VIDEO: Uvařit se dá i venku. Na mobilním venkovním vařiči na dřevo

  • 22
Milujete přírodu bez ohledu na roční období a rádi si uvaříte i venku? Staráte se o pozemek bez zázemí, třeba o zahradu, a nemáte si ani kde ohřát vodu na čaj? Pak by se vám mohl líbit jednoduchý kovový vařič, pod nímž snadno zatopíte, když máte po ruce pár suchých větví.

Herec a kutil Míra Nosek patří k milovníkům přírody, kteří se nerozpakují připravit si jídlo venku na dřevě. A protože se nebojí práce v dílně, v rámci pořadu Receptář prima nápadů poradil, jak si tzv. jednošpalkový venkovní a mobilní vařič na dřevo vyrobit pěkně krok za krokem. Pokud se na to cítíte.

Co je potřeba: 1 m dlouhý ocelový jekl (profil 12 × 12 cm, tloušťka 0,5 cm), pásovina (na dva pásky do kříže, které vytvoří plotýnku), čtvercový plech silný 1 cm na stabilní základnu, silný magnet jako pomůcka na svařování, metr a kovářská zástěra. Z nářadí pak elektrická úhlová bruska, svářečka a nezbytné ochranné pomůcky, tedy rukavice, brýle a svářečská helma.

Potřebujete základnu, kouřovod a popelníček

Na jeklu naměříme délku 45 centimetrů a uřízneme, takže získáme základnu budoucího topeniště (tento díl se posléze navaří na střed čtvercové podesty ohniště). Zbývající část jeklu zkrátíme na délku 40 centimetrů – tu je pak potřeba seříznout pod úhlem 45 stupňů tak, abychom získali zbývající potřebné dvě části: kouřovod a popelníček, které se napojí na základnu. (Nenechte se zmást – na videu a snímcích Míra Nosek nejprve pod úhlem uřízl kouřovod, a pak teprve odřízl od popelníčku přebývající část jeklu.)

V základně je pak potřeba vyříznout dva otvory pro napojení obou trubek, tedy již zmíněného kouřovodu a popelníčku. Rovnou si můžete nařezat i pásovinu, z níž v horní části základny vytvoříte plotnu ze dvou pásků svařených do kříže: první pásek by měl být dlouhý 25 cm, druhý 24,5 cm (protože i pásovina má tloušťku půl centimetru a tu je potřeba u jednoho pásku odečíst).

Nadšenci vsadili na vaření sluncem. Na výrobu už vybrali třináctinásobek

A můžete se pustit do svařování – samozřejmě jedině s ochrannými pomůckami. Pomocí magnetu si přidržíte jednotlivé díly tam, kde mají být přivařené – jak je pěkně vidět na videu. Celý vařič tak postupně zkompletujete a svaříte, vlastní konstrukce topeniště pak bude stát přivařená na plechovém čtvercovém podstavci. A nakonec zbrousíte všechny sváry dohladka.

A hned můžete hotový vařič roztopit a vyzkoušet. Naplnit ho suchými třískami, podpálit a už si můžete na plotně uvařit vodu na kafe nebo na ni dát pánvičku a udělat si třeba omeletu.