Kuchyň na kolečkách, která hrála v televizi, vydražil kuchař za 827 tisíc

  • 7
Britský kuchař Hugh Fearnley-Whittingstall, který se proslavil pořady v televizní sérii pořadů o vaření River Cottage, se rozhodl prodat speciálně upraveného Land Rovera z roku 1982 v aukci. Nakonec ho vydražil v přepočtu za 827 tisíc korun, i když si původně představoval ještě vyšší částku.

Co je na tomto voze z roku 1982 jedinečné? Je kompletně přestavěný tak, že si vysloužil přezdívku Gastrowagon. Když se otevřou zadní dveře, odhalí se plně funkční kuchyně s varnou deskou se dvěma hořáky, troubou a lednicí. Varná deska a dřez se vyklopí z křídel zadních dveří.

Uvnitř kabiny se skrývají další části kuchyňských desek, které lze namontovat k základní sestavě, takže lze pracovní prostor ještě rozšířit. Myslelo se i na nepřízeň počasí při natáčení. Přes celou zadní část vozu s kuchyní lze natáhnout baldachýn, takže je možné vařit v dešti.

Pro spaní slouží střešní nástavec v podobě člunu. A zkrátka nepřišla ani hygiena. Výklopnými dveřmi na boku Landieho, jak původní majitel autu něžně říkal, se bylo možné dostat k toaletě a sprchovému koutu.

Po pětadvaceti letech práce v divočině specialisté model 109 s prodlouženým šasi kompletně zrenovovali do původního stavu. Jezdí podle nich jako nový. 

Podle Roba Hubbarda, šéfa aukční síně, jsou vozy této značky velmi populární. „Pro někoho, kdo čeká, až skončí lockdown a bude chtít vyrazit do přírody, je to ideální volba,“ tvrdil.

Hvězda kuchařské show

Pojízdná kuchyň se objevila v devadesátých letech v sérii A Cook on the Wild Side, kde v něm kuchař cestoval po anglickém venkově při pátrání za divokými ingrediencemi. River Cottage nebyla běžná kuchařská show, jak je známe z dnešní televize.

Název odkazoval na síť restaurací a farem, ale kuchař se soustředil zejména na myšlenku zachování soběstačnosti a přírodních zdrojů jídla. Pořad se stal jakýmsi průvodcem po tradicích anglického venkova. 

Hledal regionální recepty, staré postupy při zpracování mléka či sezonní suroviny – to všechno v době, kdy většina běžných kuchařů o dnešním trendu sezonnosti zdaleka neslyšela.