Naklepávání srpu

Naklepávání srpu | foto: wwwold.ekovesnicky.cz

Jak nabrousit kosu nebo řetěz pily: co člověk, to odlišný názor

  • 22
Zatímco nabroušení řetězu motorové pily můžete svěřit odborníkovi, dát do kondice tupou kosu vyžaduje fortel a zkušenosti, které dnes má už jen málokdo. Šanci máte u starých zkušených brusičů nožů, někteří ještě toto staré řemeslo ovládají.

Stejně jako v kuchyni se nejlépe pracuje s nabroušeným nožem, tak i nejběžnější nástroje pro práci na zahradě si zasluhují pravidelné ostření. Pro nabroušení řetězu pily lze za tisícikorunu koupit speciální brusku, na ostření sekery existuje speciální brousítko. Kdo chce ale mít v kondici kosu, musí si pomoci sám. Dnes už se najde jen málo specialistů, kteří by se podobnou činností živili. Často nezbývá než se nechat "vyučit" prarodičem nebo najít zkušeného kováře, který poradí.

Jak na řetěz

V internetových diskusích se čtenáři dělí na několik táborů. Jedni si brousí řetěz sami ručně pomocí pilníku, další investovali do elektrické brusky, v hobbymarketech se prodává asi za tisícikorunu. Další raději svěřují tuto činnost odborníkům.

Proti první možnosti stojí nesmírná pracnost a nebezpečí, že se nedodrží optimální úhly. "Speciální pilník na broušení řetězů stojí asi třicet korun," tvrdí Rudolf Braun ze servisu M&M, který opravuje stroje Stihl. "Za nabroušení u nás zaplatíte podle typu 30-50 korun, každý si musí sám spočítat, co se mu vyplatí," doporučuje.

Proti strojnímu broušení podle zkušeností amatérských uživatelů řetězových pil stojí to, že mnohdy měli pocit, že je řetěz zbroušený příliš, že si raději dají práci s pilováním zubu po zubu. "Záleží na stavu řetězu. Když někdo řeže dříví na topivo z nějaké bouračky plné hřebíků, jinak to nemůže dopadnout. Tím, že každou chvíli zavadí o kov, se samozřejmě životnost řetězu zkracuje, protože u takto poničených zubů se musí odebrat více materiálu," upozorňuje Rudolf Braun.

Bruska na řetěz motorové pily

Podle zkušeností častých uživatelů motorových pil je při častém používání třeba řetěz brousit asi tak desetkrát za sezonu. To platí v případě, že se dřevem topí. Proto může být pro někoho výhodné pořídit si speciální elektrickou brusku. Ty nejlevnější stojí asi tisícikorunu. Nemohou se sice vyrovnat profesionálním strojům, které se používají v servisech, proti práci s pilníkem ale nabízejí úlevu. "Každopádně se zaručí správné úhly broušení. U podobných brusek se ale musí ručně řetěz posouvat zub za zubem, žádnou automatiku tu nenajdete," vysvětluje pracovník informačního centra pro oddělení nářadí v hobbymarketu.

Kosa bez naklepání nefunguje

Na nabroušení kosy existují podobná brousítka, jaká se tradičně používají i pro broušení nožů. Stejně tak ale mají nevýhodu v tom, že ubírají materiálu. "Je to ale bezpečnější, můj kolega se jednou pokoušel kosu brousit klasicky kamínkem a přišel o kus prstu. Pro amatéra to proto může být dobrý způsob, jak sekat a přitom si neublížit," říká specialista na prodej potřeb pro zahrádkáře Radek Šperlich z firmy J.A.D.

Ostřítko na kosu

Fajnšmekr ale takto nebude postupovat. Zkušení uživatelé si koupí takzvanou babku, oblý kus železa, který se upevní do špalku. Kladivem se pak kus za kusem kladívkem naklepává ostří. Existuje dokonce server Kosimesnadno.cz, který pořádá kurzy sečení kosou. Podívejte se i na jejich video, které radí, jak správně při naklepávání postupovat.

"Dneska to skoro nikdo už pořádně neumí," říká nožíř Jan Kružík. Ostří by mělo být tak tři až čtyři milimetry dlouhé, víc ne. Delší by bylo moc citlivé na jakékoliv zaseknutí do tvrdšího materiálu a ohýbalo by se," vysvětluje. Nejlepší je podle něho klasická babka, ale nezatracuje ani naklepávačky, které se prodávají v železářství a měly by posloužit k zachování správného úhlu naklepání ostří.

"Hlavně amatéři by si mohli kosu takto předklepat a jemnou dodělávku udělat na babce. Klepat ostří hned naostro chce velkou zkušenost. To musí být jedna rána jako druhá, jinak se ostří zvlní," radí. "Vždyť já se to učím už od dětství!"

Ostatní nářadí

I další nářadí bez pořádného nabroušení nebude sloužit. Typickým příkladem je sekera. Záleží nejen na výběru (čtěte Správná sekera ušetří polovinu práce), ale i ostrosti. Pro pravidelné dobrušování poslouží například ostřítko od výrobce Fiskars. Podobá se jejich kuchyňským ostřítkům s dvěma keramickými válečky, jen úhly broušení a otvor pro broušení jsou jiné.

Stejně tak je třeba jednou za čas ošetřit i zahradnické nůžky. "Ty ale musíte rozmontovat, hlavně pozor, nesahat na vnitřní stranu, brousit se musí jen z té zbroušené plochy a vyrovnat případné zuby, takové vzniknou třeba když někdo střihne třeba do pletiva plotu," upozorňuje Jan Kružík.