Pláty respektive plátky nařezané z kmene stromu se dají rovnou využít jako dřevěné podložky, podšálky pod hrníčky nebo rovnou jako talířky třeba právě na cukroví nebo chlebíčky. A pokud je propojíte do výšky, máte stylový etažér.
I nesmírně jednoduchý stojan může snadno přispět k dokonalosti vaší adventní i vánoční výzdoby. A nejenže dobře vypadá, ušetří i místo na stole. Kdykoliv se stane ozdobou sváteční, svatební či jen víkendové venkovské tabule.
Výroba stylového etažéru krok za krokem |
Na výrobu dvoupatrového podnosu budete potřebovat tři různě velké dřevěné plátky, ten největší alespoň velikosti mělkého jídelního talíře, ideálně s pěkně viditelnými letokruhy na řezu. Nařezat si je můžete sami z vlastního, již proschlého dřeva – aby vám nařezané kulaté plátky nepopraskaly. Ale nemusíte. Dřevěné, kulaté, třeba březové pláty se dají sehnat buď v kamenných prodejnách hobbymarketů nebo i přes internet.
Dále si připravte kulatou dřevěnou tyčku o průměr alespoň 1,5 cm, pilku, akuvrtačku se speciálním nástavcem zvaným sukovník, brusnou houbu, lepidlo na dřevo, plochý štětec (velikosti 1,5″, takže necelé 4 cm široký) a bezbarvý akrylátový lak s atestem pro styk s potravinami.
Kutíte doma, v dílně i na zahradě? Pochlubte se a honorář vás nemine |
A můžete se pustit do díla...
Nejprve pomocí sukovníku vyvrtejte do středu všech tří kulatin otvor o průměru asi 14 mm. Dřevěnou tyč podle potřeby pilkou zkraťte přibližně na délku 45 cm. Následně kulatiny i tyč natřete matným nebo lesklým – záleží na vašem výběru – bezbarvým lakem, který krásně zvýrazní kresbu dřeva. Navíc na povrchu dřeva vytvoří omyvatelný film, takže usnadní čištění a prodlouží životnost.
Na všechny díly naneste první vrstvu akrylátového laku, nechte jednu až dvě hodiny zaschnout, přebruste a poté naneste druhou vrstvu, kterou opět nechte zaschnout.
Ovšem než se pustíte do natírání, omeťte pečlivě dřevo od pilin, prachu a dalších nečistot. Povrch musí být suchý, hladký, zbavený případného vosku a mastnoty. Lak opatrně promíchejte tak, aby v něm nevznikly vzduchové bubliny, a nátěr naneste pomocí plochého štětce z obou stran po směru dřeva.
Tip na využití po celý rok na nejrůznější akceNejenže na dvoupatrový podnos lze kdykoliv na stůl vyrovnat třeba jednohubky či koláče, lze ho také dozdobit přírodními dekoracemi ve stylu aktuální akce. Zelenými větvičkami, šiškami, čerstvými květinami apod. |
Aby se vám při natírání dřevěné kulaté pláty lépe držely, můžete použít dřevěnou tyč, kterou si provléknete vyvrtaným otvorem. Tyč samozřejmě nakonec také natřete.
První vrstvu laku nechte asi 1 až 2 hodiny zaschnout, poté povrch jemně zdrsněte pomocí brusné houby a na všechny části etažéru naneste druhou vrstvu nátěru.
Po zaschnutí laku můžete etažér sestavit. Na jeden konec tyče naneste lepidlo a vsuňte ji do otvoru uprostřed dřevěného plátu největšího průměru. Až lepidlo zatvrdne, navlékněte na tyč i zbylé dva podnosy, které s pomocí lepidla opět připevněte – budou tvořit dvě horní patra, jejichž vzdálenost je na vás.
Jakmile je i lepidlo suché a všechno drží, jak má, máte vlastnoručně vyrobený dřevěný etažér připravený k servírování. Co budete podávat, to už je na vás.
Napečte si vánoční ořechové dortíčky se skořicí podle cukráře Maršálka |