Výkonnější brusky mívají přídavnou rukojeť.

Výkonnější brusky mívají přídavnou rukojeť. | foto: Bosch

Excentrická bruska je rychlík, se kterým dosáhnete dokonalého povrchu

  • 10
Excentrická bruska má větší úběr materiálu než vibrační. Nedostanete se s ní ale do rohu. Na to musíte zvolit jiný nástroj, například vibrační delta brusku. Anebo koupit univerzální multifunkční stroj.

U excentrické brusky se kombinují dva pohyby: drobné otáčení kolem osy v průměru kolem pěti milimetrů (vibrace) s otáčivým pohybem celé brusné plochy. Aby se na broušeném materiálu nevytvářely kruhové stopy, je otáčivý pohyb mírně vyosený, zhruba 2,5–3 milimetry. Proto se brusky nazývají excentrické.

"Jako hlavní výhodu excentrické brusky bych viděl fakt, že na rozdíl od běžné vibrační nejsou vidět drobné stopy po broušení. Právě kombinace obou pohybů je schopná vytvořit naprosto hladký povrch," říká Jan Sladký ze společnosti Bosch.

Co mohou mít

Některé excentrické brusky jsou vybavené i regulací otáček. "Podle mého názoru to není pro praxi zase až tolik důležité. Může se hodit pro jemnou práci, kdy chcete mít jistotu, že uberete opravdu jen minimum materiálu," tvrdí Sladký.

Bez tlaku na materiál se brusný kotouč netočí.

Funkce Turbo pro velký úběr při hrubém broušení.

Při práci s excentrickou brouskou je důležité netlačit, spíše hladit.

Podle něj lze úběr materiálu lépe regulovat "ručně" citem a pohybem rukou. A hlavně výběrem brusného papíru. "Zásady jsou stejné jako u každého jiného broušení. Začínáte hrubým, například zrnitostí 40 a postupně používáte jemnější a jemnější. U broušení dřeva stačí například 120, ale existují i papíry o zrnitosti třeba 1 200, které už spíš leští, třeba sklo nebo plasty," radí.

Přesto i "jeho" hobby brusky ve vyšších kategoriích v cenách kolem 2 000 korun regulaci mají. Je to hlavně pro komfortní práci kutila, kde mu návod doporučí otáčky vhodné pro ten který materiál. Profesionální stroje často regulátor otáček nemají. Zato u nich může být zajímavá funkce Booster, kde se motor přepne tak, aby víc síly vehnal do otáčení brusného kotouče. Tím se zvýší úběr materiálu v situaci, kdy je třeba nejprve brousit hodně nahrubo.

Důležité vychytávky

Při koupi dejte přednost brusce, která je vybavena sběrným košem, nejlépe plastovým s mikrofiltrem. Textilní se hůře plní, musí se častěji vyprazdňovat.

Kotouč můžete vyměnit za základnu, se kterou se dostanete až do rohu.

Pro hobby použití bohatě vystačíte s bruskou s výkonem kolem 250 nebo 300 wattů. Ideální je vyzkoušet si brusku předem v praxi. Nejnovější modely už mívají docela dobře vyřešené odstínění vibrací stroje do rukojeti, takže vás po práci nebrní ruce.

Zajímavou alternativou pro ty, kdo by si rádi vystačili pro veškeré broušení s jediným strojem, je bruska Black & Decker KA280, která už nepatří k čistokrevným excentrickým, ale spíše k multibruskám. Můžete u ní kotouč sundat a nahradit ho delta nástavcem, takže ji proměníte na vibrační a dostanete se snadno i do rohů a hůře přístupných míst.


Témata: Materiál