Včelky samotářky jsou klidní neagresivní tvorové, ze kterých nemusí mít nikdo obavy. Zahrádkáři je na svém pozemku naopak uvítají, protože jsou snaživými opylovačkami. Často unikají i pozornosti profesionálních včelařů. Nežijí totiž ve velkých rojích jako včela medonosná, ale poustevnickým, velmi nenápadným životem.
Stačí do dřevěných špalků, prken, cihel nebo pórobetonu navrtat různě velké díry. Doporučují se otvory průměru 3 až 10 milimetrů a až 10 centimetrů hluboké. Půl centimetru široké otvory jsou takový zlatý střed.
Včelky samotářky nejsou nebezpečné a není třeba se jich bát, nejsou vůbec útočné. I při blízkém pozorování vždy volí jako nejlepší obranu ústup. Samičky samotářek žihadlo mají, ale využijí ho jen při bezprostředním ohrožení života.
Redakce magazínu DOMA DNES připravila jednoduchý návod, jak připravit domeček pro včelky samotářky pomocí větviček bezu a prázdné staré plechovky.
Jak na to
Budete potřebovat:
Zvláštní pomůcky: zahradní nůžky, kleště |
Větve bezu odměřte podle plechovky a naštípejte je o něco delší, než je její hloubka. Na stříšku odštípněte asi 15 větviček ještě o něco delších a odložte je stranou.
Špízem na šašlik, drátem či pletací jehlicí odstraňte měkkou dřeň větviček. Nejdříve vložte do plechovky vydlabané tlustší větvičky, tenčími větvičkami poté utěsněte volnější místa tak, aby v plechovce držely těsně a neposouvaly se.
Delší větvičky položte na horní půlku plechovky jako stříšku a připevněte je drátem nebo provázkem. Z drátu omotejte kolem plechovky poutko na zavěšení, výsledek můžete dozdobit mašlí.
Podívejte se na video, jaké různé druhy domečků pro včely samotářky postavil Petr Dobrý, milovník těchto včel.
30. července 2019 |