investované peníze i čas.

Podstatnou část práce na výrobě rámu přitom tvoří ruční práce, takže postavení bambusového kola vyžaduje hodně času i trpělivosti. Například Robin Gobel, jeden z účastníků workshopu, už na svém bambusovém kole pracuje o víkendech po dobu několika měsíců. Ale je spokojený. Kromě toho, že si chtěl něco vytvořit vlastníma rukama, chtěl také vystoupit z cyklistického davu.

Jak se na bambusovém kole jezdí?

Někomu může bambusový rám připadat hodně tuhý, ale podle nadšených výrobců je také výrazně pohodlný. "Můžete začít jezdit na kole s hliníkovým rámem, který je opravdu super tuhý a pro jízdu nepříjemný. Pak ho vyměníte za kolo s ocelovým rámem a říkáte si, jak se na něm jezdí opravdu skvěle a pohodlně. Ale s bambusem získáte ještě tužší rám, který tlumí vibrace dokonce lépe než ocel," tvrdí Daniel, že bambus v těchto vlastnostech ocel překonává.

Bambusové kolo působí lehce a elegantně na první pohled.

Bambusové kolo je lehké, pevné a přitom dobře tlumí vibrace.

Bambus z východní Asie, ze kterého rámy staví, berou výrobci od z místního dodavatele. Do dílny jim dodává série bambusových "trubek" různých průměrů i tloušťky stěn, což ovlivňuje jejich vlastnosti. Podle Daniela je to výhoda, která dovoluje, aby byl každý rám naprostým originálem podobou i vlastnostmi.

Daniel se Stefanem jsou přesvědčeni, že už dovedli provedení i vlastnosti bambusových rámů kol k technické dokonalosti. Testovali je pro ně kurýři, kteří na nich najeli tisíce kilometrů, takže by tato kola měla vydržet každodenní ježdění po řadu let. "Myslím, že bychom na rám klidně mohli dávat desetiletou záruku. Pokud by ho někdo do dvou let zlomil, rád mu ho sponzorsky zaplatím, protože by to znamenalo, že toho najezdí hodně," směje se Daniel.

Další drobné výrobce bambusových rámů kol najdete například v USA, Británii či Austrálii. Daniel Vogel-Essex je přesvědčen, že produkce těchto originálních kol poroste, takže je zřejmě jen otázkou času, kdy se kolem vás na cyklostezce prožene závodník na kole z bambusu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Vrcholným projevem kočičí lásky je olizování, prozradila expertka

Kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Kamkoliv přijde, usadí se na zem, aby měla co nejblíž ke kočkám, kterým rozumí jako málokdo. Většinou si ji zvou k těm,...

Nejjednodušší zabezpečení domu a bytu. Funguje pravidlo pěti minut

Podle průzkumu zloději většinou volí okna nebo terasy ze zahrady, kde mají čas...

Cena vybavení v domácnosti je mnohdy vyšší, než se předpokládá. Když se sečte hodnota elektroniky, nábytku, vybavení...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Kutil postavil unikátní elektrickou tříkolku. Má za ni ekologickou cenu

Nakláněcí elektrotříkolka Františka Freise

Jaroslav Freis postavil unikátní naklápěcí tříkolku poháněnou elektromotorem. Vyhrál s ní kategorii Kutil v prestižní...

Vybrali jsme šest vítězů soutěže Nejen barevné proměny

Výherci soutěže Nejen barevné proměny 2018

Zúžit výběr výtvorů našich čtenářů zveřejněných v rámci soutěže Nejen barevné proměny na pouhých šest, které oceníme...

Výzdoba na advent? Vystačíte i s málem, jde o tu správnou atmosféru

Pokud jste rebelové, místo klasických čtyř svíček můžete umístit jednu větší...

Od neděle nám zbývají čtyři týdny do Vánoc, a je tedy nejvyšší čas alespoň trochu zpomalit a naladit se na sváteční...

Advantage Consulting, s.r.o.
DEVOPS PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz