VIDEO: Příruční dřevník se u baráku hodí a postavíte ho snadno

  • 2
Babí léto snad přinese ještě pár pěkných dnů, takže pro koho je dělání zásob topiva na zimu aktuální, může je využít na stavbu jednoduchého stojanu na dřevo. Lze ho postavit kamkoli ke stěně, aby byla polínka pěkně chráněná proti vlhku a přitom po ruce.

Ať topíte v domě, či na chalupě v kamnech nebo kotli dřevem, zásob na zimu není nikdy dost. A pokud ještě nemáte žádný šikovný přístřešek, kam dřevo bezpečně uložit, nechte se inspirovat Mírou Noskem z televizního Receptáře prima nápadů. Postavit dřevník chráněný plechovou stříškou podle něj není žádná věda.

Co budete na stavbu potřebovat?

Množství jednotlivých uvedených položek samozřejmě přizpůsobte rozměrům a celkové velikosti vašeho budoucího přístřešku:

  • cihly ztraceného bednění
  • střešní latě
  • plechová stříška
  • spojovací materiál (vruty se samozapouštěcí hlavou a samořezné střešní šrouby)
  • metr
  • voděodolná ochranná barva a štětec
  • aku šroubovák

Jak na to krok za krokem

V první řadě si důkladně změřte vybraný prostor, kam následně dřevník postavíte a kde ho budete užívat, a načrtněte si nákres i s mírami.

Cihly ztraceného bednění použijte jako stabilní základ dřevníku. Jejich výhoda spočívá především v tom, že celý dřevník v podstatě vyzvednou nad zem. Díky tomu zůstanou suché jak stojny dřevníku, tak dřevo v něm.

Nařežte si latě na bočnice a střed (celkem šest kusů): tři na přední stranu a tři na zadní, ty přední by přitom měly být o něco kratší. Současně tyto latě (přední i ty zadní) v horní části seřízněte pod mírným úhlem. Je to důležité kvůli potřebnému sklonu stříšky, která na ně bude posazená.

Trámky si nařežte na potřebnou délku.
Trámky si nařežte na potřebnou délku.
Přední a zadní svislé stojny spojte na obou bočních stranách stabilizačními...

Přední a zadní svislé stojny spojte na obou bočních stranách stabilizačními lištami. Míra Nosek doporučuje jednu těsně nad ztraceným bedněním (tedy ve výšce cca 25 cm nad zemí) a jednu v horní části pod stříškou.

Konstrukci zpevněte v horní i dolní části i přišroubováním dvou dlouhých latí na přední a zadní straně. „Vruty je nutné zavrtat zešikma, a hlavně zrcadlově na druhé straně, abychom zamezili nechtěnému pohybu konstrukce,“ upozorňuje kutil a herec Míra Nosek.

Na zadní část přivrtejte ještě šikmou lať, abyste stabilitu celého dřevníku...
Hotovou konstrukci natřete voděodolnou barvou, která ho ošetří a ochrání před...
Po zaschnutí nátěru připevněte k dřevěné konstrukci plechovou střechu pomocí...

Dřevěnou konstrukci je samozřejmě nutné na zadní straně tzv. zavětrovat, aby se nerozjížděla do stran. Takže na zadní část přivrtejte ještě šikmou lať, abyste stabilitu celého dřevníku ještě zvýšil (viz fotogalerie a video.)

Hotovou konstrukci natřete voděodolnou barvou, která ji ošetří a ochrání před povětrnostními vlivy, kterým bude dřevník venku celoročně vystaven. Nechte zaschnout a můžete k dřevěné konstrukci připevnit plechovou střechu pomocí speciálních střešních šroubů.

Na místo určené pro dřevník pak pevně usaďte cihly ztraceného bednění, do nich zasaďte hotovou konstrukci dřevníku a úložný prostor na dřevo na topení máte připraven. Teď ho ještě naplnit.

Příruční dřevník vyrobíte i z palet (návod v článku zde a na videu).

3. října 2020